UNEC yeni tədris ilinə hazırdır
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) 2016/2017-ci tədris ilinə hazırlıq işlərinin vəziyyəti ilə bağlı geniş iclas keçirilib. Struktur rəhbərlərinin iştirak etdiyi toplantıda hazırlığın vəziyyəti, qarşıya çıxan problemlər, onların həlli yolları və görüləcək işlər müzakirə edilib.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov ilk olaraq maddi-texniki təminatin vəziyyəti haqda danışıb. Bildirib ki, tədrisin keyfiyyətinin artırılması baxımından ilk addım olan “Elektron Universitet” modeli bütün tədris binaları üzrə artıq quraşdırılıb. Qarşıda duran əsas vəzifə bu imkanlardan səmərəli istifadə etmək bacarığını formalaşdırmaqdır. Bu yeniliyi mənimsəmək üçün bütün müəllimlərə təlimlər keçirilib və istənilən müəllim yenidən əlavə təlimlərə cəlb edilə bilər.
Rekror dekanlara müəllim və tələbələrin müraciətlərinə diqqətlə yanaşmağı, bu məsələdə məsuliyyətlərini artırmağı tarşırıb. Bildirib ki, müraciətləri dinləyərək, qərar vermək səlahiyyətlər artıq fakültə rəhbərlərinə verilib. Hər bir tələbənin rektorla görüşmək hüququ var. Amma tələbə son instansiya olaraq rektorun qəbuluna gəlməlidir. Ə.Muradov tələbələrlə işin mütəşəkkil qurulması məqsədilə fakültələrdə yeni qurumun yaradılmasına ehtiyac olduğunu, bununla bağlı yaxın vaxtlarda real addımların atılacağını diqqətə çatdırıb.
Ə.Muradov əmtəəşünaslıq fakültəsinin müvəqqəti köçürüldüyü binanın yeni tədris ilinə hazır olduğunu, keyfiyyətli tədrisin təşkili üçün bütün şəraitin yaradıldığını bildirib. Əlavə edib ki, fakültənin yerləşdiyi köhnə bina isə müasir standartlar səviyyəsində yenidən tikilərək, yaxın iki il ərzində tələbələrin ixtiyarına veriləcək.
Rektor UNEC-ə bu ilki tələbə qəbulunun sayına münasibətini bildirib. Qeyd edib ki, 2016/2017-ci tədris ilində ən yüksək balla universiteti seçənlərin sayında ciddi yüksəliş qeydə alınıb. Nəticə bizi sevindirməklə yanaşı, məsuliyyətimizi daha da artırır. Ə.Muradov bu göstəricinin qorunub saxlanılması üçün ali məktəbdə tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsinin vacib olduğunu vurğulayıb.
Rektor müəllimlərin dərsə davamiyyətilə bağlı iradlarını bildirib və yeni dərs ilindən etibarən davamiyyət məsələlərinə nəzarət gücləndiriləcəyini deyib. Ə.Muradov bu işə diqqətin artırılması ilə bağlı dekanlara tapşırıqlarını verib.
Rektor bildirib ki, 2016/2017-ci tədris ilində müəllimlərin qiymətləndirilməsinə tələblər artırılacaq. Artıq reytinq sistemi hazırdır. Yaradılan komissiya işini uğurla yekunlaşdırıb. Ictimaiyyət nümayəndələri ilə birlikdə yeni sistemin geniş təqdimatı keçiriləcək.
Bu ilki tədris ilinin maraqlı layihələrlə yadda qalacağını bildirən Ə.Muradov “lider müəllim-lider universtet”, “Tədrisin keyfiyyəti tələbənin gözü ilə” layihələri barədə ətraflı məlumat verib və bütün dərslərin valideynlərin üzünə açıq olduğunu diqqətə çatdırıb.
Rektor magistratura pilləsində ciddi dəyişikliklərin ediləcəyini və bu sektora nəzarətin gücləndiriləcəyini, yeni yaradılan Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin fəaliyyətinin genişləndiriləcəyini bildirib.
