UNEC şəhidlərini ehtiramla yad edir: Milli Qəhrəmanın xatirə günüdür
1972-ci ildə Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunu (indiki UNEC) bitirib, hərbi xidmətə gedib. Ordudan tərxis edildikdən sonra Ucar rayonu Daxili İşlər Şöbəsində çalışıb. 1986-cı ildə Rostov Ali Polis Akademiyasını bitirib. Zərdab rayonunda rəis müavini vəzifəsində çalışan Şahlar mayor rütbəsi alıb.
11 iyul 1990-cı ildə Tərtər-Kəlbəcər yolu ilə hərəkət edən maşın karvanı Ağdərə ərazisində ermənilərin qəfil hücumuna məruz qalan zaman qeyri-bərabər döyüşdə qəhrəmanlıq nümayiş etdirərək həlak olub.
Kəlbəcər rayonunun Zülfüqarlı kəndində dəfn olunub. Zərdab rayonunda adına məktəb və küçə var.
Ş.Şükürovun məzarı bu gün düşmən tapdağı altındadır. Milli Qəhrəmanın ailə üzvləri və dostları onu yad etmək üçün UNEC-də ucaldılan Memorial-Xatirə Kompleksini ziyarət edirlər.

UNEC с уважением чтит память шехидов: Памятный день Национального героя
В 1972 году окончив Азербайджанский институт народного хозяйства, был призван на военную службу.  После демобилизации из армии работал в Отделе внутренних дел Уджарского района. В 1986 году окончил Ростовскую высшую полицейскую академию. Работая на должности  заместителя начальника Зардабского района, Шахлар получил звание майора.
Он был женат, имел двух детей.
Похоронен в селе Зульфугарлы Кельбаджарского района. В Зардабском районе школа и улица носят его имя.
Сегодня могила Ш.Шюкюрова находится под пятой врага. Чтобы почтить  память Национального героя члены его  семьи и друзья посещают Мемориально-памятный комплекс, возвышающийся вUNEC.