UNEC rektoru: “İBİ nəzəri biliyi praktiki biliyə çevirən məkan olmalıdır”
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov, tanınmış investor Elşad Abbasov, Khazar Ventures və SUP Acceleratorun həmtəsisçisi Məmməd Kərim və İqtisad Universitetinin gənc müəllimi, Masaçusets Texnologiya İnsitutunun (MİT) məzunu Ramil Məhərrəmov İnnovativ Biznes İnkubatorda (İBİ) startapçılarla görüşüb.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin qeyri-neft ixracının stimullaşdırılması, bu sahədə mütəxəsislərin hazırlanmasını prioritet məsələ kimi qarşıya qoyruğunu bildirən rektor UNEC-in dövlət strategiyasına dəstəyini nümayiş etdirmək məqsədilə tədbirlər planı hazırlandığını diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, UNEC startapçılarınından istəyimiz qeyri-neft sektorunun inkişafına təkan verən layihələr görməkdir. Ə.Muradov İnnovativ Biznes İnkubator nəzəri biliyi praktiki biliyə çevirən məkan olmalıdır, deyə bildirib. Rektor ən fəal startapçı, UNEC tələbəsi Fəqan Çələbizadəyə və onun komandasına fəaliyyətinin daha da genişləndirməsi üçün ofis şəraitinin yaradılması barədə göstəriş verib.
Daha sonra investorlar təcrübələrini bölüşərək, tövsiyyələrlə çıxış ediblər.
UNEC-in İnnovativ Biznes İnkubator layihəsini müsbət dəyərləndirən Elşad Abbasov ideyanın startapa çevrilməsi yollarından danışıb. Bildirib ki, bu gün ölkədə biznes inkubatorlarının yaranmasına diqqət yaranıb. Artıq investorlar startaplara maraq göstərir. Amma sərmayədar hər ideyaya vəsait yatırmır. Çünki bütün ideya startapa çevrilə bilmir. Tanınmış investor bu sahədə uğur qazanmağın üç yolunu xüsusi qeyd edib – istək, əzmkarlıq və komanda işi. E.Abbasov innovativ texnologiyalara yönələn startapların daha faydalı olacağını və gələcəyin investorlarının bu sahəyə diqqət yönəltmələrini təklif edib.
İdeya startarın 20-30 faizidir deyə, bildirən investor R.Məhərrəmov UNEC-də startap layihələrinə olan marağın artırılması məqsədilə təkliflər irəli sürüb. Bildirib ki, İBİ-yə mentorların cəlbi, onun nəzdində İnvestisiya Şurasının və ya fondunun yaradılması, tədrisdə startapların müzakirəsi bu sahənin sürətli inkişafına təkan ola bilər.
Khazar Ventures və SUP Acceleratorun həmtəsisçisi M.Kərim isə qeyd edib ki, investor universitetdən bacarıqlı kadrlar və maraqlı təşəbbüslər gözləyir. Hesab edirəm ki, ölkədə ilk dəfə UNEC-də yaradılan İBİ gələcəyin ökə iqtisadiyyatına fayda verəcək investorlarını yetişdirəcək. M.Kərim tələbələrə bu layihələrə təkcə hobbi kimi yanaşmamağı, iş həyatı ilə yaxından tanış olmağı tövsiyyə edib.
Sonda tələbələrin sərmayənin cəlb edilməsi, startapların beynəlxalq aləmə çıxış imkanlarının əldə edilməsi yolları, bu sahədə qarşıya çıxan çətinliklər, bazarın şərtləri, investorlardan gözləntiləri və digər sahələrə dair sualları cavablandırılıb.
Qeyd: 2014-cü ildə yaradılan İnnovativ Biznes İnkubatorun (İBİ) əsas məqsədi gənc menecer və sahibkarların yetişdirilməsi, tələbə startaplara tədris-metodiki, maddi-texniki, psixoloji və maliyyə dəstəyi göstərmək,tələbələrə praktiki bilikləri verməkdir. Hazırda burada 12 layihə reallaşdırılır.

UNEC Rector: “IBI should be a space converting theoretical knowledge into the practical”
UNEC’s Rector, Professor Adalat Muradov, a famous investor Elshad Abbasov, co-founder of Khazar Ventures and SUP Accelerator Mammad Kerim and the University of Economics’ teaching staff graduated from the Massachusetts Institute of Technology Ramil Maharramov met with the start- ups in the Innovative Business Incubator (IBI).
Rector informed that to demonstrate support to the matters put forward as a priority by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, such as promotion of non- oil exports, development of specialists in this field, the actions plan is being developed at UNEC. He said we want UNEC start- ups to present the projects give impetus to the development of non- oil sector. A.Muradov stressed Innovative Business Incubator should be a space converting theoretical knowledge into the practical. To expand their Rector gave an instruction to create an office for the most active start-up Fagan Chelebizade and his team.
Afterwards investors shared their experience and provided the participants with recommendations.
Highly appreciating UNEC’s Innovative Business Incubator Project, Elshad Abbasov spoke about the ways to convert an idea into the start- up. He said now people attach interest to the creation of start-ups in the country. Investors are also interested in start- ups. But the capitalist do not fund every idea. Because, every idea cannot become a start- up. The well- known investor especially noted the three ways to succeed in this area- desire, persistence and team work. E.Abbasov stressed that the start- ups directed to innovative technologies would be more beneficial and recommended the entrepreneurs of the future to draw their attention to this field.
Saying, the idea is a 20-30 percent of an idea, investor R. Maharramov made proposals on increasing interest to the start- up projects at UNEC. He said the involvement of mentors to IBI, establishment of Investment Board or Fund under it and discussion of the start- ups within the teaching process would give an impetus to the development of the field.
The Co- founder of Khazar Ventures and SUP Accelerator M.Kerim said in his turn that the investor expects skilled cadres and interesting offers from the university. I suppose the IBI established at UNEC will grow the futures investors who contribute to the country’s economy. M.Kerim recommended the students not to approach to the projects as their hobbies but to get acquainted with the business life closer.
Students’ questions on involving expenditures, gaining the opportunity to access to the international arena, obstacles of this field, terms of the market, investors’ expectations and other areas were responded in the end.
Note: the main goal of the Innovative Business Incubator (IBI) established in 2014 is the development of young managers and entrepreneurs, to provide the student start- ups with training- methodological, psychological and financial support and with practical knowledge. Currently, 12 projects are realized here.