Ə.Muradov yeni tədris ilində görüləcək bir sıra işlərə də diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, universitetdə struktur dəyişiklikləri davam etdiriləcək, testlərin keyfiyyəti artırılacaq, fakültə elmi şuralarının tərkibi yenidən formalaşdırılacaq, bütün müəllimlərin açıq dərsləri təşkil ediləcək, paytaxt və rayonlarda fəaliyyət göstərən orta məktəblərə səfərlər davam edəcək, regional universitetlərlə ikili diplom proqramlarına başlanılacaq, tyutorların işi ilə bağlı yeni qaydalar hazırlanacaq, UNEC-ə xarici professorlar cəlb ediləcək. Rektor dərsliklərin keyfiyyətinin artırılmasını, onların yüksək səviyyədə tərcüməsinin təşkili məqsədilə universitetdə Tərcümə Mərkəzinin yaradılacağını deyib.
Ə.Muradov yuxarıda qeyd edilən yeniliklərin UNEC-də təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə xidmət edəcəyini bildirib. Sonda struktur bölmələrin rəhbərləri təkliflərlə çıxış ediblər.

UNEC is ready for the new Academic Year
A meeting on the state of preparatory work for 2016/2017 has been held at Azerbaijan State University of Economics (UNEC). State of preparedness, problems encountered, ways to solve them and affairs to be done were discussed within the meeting attended by the heads of the structural units.
Firstly, UNEC Rector, Professor Adalat Muradov has spoken about the state of material and technical provision. He said an “Electronic University” model, the first step in terms of improving the quality of education, has already been installed in all academic buildings. The main task ahead is to form the ability of using these opportunities efficiently. All the academic staff members have been trained to master this innovation and any of them can be involved to additional training. Rector instructed the Deans to be careful to students’ and teaching staff’s requests and to increase their responsibility in this case. He said that the Deans were assigned to make a decision listening to the request. Every student has the right of meeting with the Rector. But it should be the last destination. A.Muradov drew to attention the need for establishing new units in the faculties to build close relations with the students and expected real steps in connection recently.
A.Muradov spoke about the building where School of Commodity Research have been moved temporarily and noted that all necessary conditions to ensure the quality education have been created there. He added that the old building of the faculty will be presented to students in two years being reconstructed with modern standards.
Rector also expressed his attitude for the number of student admission to UNEC this year. He pointed that a serious growth in the number of students with highest points who chose our university was recorded in 2016/2017 academic year. Although the result makes us happy, it further increases our responsibility. A.Muradov emphasized the importance of increasing the quality of education for the maintenance of this figure. Rector expressed his remarks concerning the attendance of the teaching staff and said that the control of attendance will be strengthened in a new academic year. A.Muradov gave his instructions to Deans in connection with increasing the attention for these matters.
Rector pointed that the requirements for the teaching staff’s assessment in 2016/2017 academic year will be increased. The ranking system is already ready. The established commission has totaled its work successfully. Broad presentation of the new system will be made together with the public representatives.
Rector delivered detailed information about the projects “leader instructor- leader student”, “The quality of teaching by the students” which will make the academic year memorable and drew to attention that the parents have the right to attend the classes. Rector said the serious changes in graduate level of education will be made and the control of the sector will be strengthened; the activities of newly established International Master and Doctoral Studies will be expanded.
A.Muradov drew to attention the affairs to be done in a new academic year. He said that the structural changes will go on, the quality of tests will be increased, the content of the Faculty Academic Boards’ will be reformed, all the teaching staff will present open classes, tours to secondary schools of our capital and regions will go on, dual- diploma programs will be launched at the regional universities and new guidelines concerning the tutors’ work will be developed. Foreign Professors will be invited to UNEC. Rector highlighted that the quality of textbooks should be improved; the Translation Center will be established at the University to provide the interpretation of them in the highest level.
A.Muradov said the above mentioned innovations will serve the improvement of the quality of education at UNEC. The heads of the structural units made their proposals in the end.