19 YANVAR 2017 | VIEWS:
UNEC-in şəhid məzun və tələbələrinin xatirəsinə ucaldılan Memorial Abidənin önündə təşkil edilən tədbirdə universitetin professor-müəllim heyəti ilə birlikdə şəhid ailələri də iştirak edib.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov, universitet kollektivi və şəhid ailələri “Qanlı yanvar UNEC tələbələrinin gözü ilə” adlı sərgiyə baxış keçiriblər. Tədbir iştirakçıları Memorial Abidənin önünə gül dəstələri düzərək, şəhidlərin əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov 20 Yanvar faciəsinin başvermə səbəblərindən söz açaraq, 27 il əvvəl törədilən qətliamın insanlığa qarşı qatı cinayət olduğunu, yaddaşlara Qara Yanvar gecəsi kimi həkk olunan bu tarixin həm şəhidlərin anım günü, həm də Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizə aparan xalqımızın birlik, fəxr və şərəf günü sayıldığını vurğulayıb. “Şəhid tələbələr hər zaman bizim qürur mənbəyimiz olub” deyən rektor, UNEC-də onların adının daim hörmət və ehtiramla xatırlandığını bildirib.
Rektor 20 Yanvar hadisələrinə siyasi-hüquqi qiymət verilməsi barədə də danışıb. Qeyd edib ki, bu hadisələrə dövlət səviyyəsində lazımi siyasi-hüquqi qiymət yalnız Ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəlişindən sonra verildi. Ulu öndər həyatını təhlükə qarşısında qoyaraq, Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyinə gələrək qanlı faciənin təşkilatçılarını dünya ictimaiyyəti qarşısında qəzəblə qınadı, ifşaedici və cəsarətli bəyanat verdi. Daha sonra Ümummilli liderin təşəbbüsü ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclisi 20 Yanvar faciəsinə ilk siyasi qiymət verdi.
UNEC-in şəhid tələbəsi Habil Əzizovun qardaşı Etimad Əzizov qardaşı ilə bağlı xatirələrini bölüşüb: “Qardaşım Habilin öz doğum günündə şəhidlik zirvəsinə ucalıb. Bu universitetin tələbəsi olmağı uşaqlıqdan arzu edirdi. Tale belə gətirdi ki, o, məzun ola bilmədi və İqtisad Universitetinin əbədi tələbəsi adını qazandı”. Tədbirə qatılan digər şəhid yaxınları – İlqar Əbilhəsənovun qardaşı Yavər Əbilhəsənov və Məhəmməd Umudovun atası Eldar Umudov şəhid ailələrinə olan dövlət dəstəyindən söz açıblar.
20 yanvar şəhidi Aslan Ağaverdiyevin nəvəsi, UNEC-in tələbəsi Aslan Əzimzadə adını daşıdığı babasının şəhidlik zirvəsinə ucalmasından söz açıb. “Şəhid ailəsində göz açdığımdan əminliklə deyə bilərəm ki, dövlətimizin diqqətini hər zaman hiss etmişəm” deyən A.Əzimzadə UNEC tələbələrinin şəhidlərin qəhrəmanlıq yolunu davam etdirməyə hazır olduqlarını bildirib.

UNEC pays Tribute to its Martyrs
Event dedicated to the 27th anniversary of the 20 January events have been held at UNEC on January 19.
Beside the university academic staff martyrs’ family members also attended the action organized at the Memorial Complex erected to the memory of UNEC’s martyr alumni and students.
UNEC Rector, Professor Adalat Muradov, university staff and martyr families viewed the exhibition on “Bloody January through UNEC Students’ Eyes”. Laying the flowers at the Memorial Complex, the participants of the event commemorated martyrs’ fond memories with a minute’s silence.
Speaking about the occurrence of the tragedy January 20th, UNEC Rector, Professor Adalat Muradov emphasized that the massacre committed 27 years ago was an inveterate crime against humanity; the night engraved to the memories as a Black January is considered as the remembrance day of the martyrs and also the day of unity, pride and honor of our people who fought for the territorial integrity of Azerbaijan. Saying “Martyr student always became a source of pride for us”, Rector highlighted that their names are mentioned with respect and esteem at UNEC.
Rector also talked about the political and legal assessment of the events of January 20th. He noted that these events were given necessary political and legal assessment at the state level only after the National Leader Heydar Aliyev came to power. Putting his life in danger, the Great Leader came to the permanent representation of Azerbaijan to Moscow and condemned in anger the organizers of the bloody tragedy before the world community, made an accusing and bold statement. Afterwards, at the National Leader’s initiative the Supreme Assembly of Nakhchivan Autonomous Republic gave the first political assessment to the January 20 tragedy.
UNEC’s martyr student Habil Azizov’s brother Etimad Azizov shared his memories about brother: “My brother Habil has reached to the top of martyrdom on his birthday. It was his childhood dream to become this university’s student. Unfortunately, he was not able to graduate from the University of Economics and achieved the title of the eternal student. Participating in the event, other martyrs- Ilgar Abilhasanov’s brother Yaver Abilhasanov and Mahammad Umudov’s father Eldar Umudov spoke about the support rendered to the martyr families by the state. They highlighted that Azerbaijani people will never forget their martyrs.
The January 20 martyr Aslan Aghaverdiyev’s grandson, UNEC student Aslan Azimzade spoke about his Grandfather who rose to the pick of martyrdom. Saying “As I was born in a martyr family, I can say with certainty that have always felt the attention by our state”, Aslan stressed that UNEC students are always ready to continue the heroic path went by martyrs.