UNEC tələbələri ölkənin nüfuzlu qida sektorlarında təcrübədə
Texnologiya və dizayn fakültəsində qida məhsulları mühəndisliyi ixtisası üzrə təhsil alan tələbələr ölkənin nüfuzlu qida sektorlarında təcrübə keçirlər.
UNEC-in müvafiq struktur və təcrübə rəhbərləri ixtisas təcrübələrini Azərbaycan Milli Kulinariya Assosiasiyası (AMKA), Avrora MMC-nin nəzdində fəaliyyət göstərən “Rosko” kolbasa sexi və “Doymak” makaron fabrikində keçən tələbələrin təcrübəsinin təşkili ilə tanış olublar.
UNEC-in “Qida məhsullarının texnologiyası” kafedrasının müdiri, dosent Mehriban Məhərrəmova tələbələr və onların təcrübə rəhbərləri ilə görüşüb. Təcrübəçilər müəssisələrin fəaliyyəti, istehsal edilən məhsullar, onların çeşidi, keyfiyyəti, tətbiq olunan müasir avadanlıqlar barədə ətraflı məlumat veriblər. Onlar UNEC tələbələrinin təcrübədə çox fəal iştirak etdiyini bildiriblər.
UNEC-in tələbələrinin bilik və bacarıqlarını yüksək qiymətləndirən AMKA-nın prezidenti Tahir Əmiraslanov təcrübədə öz fəallığı və bacarığı ilə seçilən tələbələrin Milli Kulinariya Assosiasiyasında işlə təmin olunacağını qeyd edib.
Qeyd edək ki, 2017-2018-ci tədris ilində UNEC-də 3102 bakalavr ixtisas, 660 magistr isə elmi-pedaqoji və elmi-tədqiqat təcrübəsinə cəlb edilib. UNEC-in Təcrübənin təşkili şöbəsi bakalavr və magistrlər üçün ölkənin 538 nüfuzlu müəssisəsində təcrübə keçmək imkanı yaradıb. Bu tədris ilindən UNEC-də bakalavrların təcrübəsinin təşkili yeni qaydalar əsasında aparılır. Belə ki, ötən tədris illərində bakalavrlar üçün təcrübə müddəti 40 gün nəzərdə tutulurdusa, bu tədris ilindən onların təcrübə saatları artırılaraq 14 həftə olub. Bu yenilik təbələbələrin praktiki biliklərini artırmaqla yanaşı, onlara ixtisaslarına uyğun sahədə daha yaxşı mütəxəssis kimi yetişmək imkanı yaradacaq.

Студенты UNEC на практике в престижном пищевом секторе страны
Студенты, обучающиеся на факультете Технологии и Дизайна по специальности инженерии пищевых продуктов, проходят практику в престижном пищевом секторе страны.
Руководители соответствующих структур и практики UNEC ознакомились с организованной  практикой студентов, проходящих практику в колбасном цехе “Rosko”  и на макаронной фабрике “Doymak”, действующих  при Avrora MMC, Азербайджанской национальной ассоциации кулинарии (АНАК).
Заведующая кафедрой «Технология пищевых продуктов» UNEC, доцент Мехрибан Магеррамова встретилась со студентами и руководителями их производственной практикой. Практиканты дали подробную информацию о деятельности, производимых продуктах, их ассортименте, качестве, применяемых современных оборудованиях предприятия.
Высоко оценив знания и способности студентов UNEC, президент АНАК Тахир Амирасланов отметил об обеспечении работой в Национальной ассоциации кулинарии студентов, отличившихся на практике активностью и способностью.
Следует отметить, что в UNEC в 2017-2018 учебном году  3102 бакалавра привлечены к практике по специальности, а  660 магистров к научно-педагогической и научно-исследовательской.  Отдел Организации практики UNEC создал возможности для бакалавров и магистров для прохождения практики в  538 престижных предприятиях страны.  С нового учебного  года в UNEC организация практики бакалавров проводится на основе новых правил. Так, если в минувшем году  для бакалавров срок практики предусматривался в течение 40 дней, с этого учебного года часы производственной практики увеличились, составив 14 недели. Это новшество наряду с повышением практических знаний, создаст возможность для подготовки студентов в качестве грамотного специалиста соответственно их специальности.