UNEC tələbələrindən “Əlaçı” təqaüdündə yenidən rekord nəticə: 37 tələbə qalib oldu!
PAŞA Holdinq və PAŞA Sığortanın həyata keçirdiyi “Əlaçı” 2025/2026 təqaüd proqramının nəticələri açıqlanıb.
Ölkənin müxtəlif universitetlərindən yüzlərlə tələbənin iştirak etdiyi müsabiqədə 100 tələbə qalib seçilib. Onlardan 37 nəfəri UNEC tələbəsidir. Qürurvericidir ki, ötən illərdə olduğu kimi, bu il də proqramın qalibləri arasında ən çox UNEC tələbəsi yer alıb.
Qaliblərin 19-u Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin (İSE), 10-u Maliyyə və mühasibat fakültəsinin, 5-i Rəqəmsal İqtisadiyyat fakültəsinin, 3 nəfər isə UNEC Sabah quruplarının tələbələridir.
Proqramın qaliblərini 3 aylıq şəxsi inkişaf marafonu, müxtəlif təlimlər, fərdi mentor dəstəyi, karyera simulyasiyası, netvörkinq sessiyaları, eləcə də “PAŞA Holding” və “PAŞA Qrup” mütəxəssisləri ilə görüşlər gözləyir.

UNEC Students Achieve Another Record in the “Excellence” Scholarship: 37 Students Awarded
The results of the “Excellence” Scholarship Program 2025/2026, implemented by PASHA Holding and PASHA Insurance, have been officially announced.
Among the hundreds of students from various higher education institutions across the country who participated in the competition, 100 were selected as scholarship recipients. Notably, 37 of them are students of UNEC. It is particularly commendable that, as in previous years, UNEC once again ranks first for the highest number of winners in the program.
Of the scholarship recipients, 19 are students of the International School of Economics (ISE), 10 are from the Faculty of Finance and Accounting, 5 are from the Faculty of Digital Economics, and 3 are students of the UNEC Sabah Groups.
The winners of the program will benefit from a three-month personal development marathon, a series of specialized training sessions, individual mentoring support, career simulation activities, networking events, as well as meetings with experts from “PASHA Holding” and the “PASHA Group”.