UNEC tələbələri Selcuk Bayraktarın “TEXNOFEST” yarışının növbəti mərhələsində!
TEKNOFEST İdarə Heyətinin sədri Selçuk Bayraktar tərəfindən irəli sürülən və artıq dördüncü ildir təşkil edilən beynəlxalq festivalın əsas mahiyyəti gənclər arasında aviasiya, kosmik və texnoloji bacarıqları ortaya çıxarmaq, yeni ideya və təşəbbüsləri dəstəkləməkdir. Dünyanın ən böyük texnologiya yarışında bu il 84 ölkənin gəncləri müxtəlif texnoloji ideyalarını təqdim ediblər. Yarışın builki açılışında Selçuk Bayraktarın səsləndirdiyi: “Roketdən avtonom sistemlərə, kənd təsərrüfatından sualtı sistemlərinə, biotexnologiyadan insanlığa faydalı texnologiyalara qədər gənclərimizin milli texnologiya sahəsindəki fəaliyyətlərinə dəstək olmaq istəyirik-fikirləri layihənin əsas vizyonunu təşkil edir.
“Milli texnologiya həmləsi” şüarı ilə keçilən festivala UNEC tələbələrindən ibarət komanda iki mərhələdən uğurla keçərək, sonuncu mərhələyə vəsiqə qazanıb.
UNEC Rəqəmsal İqtisadiyyat fakültəsinin 3-cü kurs tələbələrindən ibarət “Azerbaijan AgroDrone” komandası aqrar texnologiyalar kateqoriyasında spesifik dron ideyası təqdim edib. İdeyanın reallaşdırılması ilə kənd təsərrüfatında az xərclərlə məhsuldarlığın artırılması mümkün olacaq. Yarışın növbəti mərhələsinə qədər sözügedən ideyanın ilk prototipi hazırlanacaqdır. “TEKNOFEST” Türkiyə Texnologiya Vəqfi və Türkiyə Sənaye və Texnologiya Nazirliyinin birgə dəstəyi ilə təşkil olunur. Yarışda 34 kateqoriya müəyyən edilib. 21-26 sentyabrda müəyyən olunacaq qalib komandalar 4 milyon TL dəyərində mükafat da əldə edəcəklər.

Основной целью международного фестиваля, выдвинутого председателем правления TEKNOFEST Сельчуком Байрактаром и организованного уже четвертый год, является выявление авиационных, космических и технологических навыков среди молодежи, поддержка новых идей и инициатив. В этом году на крупнейшем в мире технологическом конкурсе молодые люди из 84 стран представили различные технологические идеи. Мысли, озвученные Сельчуком Байрактаром на открытии конкурса этого года составили основное видение проекта: «Мы хотим поддержать деятельность нашей молодежи в сфере национальных технологий, от ракет до автономных систем, от сельского хозяйства до подводных систем, от биотехнологий до полезных для человечества технологий».
На фестивале, проходящем под лозунгом «Национальная технологическая атака», команда в составе студентов UNEC успешно прошла два этапа и получила пропуск на последний этап.
Команда «Azerbaijan AgroDrone», состоящая из студентов 3 курса факультета Цифровой экономики UNEC, представила идею конкретного дрона в категории агротехнологий. При реализации идеи можно будет повысить производительность в сельском хозяйстве при невысоких затратах. До очередного этапа конкурса будет разработан новый прототип указанной идеи. «TEKNOFEST» организуется при совместной организационной поддержке Турецкого технологического фонда и Министерства промышленности и технологии Турции. На конкурсе определены 34 категории. Команды-победители, которые будут определены 21-26 сентября, получат приз в размере 4 миллионов турецких лир.