UNEC və “Absheron Hotel Group” turizm sahəsi üzrə əməkdaşlığa başlayır
UNEC ilə “Absheron Hotel Group” arasında Əməkdaşlıq Memorandumu imzalanıb. Sənəd UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov və “Absheron Hotel Group”un direktoru Georg Kobos tərəfindən imzalanmışdır.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov çıxışı zamanı universitetin prioritet istiqamətlərdən biri kimi məhz real sektorla ciddi və faydalı əlaqələrin qurulmasının vacibliyindən bəhs edib. Bildirilib ki, UNEC-də real sektorun tələblərinə cavab verən mütəxəssis hazırlığı prosesi davamlı olaraq təkmilləşdirilir. Rektor turizm sahəsi üzrə mütəxəssis hazırlığı, eyni zamanda bu istiqamətdə tələbə və məzunların işlə təmin olunmasında bu əməkdaşlığın faydalı olacağını bildirib.
“Absheron Hotel Group” direktoru Georg Kobos UNEC ilə uzunmüddətli və effektiv əməkdaşlığın qurulmasında maraqlı olduqlarını qeyd edib. Real sektorun nümayəndəsi kimi təhsil sahəsinə dəstək göstərməkdən məmnunluğunu ifadə edən G.Kobos, hazırda turizm sektorunun bir çox istiqamətləri üzrə kadrlara ehtiyac duyulduğunu ifadə edib. O, həmçinin bildirib ki, dünyanın dinamik inkişaf edən turizm və otelçilik sahəsində əməkdaşlığın qurulması universitet tələbə və məzunlarının məşğulluğu üçün geniş imkanlar yaradacaq.
Tədbirdə “Absheron Hotel Group” haqqında təqdimat nümayiş edilib.
Memorandumun əsas məqsədi Azərbaycanın daim artan turizm potensialına insan resursları istiqamətində töhfə qazandırmaq, birgə fəaliyyət sayəsində peşəkar mütəxəssislərin hazırlanmasını həyata keçirməkdir.
Əməkdaşlıq çərçivəsində turizm və otelçilik ixtisası üzrə tədrisin müasir bazar şərtlərinə uyğunlaşdırılması, tələbələrin real iş mühiti ilə tanış olması, turistlərlə münasibətlərin qurulmasında praktiki bilik və bacarıqların qazanılmasına dəstək göstəriləcək. Turizm və otelçilik sənayesinin çoxşaxəliliyini nəzərə alaraq, tələbələrin karyera planlamalarında müvafiq mentorluq məsləhəti veriləcək.
Əməkdaşlığın digər istiqaməti isə tələbələrə gələcəkdə yeni iş imkanları yaradan istehsalat təcrübəsinin təşkilinə dəstək göstərməkdir. Bu məqsədlə UNEC-in tələbələri təcrübə müddətində otellərdəki iş prosesinə qatılmaqla praktiki biliklərini artırmış olacaqdır. Həmçinin, UNEC-in Zaqatala filialında turizm və otelçilik ixtisası üzrə təhsil alan tələbələrin şirkətin regional otellərində təcrübəyə və işə cəlb edilməsinə şərait yaradılacaqdır. O cümlədən, il boyu turizm sahəsində çalışan ekspertlərlə professor-müəllim heyəti və tələbələrlə görüşlər, master-klasslar təşkil ediləcək.
Bundan əlavə, UNEC-də təşkil edilən beynəlxalq konfranslara xarici ölkələrdən dəvət olunan nümayəndələrin qonaqlanması da şirkət tərəfindən təmin olunacaq.
UNEC-in Zaqatala filialının rəhbərliyi, professor-müəllim və tələbə heyəti əməkdaşlıq görüşünü video bağlantı ilə canlı izləyib.

UNEC и “Absheron Hotel Group” приступают к сотрудничеству в сфере туризма
Между UNEC и “Absheron Hotel Group” подписан Меморандум сотрудничества.  Документ подписан ректором UNEC, профессором Адалатом Мурадовым и директором  “Absheron Hotel Group” Джорджем  Кобосом.
В своем выступлении ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов в качестве приоритетных направлений университета рассказал о важности создании серьезных и благоприятных отношений сотрудничества  с реальным сектором. Отметил, что в UNEC устойчиво совершенствуется процесс подготовки специалиста, отвечающего требованиям реального сектора. Ректор отметил о  пользе сотрудничества  в подготовке специалистов в сфере туризма, в то же время обеспечении студентов и выпускников работой в этом направлении.
Директор “Absheron Hotel Group” Джордж Кобос отметил заинтересованность в создании долгосрочных и эффективных отношений с UNEC. Выразив удовлетворение по поводу оказания поддержки в сфере образования в качестве представителя реального сектора, Дж.Кобос отметил, что в настоящее время имеется необходимость в кадрах по многим направлениям туристического сектора. Он также подчеркнул, что создание сотрудничества в динамически развивающейся сфере туризма и отельного дела откроет широкие возможности занятости для студентов и выпускников университета.
На мероприятии была представлена презентация о “Absheron Hotel Group”.
Основной целью меморандума является внесение вклада в направлении человеческих ресурсов в постоянно растущий туристический потенциал Азербайджана, осуществление подготовки  высококвалифицированных специалистов благодаря совместной деятельности.
В рамках сотрудничества будет оказана поддержка в направлении соответствия обучения специальности туризма и отельного дела современным рыночным условиям, ознакомления студентов с реальной рабочей средой, приобретения практических знаний и способностей в создании отношений с туристами. Учитывая многогранность промышленности туризма и отельного дела, в карьерном планировании студентам будет дана соответствующая менторская консультация.
Другим направлением сотрудничества является оказание поддержки в организации производственной практики, которая создаст студентам новые возможности работы в будущем.  С этой целью студенты UNEC,  принимая участие в процессе работы в отелях в течение практики, смогут поднять уровень практических знаний. Также студентам Закатальского филиала UNEC, обучающимся по специальности туризма и отельного дела, будет создана возможность привлечения к практике и работе в региональных отелях компании. В том числе в течение года с экспертами, работающими в сфере туризма, и профессорско-преподавательским составом, а также студентами будут организованы встречи, мастер-классы.
Помимо этого, гостевание представителей, приглашенных из  зарубежных стран на международные конференции, организованные в UNEC,  будет обеспечено компанией.
Руководство, профессорско-преподавательский состав и студенты Закатальского филиала UNEC наблюдали за встречей сотрудничества в режиме видеосвязи.