UNEC yeni tədris ilinə hazırdır
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) 2016/2017-ci tədris ilinə hazırlıq işlərinin vəziyyəti ilə bağlı geniş iclas keçirilib. Struktur rəhbərlərinin iştirak etdiyi toplantıda hazırlığın vəziyyəti, qarşıya çıxan problemlər, onların həlli yolları və görüləcək işlər müzakirə edilib.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov ilk olaraq maddi-texniki təminatin vəziyyəti haqda danışıb. Bildirib ki, tədrisin keyfiyyətinin artırılması baxımından ilk addım olan “Elektron Universitet” modeli bütün tədris binaları üzrə artıq quraşdırılıb. Qarşıda duran əsas vəzifə bu imkanlardan səmərəli istifadə etmək bacarığını formalaşdırmaqdır. Bu yeniliyi mənimsəmək üçün bütün müəllimlərə təlimlər keçirilib və istənilən müəllim yenidən əlavə təlimlərə cəlb edilə bilər.
Rekror dekanlara müəllim və tələbələrin müraciətlərinə diqqətlə yanaşmağı, bu məsələdə məsuliyyətlərini artırmağı tarşırıb. Bildirib ki, müraciətləri dinləyərək, qərar vermək səlahiyyətlər artıq fakültə rəhbərlərinə verilib. Hər bir tələbənin rektorla görüşmək hüququ var. Amma tələbə son instansiya olaraq rektorun qəbuluna gəlməlidir. Ə.Muradov tələbələrlə işin mütəşəkkil qurulması məqsədilə fakültələrdə yeni qurumun yaradılmasına ehtiyac olduğunu, bununla bağlı yaxın vaxtlarda real addımların atılacağını diqqətə çatdırıb.
Ə.Muradov əmtəəşünaslıq fakültəsinin müvəqqəti köçürüldüyü binanın yeni tədris ilinə hazır olduğunu, keyfiyyətli tədrisin təşkili üçün bütün şəraitin yaradıldığını bildirib. Əlavə edib ki, fakültənin yerləşdiyi köhnə bina isə müasir standartlar səviyyəsində yenidən tikilərək, yaxın iki il ərzində tələbələrin ixtiyarına veriləcək.
Rektor UNEC-ə bu ilki tələbə qəbulunun sayına münasibətini bildirib. Qeyd edib ki, 2016/2017-ci tədris ilində ən yüksək balla universiteti seçənlərin sayında ciddi yüksəliş qeydə alınıb. Nəticə bizi sevindirməklə yanaşı, məsuliyyətimizi daha da artırır. Ə.Muradov bu göstəricinin qorunub saxlanılması üçün ali məktəbdə tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsinin vacib olduğunu vurğulayıb.
Rektor müəllimlərin dərsə davamiyyətilə bağlı iradlarını bildirib və yeni dərs ilindən etibarən davamiyyət məsələlərinə nəzarət gücləndiriləcəyini deyib. Ə.Muradov bu işə diqqətin artırılması ilə bağlı dekanlara tapşırıqlarını verib.
Rektor bildirib ki, 2016/2017-ci tədris ilində müəllimlərin qiymətləndirilməsinə tələblər artırılacaq. Artıq reytinq sistemi hazırdır. Yaradılan komissiya işini uğurla yekunlaşdırıb. Ictimaiyyət nümayəndələri ilə birlikdə yeni sistemin geniş təqdimatı keçiriləcək.
Bu ilki tədris ilinin maraqlı layihələrlə yadda qalacağını bildirən Ə.Muradov “lider müəllim-lider universtet”, “Tədrisin keyfiyyəti tələbənin gözü ilə” layihələri barədə ətraflı məlumat verib və bütün dərslərin valideynlərin üzünə açıq olduğunu diqqətə çatdırıb.
Rektor magistratura pilləsində ciddi dəyişikliklərin ediləcəyini və bu sektora nəzarətin gücləndiriləcəyini, yeni yaradılan Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin fəaliyyətinin genişləndiriləcəyini bildirib.
