18 MART 2018 | VIEWS:
UNEC-in ən gənc şəhidi Məhəmməd Umudov 18 mart 1974-cü ildə Sumqayıt şəhərində anadan olub. 5 saylı orta məktəbə gedib, təhsilini 25 saylı riyaziyyat təmüyüllü orta məktəbdə başa vurub. Dörd qardaşın ən kiçiyi olan Məhəmməd həm də karate ilə məşğul olub. Təhsil aldığı hər iki məktəbi karate üzrə yarışlarda uğurla təmsil edib.
Məhəmməd qara kəmər ustası olmaqla yanaşı, riyazi bilikləri ilə məktəbdə xüsusi diqqət cəlb edirdi. 1991-ci ildə orta məktəbi bitirib, Dadaş Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüaftı İnstitutuna (indiki UNEC) daxil olub. Bir semestr təhsil alıb. 1992-ci ildə Xocalı faciəsi baş verdikdən sonra təhsilini yarımçıq qoyaraq könüllü hərbi hissəyə yollanıb. 30 iyul 1992-ci ildə Ağdərənin Kaçapet kəndindəki döyüşlərdə qəhrəmancasına həlak olub. Şəhidin nəşi döyüş meydanından avqustun 9-da çıxarılaraq, Sumqayıt şəhər Şəhidlər Xiyabanında dəfn edilib.
Bu gün xatirəsini ehtiramla yad etdiyimiz ikinci şəhidimiz isə məzunumuz İlyas Sultanovdur.
O, 18 mart 1957-ci ildə Füzuli rayonunda anadan olub. Uşaqlıqdan idmanın klassik güləş növü ilə məşğul olan İlyas Sultanov dəfələrlə rayon və respublika çempionu adını qazanıb. 1974-cü ildə Füzuli rayon Xurşudbanu Natavan adına orta məktəbi bitirərək, Dadaş Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüaftı İnstitutuna (indiki UNEC) daxil olub. 1976-cı ildə Moskva şəhərinin Vladimr vilayətində hərbi xidmətdə olub. Təhsilini başa vurduqdan sonra, Füzuli rayon istehlak cəmiyyətində əmək fəaliyyətinə başlayıb. Bir müddətdən sonra Füzuli rayon ticarət sistemi üzrə Həmkarlar Təşkilatının sədri vəzifəsində çalışıb.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı torpaq iddiaları başlanandan sonra Füzuli rayonunda yaradılan könüllülərdən ibarət özünümüdafiə batalyonunun tağım komandiri təyin edilmişdi. İlyas Sultanov 15 avqust 1992-ci ildə Füzulinin Yuxarı Veysəlli kəndi uğrunda gedən döyüşdə qəhrəmancasına həlak olub. Şəhid Füzuli rayonundakı Şəhidlər Xiyabanında dəfn olunub…

18 МАРТА 2018 | VIEWS:
Самый молодой шехид UNEC Магомед Умудов родился 18 марта 1974 года в городе Сумгаите. Пошел в среднюю школу № 5, образование завершил в № 25 школе с математическим уклоном. Магомед, являясь младшим братом из четырех, занимался карате. На соревнованиях по карате успешно представил обе школы, в которых получил образование.
Магомед наряду с мастером черного пояса привлекал внимание в школе своими математическими знаниями. В 1991 году окончив школу, поступил в Азербайджанский институт народного хозяйства им.Д.Буниатзаде (ныне UNEC). Учился один семестр. В 1992 году после начала Ходжалинской трагедии оставив учебу, отравился добровольно в военную часть. 30 юля 1992 года героически погиб при боях в селе Качапет Агдары. Похоронен в Аллее шехидов города Сумгаит.
Сегодня мы с уважением чтим память нашего второго шехида, выпускника Ильяса Султанова.
Он родился 18 марта 1957 года в Физулинском районе. Ильяс с детства занимался классической борьбой. Неоднократно завоевал звание чемпиона района и республики. В 1974 году окончив среднюю школу имени Хуршудбану Натаван в Фзулинском районе, поступил в Азербайджанский институт народного хозяйства имени Д.Буниатзаде (ныне UNEC). В 1976 году находился на военной службе во Владимирской области города Москвы. По завершении обучения приступил к трудовой деятельности в потребительском обществе Физулинского района. Спустя некоторое время работал председателем Профсоюзной организации в торговой системе Физулинского района.
После начала территориальных претензий Армении к Азербайджану был назначен командиром батальона самообороны, созданного в Физулинском районе.  Ильяс Сульанов 15 августа 1992 года героически погиб в боях за село Юхары Вейсалы Физулинского района. Шехид похоронен в Аллее шехидов Физулинского района.