Azərbayan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilib.
Şura “Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Qazax və Zaqatala filialları barədə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı”nın səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Daha sonra Şura üzvləri qarşıdan gələn yay imtahan sessiyasının müzakirəsinə başlayıblar. Tədris işləri üzrə prorektor, professor Damət Bağırov sessiyaya hazırlığın vəziyyəti barədə məlumat verib. Bildirib ki, yaz semestrinin imtahan sessiyasının keçirilmə müddəti 2016-cı il iyun ayının 1-dən iyul ayının 4-dək müəyyən edilib. Bu dövr ərzində imtahanların normal təşkilini təmin etmək məqsədilə aidiyyatı struktur bölmələrinə tapşırıqlar verilib. Tapşırıqlar vaxtında icra edilib. Prorektor qeyd edib ki, hər üç tədris binasında imtahan zalları hazırlanaraq vahid şəbəkəyə birləşdirilib. Tələbələr arasında yarana biləcək sualların operativ cavablandırılması məqsədilə müəllimlərin də nəzarətçi qismində iştirakını təmin etmək üçün kafedralara tapşırıqlar verilib. Qeyd edib ki, UNEC-in qaynar xətt xidməti yüksək səviyyədə təşkli edilərək, imtahanlarda ictimaiyyətin, xüsusən də valideynlərin, KİV nümayəndələrinin və QHT-lərin iştirakı təmin ediləcək.
Rektor Ə.Muradov imtahan testlərinin keyfiyyətinə xüsusi diqqət yetirildiyini, kafedra müdirləri tərəfindən onların keyfiyyətinin yoxlanıldığını bidirib. Ümumilikdə, Şura üzvləri imtahan sessiyasına hazırlığı müsbət qiymətləndiriblər.
Maliyyə Departamentinin direktoru Nəsimi İsmayılov “2015-ci ildə UNEC-də maliyyə təsərrüfat fəaliyyətinin nəticələri haqqında” məruzəsi ilə çıxış edib. Bildirib ki, 2015-ci ildə əvvəlki illərlə müqayisədə UNEC-in maliyyə imkanları əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşıb. Belə ki, 2014-2015-ci illərdə təhsil haqqı uçotunun dəqiq təşkili hesabına gəlirlər artıb, lüzumsuz xərclərə qənaət təmin olunub. 2015/2016-cı tədris ilinin ikinci semestrində UNEC üzrə 1500-dən çox təhsilalana ilk dəfə təqaüd təyin olunub, əvvəlki semestrlə müqayisədə təqaüd alanların sayı 494 nəfər artıb.
Daha sonra magistratura pilləsində yeni standartlar layihəsi müzakirə edilib. Magistratura Mərkəzinin rəhbəri Qabil Manafov UNEC-in təşəbbüsü ilə hazırlanan layihə haqqında məlumat verib. Bildirib ki, layihə hazırda tətbiq edilən standartlara oxşarlığı və fərqliliyi ilə seçilir. Oxşar cəhəti ondan ibarətdir ki, hazırkı magistratura pilləsində 107 kredit və iki illik təhsil sistemi saxlanılacaq. Təklif edilən layihədə aktiv tədris ilinin bir il yarımdan bir ilə endirilməsi nəzərdə tutulub. Mövcud standartlarda 2, 4, 6 və 8 kreditlik fənlər varsa, yeni layihədə bütün fənlər 6 kreditlik fənlərdir. Qəbul zamanı xarici dil imtahanı verən tələbənin magistraturada xarici dilin tədrisinə ehtiyacı olmayacaq. Yeniliklərdən ən əsası ondan ibarətdir ki, birinci tədris ilində nəzəri dərslərin keçirilməzi nəzərdə tutulubsa, ikinci tədris ilində praktikaya daha çox diqqət yetiriləcək və ona ayrılacaq vaxt iki dəfə artırılacaq.
Layihə Elmi Şurada geniş müzakirə olunub. Beynəlxalq standartlar səviyyəsində hazırlanan layihənin Təhsil Nazirliyinə təqdim edilməsi təklif edilib.
