UNEC rektoru: Tələbələr tədris prosesi ilə bağlı təşəbbüskar olmalıdır
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov universitetə yeni qəbul olunan tələbələrlə görüşlər keçirib.
Görüşlərin əsas məqsədi birinci kurs tələbələrinə universiteti daha yaxından tanıtmaq, yeniliklər barədə ətraflı məlumat vermək, eyni zamanda onları narahat edən məsələləri dinləyib, operativ həllinə nail olmaq, birgə fikir mübadiləsi aparmaq olub.
Tələbə adını qazanması münasibəti ilə birinci kursları təbrik edən rektor, regionun 4 dildə  təhsil verən ən böyük iqtisadyönümlü universiteti olan UNEC-i seçdikləri üçün onlara təşəkkürünü bildirib, təhsillərində uğurlar arzulayıb.
Görüşlərdə ixtisas seçiminin insan həyatının ən önəmli mərhələlərindən biri olduğunu diqqətə çatdıran Ə.Muradov iqtisadçı mütəxəssislərə bütün dövrlərdə ehtiyac duyulduğunu bildirib. Rektor tələbələrə öz peşəsinə mükəmməl yiyələnməklə yanaşı, vətənini və millətini sevən layiqli vətəndaş olmağın önəmini vurğulayıb.
Son illər ən yüksək bal toplayanların UNEC-ə qəbul sayında ciddi irəliləyişin olduğuna diqqət çəkən rektor, bu il də II ixtisas qrupu üzrə 600-dən yüksək bal toplayanların 63 faizinin seçiminin məhz UNEC olduğunu bildirib. Təhsil Nazirliyinin strukturuna daxil olan universitetlər arasında isə Prezident təqaüdçülərinin sayına görə UNEC-in birinci yerdə olduğu ilə qürur duyduğuni ifadə edib.
UNEC-də həyata keçirilən yeniliklərdən söz açan rektor, bu ildən türk dilində tədrisdə yeni standartların tətbiq olunduğunu və ixtisas sayının artırıldığını bildirib. Ə.Muradov UNEC-də texniki və texnoloji ixtisaslar üzrə kadr hazırlığının təkmilləşdiriləcəyinə diqqət çəkərək, bu istiqamətdə ixtisas sayının artırıla biləcəyini də vurğulayıb. Rektor tələbələri tədris prosesi ilə bağlı təkliflərlə çıxış etməyə və təşəbbüskar olmağa səsləyib.
Görüşdə tələbələrə Fransanın Montpellier Universiteti ilə ikili diplom, həmçinin Avropa, Türkiyə və Rusiyanın nüfuzlu ali təhsil müəssisələri ilə mübadilə proqramlarından bəhs olunub. Keyfiyyətli təhsilin təməlində zəngin kitabxananın dayandığını bildirən Ə.Muradov  UNEC-də 7 gün 24 saat fəaliyyət göstərəcək müasir standartlara cavab verən kitabxananın yaxın zamanda tələbələrin istifadəsinə veriləcəyini qeyd edib. Asudə vaxtlarının səmərəli keçirililməsi məqsədilə xüsusi istedadı olan tələbələrə UNEC-in Yaradıcılıq Mərkəzinin dərnəklərinə üzv olmağı və Radio UNEC-in imkanlarından istifadə etməyi tövsiyə edib.

UNEC rector: The students should be initiative in regard to teaching process
The main goal of the meetings was to introduce the university to the first-year students more closely, to provide the detailed information about innovations, and as well as, to listen to issues that concern them, to achieve the operational resolution and  to exchange views.
Congratulating the first-year students on the occasion of getting the student title, the rector thanked them for choosing UNEC, the largest economy-oriented university in the region, teaching in 4 languages, and wished them success in their education.
Noting that, the selection of profession is one of the most important stages of human life, Muradov said tht econoists were in need at all times.  The rector emphasized the importance of becoming a worthy citizen, who loves his country and nation,  along with perfectly mastering their profession.
Noting that, in the recent years, there had been considerable progress in the number of highest scoring applicants to available places at UNEC, he (or Professor Muradov) said that 63 percent of applicants that scored more than 600 points in specialty group II (this year) had chosen UNEC.
Speaking about many innovations implemented at UNEC, the rector said that, the new standards had been introduced in Turkish language teaching from this year and the number of specialties had been increased. Pointing to the improvement of staff training in technical and technological specialties at UNEC, Muradov stressed that the number of qualifications in this direction can be increased. The rector recommended the students to make suggestions in regard with the teaching process and to be initiative.
Stating that, the rich library was bases for the education of high quality, A. Muradov noted that the library, meeting the modern standards and working for 7 days and 24 hours would be available soon for the use of students at UNEC.
The rector encouraged the students to be active in the social and public life of UNEC. He encouraged the students with special talents to join the UNEC Creative Center to effectively spend  their leisure time and seize the opportunities of the radio at UNEC.
At the end of the meeting, the questions taken interest in the students were answered and the proposals were listened.