Ə.Muradov yeni tədris ilində görüləcək bir sıra işlərə də diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, universitetdə struktur dəyişiklikləri davam etdiriləcək, testlərin keyfiyyəti artırılacaq, fakültə elmi şuralarının tərkibi yenidən formalaşdırılacaq, bütün müəllimlərin açıq dərsləri təşkil ediləcək, paytaxt və rayonlarda fəaliyyət göstərən orta məktəblərə səfərlər davam edəcək, regional universitetlərlə ikili diplom proqramlarına başlanılacaq, tyutorların işi ilə bağlı yeni qaydalar hazırlanacaq, UNEC-ə xarici professorlar cəlb ediləcək. Rektor dərsliklərin keyfiyyətinin artırılmasını, onların yüksək səviyyədə tərcüməsinin təşkili məqsədilə universitetdə Tərcümə Mərkəzinin yaradılacağını deyib.
Ə.Muradov yuxarıda qeyd edilən yeniliklərin UNEC-də təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə xidmət edəcəyini bildirib. Sonda struktur bölmələrin rəhbərləri təkliflərlə çıxış ediblər.

UNEC готов к новому учебному году
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) состоялось широкое заседание в связи с подготовкой к 2016/2017 учебному году.  На заседании с участием руководителей структурных подразделений обсуждались вопросы по состоянию подготовки, путей решения возникших проблем и предстоящих работ.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов в первую очередь коснулся вопроса о состоянии материально-технического обеспечения. Он отметил, что с точки зрения повышения качества обучения первым шагом явилось установка во всех учебных корпусах модели «Электронный университет». Основным  предстоящим шагом является формирование навыков эффективного использования этих  возможностей. Для усвоения этого важно проведение тренингов для всех преподавателей и при необходимости любой преподаватель вновь может быть привлечен к обучению.
Ректор поручил деканам быть внимательным к обращениям преподавателей и студентов, и повысить ответственность в этом деле. Он отметил, что деканам уже представлены полномочия выслушивания обращений и принятия решений. Каждый студент имеет право на встречу с ректором. Однако студент должен прийти на прием к ректору как последняя инстанция.  А.Мурадов довел до внимания слушателей, что с целью организации сформированной работы со студентами есть необходимость в создании новой структуры, в связи с чем в ближайшее время будут предприняты решительные шаги.
А.Мурадов отметил, что  готово к новому учебному году здание, в которое временно  переселен товароведный факультет, и созданы все условия для организации качественного обучения. Он дополнил, что старое здание факультета вновь будет построено на уровне современных стандартов, и в ближайшие два года будет передано в распоряжение студентов.
Ректор выразил свое отношение к числу студентов, поступивших в этом году в UNEC. Он отметил, что в 2016/2017 учебном году имеется серьезный прогресс в числе студентов с наиболее высокими баллами, выбравшими университет.  Это отрадный факт, который радует нас и все больше повышает ответственность. А.Мурадов подчеркнул, что для сохранения этого показателя очень важно повышение качества обучения в высшей школе.
Ректор высказал свои замечания по поводу посещения занятий преподавателями и отметил что с нового учебного года будет усилен контроль по этому вопросу. Деканам дал поручения, в связи с повышением внимания к этой работе.
Ректор отметил, что в 2016/2017 учебном году повысятся требования к оценке преподавателей. Уже готова система рейтинга. Созданная комиссия успешно завершила свою работу. Вместе с представителями общественности состоится широкая презентация новой системы.
А.Мурадов говоря о том, что истекший учебный год запомнился интересными проектами, дал подробную информацию о таких проектах как  «Лидер преподаватель-лидер университет», «Качество обучения глазами студента» и обратил внимание, что для всех родителей будут открыты двери уроков.
Ректор отметил о предстоящих серьезных изменениях на ступени магистратуры и усилении контроля над этим сектором, расширения деятельности вновь созданного Международного центра магистратуры и докторантуры.
А.Мурадов обратил внимание на целый ряд работ, которые предстоит выполнить в новом учебном году. Он отметил, что будут продолжаться работы по структурным изменениям, повышению качества тестов, вновь сформируется состав ученого совета факультета, будут организованы открытые уроки всех преподавателей, посещения в средние школы, функционирующие в столице и районах, начнется работа с региональными университетами по программам двойного диплома, в связи с работами тьюторов будут подготовлены новые правила, в UNEC будут привлечены профессора из-за рубежа.
Ректор отметил, что с целью повышения качества учебников и осуществления на высоком уровне перевода в университете будет создан Переводческий центр.
А.Мурадов отметил, что вышеперечисленные новшества будут служить повышению качества образования в UNEC. В конце руководители структурных подразделений выступили с предложениями.