UNEC rektoru: Tələbələr tədris prosesi ilə bağlı təşəbbüskar olmalıdır
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov universitetə yeni qəbul olunan tələbələrlə görüşlər keçirib.
Görüşlərin əsas məqsədi birinci kurs tələbələrinə universiteti daha yaxından tanıtmaq, yeniliklər barədə ətraflı məlumat vermək, eyni zamanda onları narahat edən məsələləri dinləyib, operativ həllinə nail olmaq, birgə fikir mübadiləsi aparmaq olub.
Tələbə adını qazanması münasibəti ilə birinci kursları təbrik edən rektor, regionun 4 dildə  təhsil verən ən böyük iqtisadyönümlü universiteti olan UNEC-i seçdikləri üçün onlara təşəkkürünü bildirib, təhsillərində uğurlar arzulayıb.
Görüşlərdə ixtisas seçiminin insan həyatının ən önəmli mərhələlərindən biri olduğunu diqqətə çatdıran Ə.Muradov iqtisadçı mütəxəssislərə bütün dövrlərdə ehtiyac duyulduğunu bildirib. Rektor tələbələrə öz peşəsinə mükəmməl yiyələnməklə yanaşı, vətənini və millətini sevən layiqli vətəndaş olmağın önəmini vurğulayıb.
Son illər ən yüksək bal toplayanların UNEC-ə qəbul sayında ciddi irəliləyişin olduğuna diqqət çəkən rektor, bu il də II ixtisas qrupu üzrə 600-dən yüksək bal toplayanların 63 faizinin seçiminin məhz UNEC olduğunu bildirib. Təhsil Nazirliyinin strukturuna daxil olan universitetlər arasında isə Prezident təqaüdçülərinin sayına görə UNEC-in birinci yerdə olduğu ilə qürur duyduğuni ifadə edib.
UNEC-də həyata keçirilən yeniliklərdən söz açan rektor, bu ildən türk dilində tədrisdə yeni standartların tətbiq olunduğunu və ixtisas sayının artırıldığını bildirib. Ə.Muradov UNEC-də texniki və texnoloji ixtisaslar üzrə kadr hazırlığının təkmilləşdiriləcəyinə diqqət çəkərək, bu istiqamətdə ixtisas sayının artırıla biləcəyini də vurğulayıb. Rektor tələbələri tədris prosesi ilə bağlı təkliflərlə çıxış etməyə və təşəbbüskar olmağa səsləyib.
Görüşdə tələbələrə Fransanın Montpellier Universiteti ilə ikili diplom, həmçinin Avropa, Türkiyə və Rusiyanın nüfuzlu ali təhsil müəssisələri ilə mübadilə proqramlarından bəhs olunub. Keyfiyyətli təhsilin təməlində zəngin kitabxananın dayandığını bildirən Ə.Muradov  UNEC-də 7 gün 24 saat fəaliyyət göstərəcək müasir standartlara cavab verən kitabxananın yaxın zamanda tələbələrin istifadəsinə veriləcəyini qeyd edib. Asudə vaxtlarının səmərəli keçirililməsi məqsədilə xüsusi istedadı olan tələbələrə UNEC-in Yaradıcılıq Mərkəzinin dərnəklərinə üzv olmağı və Radio UNEC-in imkanlarından istifadə etməyi tövsiyə edib.

Ректор UNEC: Студенты должны быть инициативными в учебном процессе
Целью проведенных встреч является лучше ознакомить студентов первого курса с университетом, дать подробную информацию о новшествах, в то же время послушать волнующие их вопросы и оперативно их решить, провести совместный обмен мнениями.
Поздравив первокурсников с завоеванием звания студента, ректор поблагодарил за то, что они выбрали UNEC, который является самым крупным университетом экономического профиля региона, ведущий обучение на 4 языках, и пожелал успехов.
Отметив на встречах, что выбор специальности является самым важным этапом в жизни человека, А.Мурадов подчеркнул, что всегда имеется большая потребность в специалистах в области экономики. Ректор подчеркнул, что наряду с профессиональным  знанием своей специальности студенты должны быть достойными гражданами, любящими свою родину и свой народ.
Обратив внимание, что в последние годы имеются серьезные продвижения в числе поступивших в UNEC с наивысшими баллами, ректор отметил, что и в этом году 63 процента, набравших свыше 600 баллов по II группе специальностей, выбрали именно UNEC. Отрадно, что по числу Президентских стипендиатов UNEC, является первым среди университетов, входящих в структуру Министерства образования.
Говоря о многих новшествах, осуществляемых в UNEC, ректор отметил, что с этого учебного года в обучении на турецком языке применяются новые стандарты и увеличилось число специальностей. Обратив внимание на совершенствование в UNEC подготовки кадров по техническим и технологическим специальностям, А.Мурадов подчеркнул, что в этом направлении  может быть увеличено число специальностей. Ректор посоветовал студентам выступать с предложениями в связи с учебным процессом и проявлять инициативу.
Отметив, что основой качественного обучения является богатая библиотека, А.Мурадов довел до внимания, что в ближайшее время в пользование студентов будет представлена отвечающая современным стандартам библиотека UNEC, которая будет функционировать 7 дней в неделю и 24 часа в сутки.
Ректор призвал студентов быть активными в социально-общественной жизни UNEC. Также призвал для проведения досуга особо одаренных студентов стать членами кружков Творческого центра UNEC и воспользоваться возможностями Радио UNEC.