Sürətlə dəyişən dünyada tələbələr daim öyrənmə təcrübələrini daha da təkmilləşdirməyin yollarını axtarırlar. Süni İntellektin (Aİ) inkişafı ilə təhsil alətləri və resursları tələbələrin dərs oxuma və öyrənmə üsulunu dəyişir, onu daha səmərəli və maraqlı edir. Tələbələr Aİ-dən istifadə edərək daha “ağıllı” oxuya və akademik uğur qazana bilərlər:
– Təhsildə Aİ alətləri tələbənin öyrənmə vərdişlərini analiz edir və ehtiyaclarına uyğun fərdiləşdirilmiş resurslar təqdim edir. Aİ artıq onlayn öyrənmə platformalarına, virtual repetitorluq xidmətlərinə və təhsil tətbiqlərinə inteqrasiya olunub. Bu alətlər tələbələrə çətin anlayışları qavramaqda, problem həll etmə bacarıqlarını inkişaf etdirməkdə və hətta yeni dillər öyrənməkdə kömək edir. İmkanlar həqiqətən sonsuzdur!
Aİ tələbənin dərs oxuma vərdişlərini analiz edərək, diqqətinin ən yüksək olduğu vaxtlara əsasən ən uyğun oxu saatlarını tövsiyə edə bilir. Aİ hər bir tələbəni güclü və zəif tərəfləri müəyyənləşdirməyə kömək edə, dərsləri tələbənin nəticələrinə uyğunlaşdıra bilir.
– Tələbələr öyrənməni gücləndirmək üçün Aİ əsaslı oxu alətlərindən də istifadə edə bilirlər. Aİ alətləri oxunan materiallara uyğun testlər və sınaq imtahanları yarada bilir. Bu isə biliklərin möhkəmlənməsinə və imtahanlardan əvvəl özünəinamın artmasına kömək edir.
– Tələbələr üçün 24/7 əlçatan olan və onların suallarını cavablandıran repetitor kimi alətlər ev tapşırıqlarını anlamağa, mürəkkəb mövzuları izah etməyə və nümunələr təqdim etməyə kömək edir. Bu virtual köməkçilər geniş mövzuları əhatə edir. Bu əlçatanlıq tələbələrin ehtiyac duyduqları anda dəstək almasını təmin edir və təhsili daha inklüziv edir.
– Aİ etibarlı mənbələr tapmaqda və tədqiqat layihələri üçün uyğun məlumatları toplamaqda da kömək edir. Axtarış prosesini avtomatlaşdırmaqla tələbələr vaxtlarını məqalələr arasında itirmək əvəzinə, məlumatların təhlilinə və arqumentlərin qurulmasına sərf edə bilirlər.
– Aİ alətləri disleksiyası olan tələbələr üçün mətni səsə çevirərək məlumatı daha asan qavramağa kömək edir.
Aİ-nin təhsili köklü şəkildə dəyişdirmək potensialı böyükdür və texnologiya inkişaf etdikcə, təhsildə Aİ-nin rolu daha da genişlənəcək. Lakin birmənalı qəbul edilməlidir və hətta qanunvericiliklə təsbit edilməlidir ki, Aİ ənənəvi tədrisi əvəz etməməli, onu tamamlamalıdır.
Hər kəs Aİ-nin gücündən faydalanaraq akademik hədəflərinə çata bilər. Bu gün görünən odur ki, daha “ağıllı” oxumağın açarı məhz Süni İntellektdədir.

(Что мы думаем, что мы читаем, что мы слышим, что мы видим) — #10В быстро меняющемся мире студенты постоянно ищут способы улучшения учебы. С развитием искусственного интеллекта (Aİ) образовательные инструменты и ресурсы меняют способы изучения урока студентами, делая его более эффективным и увлекательным. Используя Aİ, студенты могут «умнее» учиться и добиться академических успехов:
— В сфере образования инструменты Aİ анализируют учебные привычки студентов и предоставляют персонализированные ресурсы, адаптированные к их потребностям. Aİ уже интегрирован в онлайн-платформы обучения, сервисы виртуального репетиторства и образовательные приложения. Эти инструменты помогают студентам усваивать сложные понятия, развивать навыки решения проблем и даже изучать новые языки. Возможности поистине безграничны!
Искусственный интеллект, анализируя привычки для изучения урока студентом, может порекомендовать наиболее подходящее время для чтения, когда концентрация внимания находится на пике. Aİ может помочь выявить сильные и слабые стороны каждого студента и адаптировать уроки к его результатам.
— Чтобы улучшить свое обучение студенты, также могут использовать инструменты для чтения на основе Aİ. Инструменты Aİ, соответствующие пройденному материалу, могут создавать тесты и пробные экзамены. Это помогает закрепить знания и повысить уверенность в себе перед экзаменами.
— Для студентов такие инструменты как репетиторы, доступные 24/7 и отвечающие на их вопросы, помогают им понимать домашние задания, объяснять сложные темы и приводить примеры. Эти виртуальные помощники охватывают широкий спектр тем. Такая доступность обеспечивает моментальную поддержку студентам при необходимости и делает образование более инклюзивным.
— Aİ также помогает находить надежные источники и собирать соответствующую информацию для исследовательских проектов. Автоматизируя процесс поиска, студенты могут тратить время на анализ данных и построение аргументов, вместо того чтобы тратить его на просмотр статей.
— Инструменты Aİ помогают студентам с дислексией легче понимать информацию, преобразуя текст в речь.
Aİ обладает высоким потенциалом для радикального изменения образования, и по мере развития технологий роль Aİ в образовании будет еще больше расширяться. Однако следует четко признать и даже законодательно закрепить, что Aİ не должен заменять традиционное обучение, а скорее дополнить его.
Каждый, воспользовавшись возможностями Aİ, может достичь своих академических целей. Сегодня, похоже что, ключом к более «умному» образованию становится Искусственный интеллект.