UNEC Avropa İqtisadiyyatı Tədqiqat Mərkəzi tərəfindən“Yaşıl Dünya Naminə Həmrəylik İli” çərçivəsində “Baku COP29”ahəsr olunan tədbirlərə start verilib.
İlk beynəlxalq seminar “Enerji, biznes səmərəliliyi və ətraf mühitin CO2 ilə çirkləndirilməsinə yeni yanaşmalar” mövzusunda olub. UNEC Tədqiqat Mərkəzlərinin İşinin Əlaqələndirilməsi və Təşkili Şöbəsinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə UNEC tədqiqat mərkəzlərinin üzvləri ilə yanaşı, xaricdə fəaliyyət göstərən tədqiqatçılar, ekspertlər də iştirak ediblər.
Tədbirin moderatoru, UNEC Avropa İqtisadiyyatı Tədqiqat Mərkəzinin rəhbəri prof. Elxan Sadik-Zada “BAKI COP29” mövzusunda Mərkəz tərəfindən həyata keçiriləcək tədbirlər barədə ümumi məlumat verdikdən sonra ilk tədbirin məruzəçisi, mərkəzin tədqiqatçısı, İtaliyanın Naples Parthenope Universitetinin İqtisadi İnkişaf və Sosial Dəyişikliklər Mərkəzinin prezidenti, Böyük Britanyanın Greenwich Universitetinin Təbii ehtiyatlar İnstitutunun tədqiqatçısı, Çinin Wenzhou-Kean Universitetinin professoru Andrea Gattonu iştirakçılara təqdim edib.
Sonra prof. Andrea Gatto “Enerji, biznes səmərəliliyi və ətraf mühitin CO2 ilə çirkləndirilməsinə yeni yanaşmalar” mövzusunda geniş təqdimatla çıxış edib. Məruzəçi mövzu ilə bağlı analiz edilən ölkələr, datalar, ekonometrik üsullar barədə ətraflı məlumat verib.
Tədbir UNEC Tədqiqat Mərkəzlərinin İşinin Əlaqələndirilməsi və Təşkili Şöbəsinin rəsmi Facebook səhifəsindən canlı yayımlanıb.

Европейским центром экономических исследований UNEC в рамках «Года солидарности во имя зеленого мира» дан старт мероприятиям, посвященным «Baku COP29».
Первый международный семинар прошел на тему «Энергетика, эффективность бизнеса и новые подходы к загрязнению CO2». В мероприятии, состоявшемся при организационной поддержке Департамента координации и организации работы исследовательских центров UNEC, помимо членов исследовательских центров UNEC, приняли участие исследователи и эксперты, работающие за рубежом.
Модератор мероприятия, руководитель Европейского центра экономических исследований UNEC проф. Эльхан Садык-Зада, дал общую информацию о мероприятиях, которые будет проводить Центр по теме «BAKI COP29», затем представил участникам спикера первого мероприятия, исследователя центра, президента Центра экономического развития и социальных изменений Неаполитанского университета Партенопа, Италия, исследователя Института природных ресурсов Гринвичского университета Великобритании, профессора Китайского университета Вэньчжоу- Кин Андреа Гатто.
Затем проф. Андреа Гатто выступил с широкой презентацией на тему «Энергетика, эффективность бизнеса и новые подходы к загрязнению CO2». Спикер дал подробную информацию об анализируемых странах, данных и эконометрических методах.
Семинар продолжился обсуждениями.
Мероприятие транслировалось в прямом эфире на официальной странице Facebook Департамента координации и организации работы исследовательских центров UNEC .