UNEC Türkiyənin nüfuzlu universitetləri ilə əməkdaşlığı genişləndirir
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru, professor Ədalət Muradov Türkiyədə səfərdə olub və bir sıra universitetlərdə görüşlər keçirib.
Türkiyənin Gazi Universitetində keçirilən görüşdə iki universitet arasındakı gələcək əməkdaşlığın istiqamətləri müəyyən edilib. Professor Ə.Muradov Gazi Universitetinin Elmi Şurası qarşısında çıxış edib. Daha sonra hər iki universitetin rektoru – professor Ədalət Muradov və professor Süleyman Büyükberber arasında əməkdaşlıq protokolu imzalanıb. Sənədə əsasən, UNEC-in “Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzi”ndə Gazi Universiteti ilə birlikdə ilk mərhələdə “Biznesin idarəedilməsi” ixtisasında magistratura pilləsində ikili diplom proqramının təşkili, tələbə və müəllim mübadiləsivə “ERASMUS+” proqramında birgə əməkdaşlığın həyata keçirilməsi mümkün olacaq.
Bilkənt Universitetinin rektoru, professor Abdullah Atalar ilə keçirilən görüşdə birgə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib. İmzalanan protokola əsasən, MBA üzrə ikili diplom proqramının təşkili, kitabxana sisteminin UNEC-də qurulmasına müvafiq dəstəyin verilməsi həyata keçiriləcək.
Hacettepe Universitetinin rektoru, professor Murat Tuncerlə görüşdə də əməkdaşlıq protokolu imzalanıb. Sənəddə “Maliyyə” və “Səhiyyə menecmenti” ixtisasları üzrə magistratura pilləsində ikili diplom proqramlarının təşkili, tələbə və müəllim mübadiləsi, kitabxana-informasiya sisteminin modernləşdirilməsinə dəstək verilməsi, “Gənc müəllim” və “Gənc Professor” layihəsi iştirakçılarına araşdırma və elmi məsləhətçidəstəyinin verilməsi, “ERASMUS+” proqramlarında birgə əməkdaşlıq nəzərdə tutulur.
Orta Şərq Texniki Universitetində (ODTÜ) keçirilən görüşdə imzalanan protokola əsasən, UNEC-in məzunlar assosiasiyasının qurulmasında bu ali məktəbin  təcrübəsindən istifadə edilməsi, Mevlana proqramından geniş istifadə etməklə tələbə və müəllim mübadiləsi, oktyabrın 7-dən 8-dək Avropa Birliyi ilə birgəkeçiriləcək “Avropa Tədqiqat Məkanında Türk Universitetləri” adlı konfransa UNEC nümayəndə heyətinin dəvət edilməsi və birgə tədqiqat layihələrinin həyata keçirilməsi, gənc müəllimlərinin təcrübə keçməsinə şərait yaradılması nəzərdə tutulub.
Türkiyənin güclü akademik heyətinin çalışdığı və geniş imkanlara malik ali təhsil müəssəsələrindən biri olan TOBB İqtisadiyyat və Texnologiya Universitetinin rektoru, professor Adem Şahinlə görüşdədə əməkdaşlıq protokolu imzalanıb. Sənədə TOBB-un “Beynəlxalq Sahibkarlıq” proqramlarının birinin də UNEC ilə ortaq təşkil edilməsi, iqtisadiyyat və biznes bölmələri, həmçinin də MBA üzrə tələbə və müəllim mübadiləsinin təşkili, UNEC-dəkı islahatlara TOBB ETÜ-nin texniki və metodiki dəstək verməsi, “Gənc müəllim” və “Gənc professor” layihələrinə dəstək verilməsi, “ERASMUS+” proqramında birgə iştirak məsələləri daxil edilib.
Səfər çərçivəsində UNEC rektorunun Türkiyə Respublikası Ali Təhsil Şurasının (YÖK) sədri, professor Yekta Saraç və sədr müavini, professor Mehmet Şişmanla görüşü zamanı iki ölkə universitetləri arasındakı əməkdaşlıq əlaqələri,o cümlədən Türkəyənin digərali təhsil ocaqları ilə əlaqələrinin inkişafı məsələləri müzakirə edilib. Sədr Yekta Saraç UNEC-in Türkiyə universitetləri ilə əməkdaşlığını yüksək qiymətləndirərək, ikili diplom proqramlarına dəstək verəcəyini bildirib.

UNEC expands cooperation with leading universities in Turkey
Dr. Adalat Muradov, Rector of Azerbaijan State University of Economics (UNEC), has visited Turkey and had meetings at several universities.
During the meeting at Gazi University, Turkey, directions of future cooperation between the universities have been identified.  Prof. A.Muradov gave a speech in front of the Scientific Council at Gazi University.  Then a cooperation protocol has been signed by the rectors of both universities – Prof. Adalat Muradov and Prof. Süleyman Büyükberber. According to the agreement, at the first stage, Dual Master’s degree in “Business Management” will be organized at UNEC’s Center of International Master and Doctoral Studies jointly with Gazi University. Moreover, student and scholar exchange programs between two universities will be organized and it will be possible jointly participate in “ERASMUS+” program.
During the meeting with Prof. Abdullah Atalar, Rector of Bilkent University, cooperation issues have been discussed. According to the signed protocol, a Dual MBA program will be organized and Bilkent University will support UNEC to establish library system.
A protocol of cooperation has also been signed during the meeting with Prof. Murat Tuncer, Rector of Hacettepe University.  According to the document, Dual Master Programs in “Finance” and “Health Management” will be organized, student and scholar exchange programs will be implemented, and modernization of library and information system will be supported. Moreover, participants of the projects “The young teacher” and “Young Professor” will be supported in their research. Universities will also cooperate in “ERASMUS +” program.
According to the protocol signed during the meeting at Middle East Technical University (METU), METU’s experience will be used to establish association for UNEC’s alumni and student and scholar exchange program will be organized by implementing Mevlana program. UNEC’s delegation is invited to the conference “Turkish Universities in European Research Environment” which will be held on October 7-8, 2015, jointly with European Union. Universities will also organize joint research projects and will support young professors to get more experience.
Another protocol is signed during the meeting with Prof. Adem Sahin, Rector of TOBB University of Economics and Technology. One of TOBB’s “International Business” programs will be organized jointly with UNEC. Moreover, exchange programs for MBA students and scholars will be organized. TOBB UET will provide technical and methodic support for reforms at UNEC and will support “Young Lecturer” and “Young Professor” programs. Universities will also cooperate in “ERASMUS+” program.
During his visit, Rector of UNEC has met with Prof. Yekta Sarac, Chairman of Higher Education Council of Turkey (YOK) and Prof. Mehmet Şişman, Vice-chairman of YOK. During the meeting, cooperation between the universities of two countries, as well as development of relationships with other universities of Turkey have been discussed. Prof. Yekta Sarac appreciated the cooperation between UNEC and Turkish universities and mentioned he will support the dual degree programs.