UNEC Yunus Sosial Biznes Mərkəzi təqdim edir: “Sosial biznes və sahibkarlıq”
UNEC-in Yunus Sosial Biznes Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat fondunun (BAMF) sədri Umud Mirzəyev, “Kutvan Project Group”un təsisçisi Ali Kutvan, dövlət və özəl qurumların nümayəndələri iştirak ediblər.
UNEC-in beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektoru, dosent Anar Rzayev “Sosial biznes və sahibkarlıq” proqramı barədə ətraflı məlumat verərək, bildirib ki, tələbələr müsabiqəyə təhsil, texnologiya, kənd təsərrüfatı və səhiyyə sahəsinə dair 12 sosial biznes ideya təqdim ediblər. İdeya müəllifi olan komandalar “HUMAN Foundation”in dəstəyi ilə nüfuzlu qurumlarda altı həftəlik mentorluq proqramına qatılıblar. Sosial biznesin ölkələrin iqtisadi inkişafında və cəmiyyətdə gəlirlərin daha ədalətli bölgüsündə mühüm rol oydadığını vurğulayan A.Rzayev iştirakçılara uğurlar arzulayıb.
Gənclərin sosial biznes və startap fəaliyyətinə təşviq edilməsinin vacibliyindən bəhs edən BAMF-ın sədri Umud Mirzəyev bunun bir ənənəyə çevrilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. O, bu istiqamətdə fəaliyyətin gücləndirilməsinin Azərbaycan iqtisadiyyatına da mühüm töhfələr verə biləcəyini diqqətə çatdırıb.
UNEC Yunus Sosial Biznes Mərkəzinin rəhbəri Fəridə Əsgərzadə mərkəz haqqında məlumat verib. O, Nobel mükafatçısı Məhəmməd Yunusun Azərbaycana səfəri çərçivəsində yaradılan mərkəzin sosial biznesin araşdırılması, akademik tədqiqatların aparılması sahəsində həyata keçirdiyi işlərdən söz açıb.
“Sosial biznes və sahibkarlıq” proqramının reallaşmasında maliyyə dəstəyi göstərən “Gilan Holding”in Marketinq və ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin rəhbəri Fərid Məmmədov təmsil etdiyi qurumun ölkədə sosial sahibkarlığın və proqramın əhatə etdiyi istiqamətlərin inkişafında maraqlı olduğunu bildirib. O, qeyri-neft sektoruna böyük investisiyalar yatıran “Gilan Holding”in bu sahədə göstərilən təşəbbüsləri gələcəkdə də dəstəkləməyə hazır olduğunu diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə bildirilib ki, “Sosial biznes və sahibkarlıq” proqramı çərçivəsində komandalar P&G, United Aid for Azerbaijan (UAFA), EY, PwC, Beynəlxalq Millətlər İnkişaf Proqramı (UNDP), ABAD, Neuron Technologies MMC, Azərbaycan Amerika Tibbi Assosiyasiyası, Ukranian Social Academy, American Alumni Association, “Sağlam ailə” klinikası və Gilan Kənd Təsərrüfatı Qrupunun nümayəndələri mentorluq proqramında iştirak ediblər.
Çıxışlardan sonra tələbələr öz biznes ideyalarını təqdim ediblər. Münsiflər heyətinin dəyərlərləndirməsi ilə “Red Ruby” (narın dənələnərək qablaşdırılması), “Dockor Bee” (arı məhsullarından müalicə vasitəsi kimi istifadə olunması), “Sweeteners” (stevia bitkisindən qida məhsulu kimi istifadə olunması), “Greeners” (kənd təsərrüfatı tullantılarından yanacaq əldə olunması, briket) biznes ideyaları qalib olub.
F.Əsgərzadə bildirib ki, UNEC-in Yunus Sosial Biznes Mərkəzi qalib komandalara öz ideyalarını reallaşdırmaq istiqamətində dəstək göstərəcək, maliyyə vəsaiti ayıracaq. Layihənin tərəfdaşı olan Baku Business Factory Kovörkinq Mərkəzi ideyalarını reallaşdırması üçün qalib komandaları ofislə təmin edəcəklər.

The UNEC Yunus Social Business Centre presents: “Social busines and Enterpreneurship”
The chairman of the International Eurasia Press Fund Umud Mirzoyev, the founder of the “Kutvan Project Group” Ali Kutvan, the representatives of the state and private organizations participated at the event organized by the UNEC Yunus Social Business Centre.
The pro-rector of UNEC on International Relations and Programs, the associated professor Anar Rzayev gave the detailed information on the “Social Business and Enterpreneurship” program and noted that, the students had presented to the contest 12 social business ideas in the fields of education, technology, agriculture and healthcare. The teams authored the idea had joined the six-week mentoring program at the influential organizations with the support of “HUMAN Foundation”. Stressing that the social business plays the important role in economic development of the countries and more equitable income distribution in the society, A.Rzayev wished the participants the good luck.
Speaking about the importance of encouraging young people to take the active part in social business and startup activities, the chairman of the International Eurasia Press Fund Umud Mirzoyev emphasized the importance of developing it into the tradition. He underlined that strengthening of activitiy in this direction could make the important contributions to the economy of Azerbaijan, as well.
The head of  the UNEC Yunus Social Business Centre Farida Askerzade gave the information about the centre activities. She spoke about the work in the field of studying the social business, conducting academic researches implemented by the centre that had been created within the framework of the visit of the Nobel Prize-winner Muhammad Yunus to Azerbaijan.
Farid Mammadov, the head of Marketing and Public Relations Department  of Gilan Holding, which provides the financial support for the implementation of the “Social Business and Enterpreneurship” program, said that, the organization he represented was interested in development of the social enterpreneurship and the directions covered by the program in the country. He pointed out that, “Gilan Holding”  investing heavily in the non-oil sector was ready to support initiatives in this area in future.
İn the event was mentioned that, within the framework of the “Social Business and Enterpreunership” program the teams, the representatives of  P&G, United Aid for Azerbaijan (UAFA), EY, PwC, United Nations Development Program, ABAD, Neuron Technologies LLC, Azerbaıjan-American Medical Association, the Ukranian Social Academy, American Alumni Association, the “Healthy Family” clinic and the representatives of Gilan Agricultural Group participated in the mentoring program.
After the speeches, the students presented their business ideas. With the evaluation of jury the business ideas “Red Ruby” (dehusking and packaging the pomegranate), “Doctor Bee” (the use of bee products as the treatment facilities), “Sweeteners” (use of the plant stevia as a food product), “Greeners” (acquisition of fuel from the agricultural wastes, briquette) won the competition.
F.Askerzadeh noted that, the UNEC Yunus Social Business Centre would support the winning teams in the realization of their ideas and would allocate the financial resources. The project partner, Baku Business Factory co-working Centre  will provide the winning teams with the office to realize the ideas.