İclasda UNEC-in böyük Elmi Şurasının tərkibində komissiyaların yaradılması ilə bağlı müzakirələr aparılıb. Müzakirələrdən sonra qərara alınıb ki, beş komissiya yaradılsın:
– Tədris və elmin vəhdəti komissiyası;
– Təhsilalanlarla iş komissiyası;
– Əmək bazarı ilə iş üzrə komissiya;
– Sosial məsələlər komissiyası;
– Attestasiya komissiyası;
Şuranın iclasında UNEC-də Neyrolinqvistik Mərkəzin yaradılması ilə bağlı müzakirələr aparılıb. Bu, regionda ilk dəfə yaradılması nəzərdə tutulan kommersiya layihəsi olacaq. İctimai əsaslarla fəaliyyət göstərəcək mərkəz haqqında UNEC-in şöbə müdiri Həmid Həmidov məlumat verib. Bildirib ki, mərkəzdə iki fərqli laboratoriya nəzərdə tutulub: neyromarketinq tədqiqat labaratoriyası və test laboratoriyası. Mərkəz dövlət müəssisələrinə və özəl şirkətlərə neyromarketinq xidmətləri göstərəcək.

UNEC Rector: “We pretend to create Education Cluster at UNEC”
The next session of the Academic Board of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) has been held.
The session started with sounding the “Presidential Decrees of the Republic of Azerbaijan about Gazakh and Zagatala branches of Azerbaijan State Pedagogical University”.
Afterwards, the Board members began to discuss the upcoming spring examination session. Vice- rector for Education, Professor Damat Baghirov delivered the information about the preparation for the session. He said the spring session is determined to be held through June 1 to July 4 of 2016. To ensure the normal organization of the exams within the period the relevant structures are already instructed. The tasks are carried out in a timely manner. The Vice-rector noted that exam halls are prepared in each three academic buildings and connected to a single network. To guarantee prompt response to questions that may arise among students the departments have already instructed to ensure the teaching staff’s participation as the monitors. He highlighted that the operation of hotline service was organized in the highest level and the participation of public, parents and the representatives of media and NGO had been provided.
Rector A. Muradov has especially noted the quality of tests and instructed that the Heads of Departments should check their quality. The Board members evaluated the preparation to the exam session positively. Director of the Financial Department Nasimi Ismayilov made a report on “The Results of Economic Activities held at UNEC in 2015”. He said in 2015 in compare with the other years financial opportunities of UNEC significantly increased. Thus, revenues increased at the expense of accurate records of tuition fees; unnecessary costs were saved. In the second term of 2015/2016 academic year more than 1500 students were provided with scholarships which are 494 people more in compare with the previous term. Afterwards, the project of new standards on Graduate Program has also been discussed. Head of the Graduate Center Gabil Manafov provided the participants with the information about the project developed with the initiative of UNEC. He said the project differs with the similarity and difference to the standards applied at the moment. The similar feature is the fact that 107 credits and two years of training will remain unchanged. The proposed project offers to reduce one year and a half of active training to one year. In existing standards there are disciplines with 2, 4 and 8 credits; in the new project credits of all subjects are 6 credits. Students who pass the foreign language testing at admission will not need to take English classes in Graduate Level. The most important of the innovations is that the first year of graduate education will be the theoretical, but the second year more attention will be paid to the practice; the time allocated to internship will be increased twice.
The project was broadly discussed in the session. The project developed on international standards was proposed to be submitted to the Ministry of Education.
Debates on establishing commissions in the content of Academic Board of UNEC have also been made. It was decided to set up five commissions:
– Commission on Unity of Education and Science;
– Commission on Work with Learners;
– Commission on Work with Labor Market;
– Commission of Social Affairs;
– Certification Commission.
Discussions on establishing Neuro- linguistic Center at UNEC was made within the session. It will be the commercial project to be founded in the region for the first time. Head of UNEC’s Department Hamid Hamidov delivered the information about the center to perform on public grounds. It was said that two laboratories are planned to work under the center: neuro-marketing research laboratory and test laboratory. The Center will provide neuro- marketing services to public institutions and private companies.