UNEC rektorundan kollec təhsilinin təkmilləşdirilməsilə bağlı TƏKLİFLƏR
Noyabrın 29-da UNEC nəzdində fəaliyyət göstərən Maliyyə-İqtisad Kollecinin 90 illik yubileyi qeyd olunub.
Yubiley tədbirində UNEC rektoru professor Ədalət Muradov kollec təhsilinin təkmilləşdirilməsilə bağlı bir sıra təkliflərlə çıxış edib:
1. UNEC nəzdində kollec statusunun konkretləşdirilməsinə ehtiyac var. UNEC nəzdinə verilən Maliyyə-İqtisad Kollecınin də publik hüquqi şəxs statusu almasını yüksək qiymətləndiririk. Bununla yanaşı, UNEC-in və onun nəzdində fəaliyyət göstərən kollecin də publik hüquqi şəxs statusunda fəaliyyət göstərməsi ən qısa vaxtda kollecin və UNEC-in Nizamanməsində dəqiqləşdirmə aparılmasını tələb edir.
2. Kolleclərin nəzdində fəaliyyət göstərdiyi universitetin struktur vahidinə çevrilməsi kollec əməkdaşlarının əmək haqqlarının universitet əmək haqqı səviyyəsinə qaldırmaqla yanaşı, həm də universitet potensialından geniş istifadə edilməklə kollec təhsilinə ciddi töhvə verilə bilər.
3. Univetsitetlərdə olduğu kimi, kolleclərdə də adambaşına maliyyələşdirməyə keçid faydalı olar.
4. Subbakalavr ixtisasları və təhsil proqramları ilə bakalavr təhsil proqramları arasında kredit transfer mexanizmi mövcud olsa da, subbakalavr və bakalavr ixtisas və tədris proqramlarına vahid yanaşmanın olması arzu olunandır.
5. Universitetin nəzdində fəaliyyət göstərən kolleclərdə həmin universitetlərdə mövcud olan bütün ixtisaslar üzrə subbakalavr səviyyəsində mütəxəssis hazırlığına sərbəstlik verilməsini məqsədəuyğun hesab edirik.
Növbəti illərdə UNEC nəzdində Maliyyə-İqtisad Kollecinin prioritetlərdən biri mümkün qısa vaxtda Xocalıda mövcud olmuş filialının fəaliyyətinin bərpasıdır!

ПРЕДЛОЖЕНИЯ ректора UNEC по совершенствованию образования в колледже
На юбилейном мероприятии ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов выступил с рядом предложений по совершенствованию образования в колледже:
1.Необходимо конкретизировать статус колледжа при UNEC. Мы высоко ценим тот факт, что Финансово-экономический колледж UNEC получил статус публичного юридического лица.Наряду с этимUNEC и действующий при нем колледж, также действует в статусе публичного юридического лица, что требует скорейшего внесения точности в Устав колледжа и UNEC.
2.Преобразование колледжейв структурную единицу университета, при котором действуют, может не только поднять заработную плату сотрудников колледжа до уровня университетской зарплаты, но и внести существенный вклад в образование колледжаза счет широкого использования потенциала университета.
3.Как и в университетах, переход на подушевное финансирование, может быть полезным.
4.Хотя существует механизм перевода кредитов между специальностями и учебными программами суббакалавриата и программами бакалавриата, желательно иметь единый подход к специальностям и учебным программам суббакалавриата и бакалавра.
5.Считаем целесообразным предоставить свободу подготовки специалистов в колледжах, действующих при университетена уровне суббакалавриата по всем специальностям, существующим в данном университете.
В последующие годы одной из приоритетных задач Финансово-экономического колледжа при UNEC является восстановление за короткое время деятельности существовавшего в Ходжалы филиала!