UNEC Yunus Sosial Biznes Mərkəzi təqdim edir: “Sosial biznes və sahibkarlıq”
UNEC-in Yunus Sosial Biznes Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat fondunun (BAMF) sədri Umud Mirzəyev, “Kutvan Project Group”un təsisçisi Ali Kutvan, dövlət və özəl qurumların nümayəndələri iştirak ediblər.
UNEC-in beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektoru, dosent Anar Rzayev “Sosial biznes və sahibkarlıq” proqramı barədə ətraflı məlumat verərək, bildirib ki, tələbələr müsabiqəyə təhsil, texnologiya, kənd təsərrüfatı və səhiyyə sahəsinə dair 12 sosial biznes ideya təqdim ediblər. İdeya müəllifi olan komandalar “HUMAN Foundation”in dəstəyi ilə nüfuzlu qurumlarda altı həftəlik mentorluq proqramına qatılıblar. Sosial biznesin ölkələrin iqtisadi inkişafında və cəmiyyətdə gəlirlərin daha ədalətli bölgüsündə mühüm rol oydadığını vurğulayan A.Rzayev iştirakçılara uğurlar arzulayıb.
Gənclərin sosial biznes və startap fəaliyyətinə təşviq edilməsinin vacibliyindən bəhs edən BAMF-ın sədri Umud Mirzəyev bunun bir ənənəyə çevrilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. O, bu istiqamətdə fəaliyyətin gücləndirilməsinin Azərbaycan iqtisadiyyatına da mühüm töhfələr verə biləcəyini diqqətə çatdırıb.
UNEC Yunus Sosial Biznes Mərkəzinin rəhbəri Fəridə Əsgərzadə mərkəz haqqında məlumat verib. O, Nobel mükafatçısı Məhəmməd Yunusun Azərbaycana səfəri çərçivəsində yaradılan mərkəzin sosial biznesin araşdırılması, akademik tədqiqatların aparılması sahəsində həyata keçirdiyi işlərdən söz açıb.
“Sosial biznes və sahibkarlıq” proqramının reallaşmasında maliyyə dəstəyi göstərən “Gilan Holding”in Marketinq və ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin rəhbəri Fərid Məmmədov təmsil etdiyi qurumun ölkədə sosial sahibkarlığın və proqramın əhatə etdiyi istiqamətlərin inkişafında maraqlı olduğunu bildirib. O, qeyri-neft sektoruna böyük investisiyalar yatıran “Gilan Holding”in bu sahədə göstərilən təşəbbüsləri gələcəkdə də dəstəkləməyə hazır olduğunu diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə bildirilib ki, “Sosial biznes və sahibkarlıq” proqramı çərçivəsində komandalar P&G, United Aid for Azerbaijan (UAFA), EY, PwC, Beynəlxalq Millətlər İnkişaf Proqramı (UNDP), ABAD, Neuron Technologies MMC, Azərbaycan Amerika Tibbi Assosiyasiyası, Ukranian Social Academy, American Alumni Association, “Sağlam ailə” klinikası və Gilan Kənd Təsərrüfatı Qrupunun nümayəndələri mentorluq proqramında iştirak ediblər.
Çıxışlardan sonra tələbələr öz biznes ideyalarını təqdim ediblər. Münsiflər heyətinin dəyərlərləndirməsi ilə “Red Ruby” (narın dənələnərək qablaşdırılması), “Dockor Bee” (arı məhsullarından müalicə vasitəsi kimi istifadə olunması), “Sweeteners” (stevia bitkisindən qida məhsulu kimi istifadə olunması), “Greeners” (kənd təsərrüfatı tullantılarından yanacaq əldə olunması, briket) biznes ideyaları qalib olub.
F.Əsgərzadə bildirib ki, UNEC-in Yunus Sosial Biznes Mərkəzi qalib komandalara öz ideyalarını reallaşdırmaq istiqamətində dəstək göstərəcək, maliyyə vəsaiti ayıracaq. Layihənin tərəfdaşı olan Baku Business Factory Kovörkinq Mərkəzi ideyalarını reallaşdırması üçün qalib komandaları ofislə təmin edəcəklər.

Центр социального бизнеса Yunus UNEC представляет: «Социальный бизнес и предпринимательство»
В мероприятии, состоявшемся при организационной поддержке Центра социального бизнеса Yunus  UNEC приняли участие председатель Международного фонда Евразия-пресс (МФЕП) Умуд Мирзоев, учредитель  “Kutvan Project Group” Али Кутван, представители государственных и частных структур.
Проректор по международным связям и программам UNEC, доцент Анар Рзаев дав подробную информацию о программе «Социальный бизнес и предпринимательство», отметил, что студенты представили на конкурс 12 социальных бизнес-идей  в сфере образования, технологии, сельского хозяйства и здравоохранения. При поддержке “HUMAN Foundation” команды имели возможность принять участие в шестинедельной программе менторства авторитетных структур.  Подчеркнув, что социальный бизнес играет важную роль в экономическом развитии стран и более справедливом распределении доходов, А.Рзаев пожелал успехов участникам.
Говоря о важности стимулирования молодежи к осуществлению деятельности в направлении социального бизнеса и стартапа, председатель МФЕП Умуд Мирзоев подчеркнул важность превращения этого в традицию. Он обратил внимание на расширение деятельности в этом направлении, что  может внести важный вклад в экономику Азербайджана.
Руководитель Центра социального бизнеса Yunus UNEC Фарида Аскерзаде дала информацию о центре.  Говоря о деятельности в направлении социального бизнеса центра, созданного в рамках визита в Азербайджан лауреата Нобелевской премии Мухаммада Юнуса, она отметила осуществленные работы  в сфере проведения академических исследований.
Руководитель Отдела маркетинга и связи с общественностью “Gilan Holding” Фарид Мамедов, оказывающий финансовую поддержку в реализации программы «Социальный бизнес и предпринимательство», выразил заинтересованность руководимой им структуры в развитии направлений по социальному предпринимательству в стране и реализации программы. Он обратил внимание на крупные инвестиции, вложенные в ненефтяной сектор «Gilan Holding»-ом, и отметил о готовности в будущем поддерживать эту инициативу.
На мероприятии было отмечено, что в рамках программы «Социальный бизнес и предпринимательство»  в программе менторства приняли участие представители команд P&G, United Aid for Azerbaijan (UAFA), EY, PwC, Программы развития ООН, (UNDP), ABAD, Neuron Technologies MMC, Американской медицинской ассоциации, Ukranian Social Academy, American Alumni Association, клиники “Sağlam ailə” и компании Gilan.
После выступлений студенты представили свои бизнес-идеи.  По оценке членов жюри бизнес-идеи “Red Ruby” (упаковка граната, разобрав его на зерна), “Doctor Bee” (использование продуктов пчеловодства в лечебных целях), “Sweeteners” (применение стевии в качестве продукта питания), “Greeners” (получение топлива из сельскохозяйственных отходов, брикет) стали победителями.
Ф.Аскерзаде отметила, что Центр социального бизнеса Yunus UNEC окажет поддержку командам-победителям в реализации своих идей, выделит финансовые средства. Партнер проекта Baku Business Factory коворкинг для реализации идей обеспечит команд-победителей офисом.