19 YANVAR 2017 | VIEWS:
UNEC-in şəhid məzun və tələbələrinin xatirəsinə ucaldılan Memorial Abidənin önündə təşkil edilən tədbirdə universitetin professor-müəllim heyəti ilə birlikdə şəhid ailələri də iştirak edib.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov, universitet kollektivi və şəhid ailələri “Qanlı yanvar UNEC tələbələrinin gözü ilə” adlı sərgiyə baxış keçiriblər. Tədbir iştirakçıları Memorial Abidənin önünə gül dəstələri düzərək, şəhidlərin əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov 20 Yanvar faciəsinin başvermə səbəblərindən söz açaraq, 27 il əvvəl törədilən qətliamın insanlığa qarşı qatı cinayət olduğunu, yaddaşlara Qara Yanvar gecəsi kimi həkk olunan bu tarixin həm şəhidlərin anım günü, həm də Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizə aparan xalqımızın birlik, fəxr və şərəf günü sayıldığını vurğulayıb. “Şəhid tələbələr hər zaman bizim qürur mənbəyimiz olub” deyən rektor, UNEC-də onların adının daim hörmət və ehtiramla xatırlandığını bildirib.
Rektor 20 Yanvar hadisələrinə siyasi-hüquqi qiymət verilməsi barədə də danışıb. Qeyd edib ki, bu hadisələrə dövlət səviyyəsində lazımi siyasi-hüquqi qiymət yalnız Ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəlişindən sonra verildi. Ulu öndər həyatını təhlükə qarşısında qoyaraq, Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyinə gələrək qanlı faciənin təşkilatçılarını dünya ictimaiyyəti qarşısında qəzəblə qınadı, ifşaedici və cəsarətli bəyanat verdi. Daha sonra Ümummilli liderin təşəbbüsü ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclisi 20 Yanvar faciəsinə ilk siyasi qiymət verdi.
UNEC-in şəhid tələbəsi Habil Əzizovun qardaşı Etimad Əzizov qardaşı ilə bağlı xatirələrini bölüşüb: “Qardaşım Habilin öz doğum günündə şəhidlik zirvəsinə ucalıb. Bu universitetin tələbəsi olmağı uşaqlıqdan arzu edirdi. Tale belə gətirdi ki, o, məzun ola bilmədi və İqtisad Universitetinin əbədi tələbəsi adını qazandı”. Tədbirə qatılan digər şəhid yaxınları – İlqar Əbilhəsənovun qardaşı Yavər Əbilhəsənov və Məhəmməd Umudovun atası Eldar Umudov şəhid ailələrinə olan dövlət dəstəyindən söz açıblar.
20 yanvar şəhidi Aslan Ağaverdiyevin nəvəsi, UNEC-in tələbəsi Aslan Əzimzadə adını daşıdığı babasının şəhidlik zirvəsinə ucalmasından söz açıb. “Şəhid ailəsində göz açdığımdan əminliklə deyə bilərəm ki, dövlətimizin diqqətini hər zaman hiss etmişəm” deyən A.Əzimzadə UNEC tələbələrinin şəhidlərin qəhrəmanlıq yolunu davam etdirməyə hazır olduqlarını bildirib.

19 января в  UNEC состоялось мероприятие, посвященное 27-летию событий 20 января.
В мероприятии, состоявшемся перед Мемориальным памятником, возвышающимся в честь памяти выпускников и студентов шехидов UNEC, вместе с профессорско-преподавательским составом университета участвовали семьи шехидов.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов, коллектив университета и семьи шехидов провели осмотр выставки «Кровавый январь глазами студентов UNEC». Участники мероприятия,  возложив цветы к Мемориальному памятнику, почтили память шехидов  минутой молчания.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов, затронув вопрос о причинах трагических событий 20 января, рассказал о тяжелых преступлениях против человечества, совершенных 27 лет назад, оставшихся в памяти как Черный январь, и как день поминания шехидов и  единства, гордости и славы нашего народа, борющегося во имя территориальной целостности Азербайджана. Было отмечено, что «Студенты-шехиды всегда были источником нашей гордости» и их имена в UNEC вечно будут вспоминать с уважением и почтением.
Ректор также отметил о политико-правовой оценке событий 20 января.  Он отметил, что на государственном уровне политико-правовая оценка этим событиям была дана лишь после прихода к власти Общенационального лидера Гейдара Алиева. Великий вождь, ставя  под угрозу свою жизнь, выступив на следующий день в представительстве Азербайджана в Москве с заявлением, осудил перед мировой общественностью организаторов кровавых событий,   сделал разоблачительное и смелое заявление. Затем по инициативе Общенационального лидера Гейдара Алиева Верховный меджлис Нахчыванской Автономной Республики дал первую политическую оценку трагическим событиям  20 января.
Этимад Азизов поделился воспоминаниями о своем брате студенте-шехиде UNEC Габиле Азизове: «Мой брат Габиль в день своего рождения возвысился до вершины шехидства. Он с детства мечтал стать студентом этого университета. Однако судьба сложилась так, что он не смог стать выпускником Экономического университета, но заслужил имя вечного студента». Принявшие участие в мероприятии другие близкие шехида – брат Ильгара Абильгасанова Явер Абильгасанов и отец Магомеда Умудова Эльдар Умудов отметили о  государственной поддержке семей шехидов. Было отмечено, что азербайджанский народ никогда не забудет своих шехидов.
Внук шехида событий 20 января Аслана Агавердиева, студент  UNEC Аслан Азимзаде рассказал о возвышении до уровня шехидства деда. «Виду того, что родился в семье шехида с уверенностью могу сказать, что всегда чувствовал внимание и заботу государства»,  говорил А.Азимзаде и отметил о готовности студентов    UNEC к продолжению героического пути шехидов.