Rafiq Şahniyar oğlu Verdiyev1958-ci ildə Gədəbəy rayonunun Göyəlli kəndində anadan olub. 1965-ci ildə Göyəlli kənd 8-illik məktəbinin 1-ci sinfinə, 1973-cü ildə Çayrəsullu kənd orta məktəbin 9-cu sinfinə qəbul olunub. 1975-ci ildə həmin məktəbin 10-cu sinfini fərqlənmə ilə bitirib.
1976-1978-ci illərdə hərbi xidmətdə olub. 1979-cu ildə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutunun (indiki Azərbaycan Pedaqoji Universiteti) riyaziyyat fakültəsinin qiyabi şöbəsinə daxil olub, 1984-cü ildə müvəffəqiyyətlə bitirib.
1979-cu ildə Daxili İşlər Nazirliyinin Yanğından Mühafizə Xidmətində yanğınsöndürən vəzifəsinə işə qəbul olunub. 1991-1992-ci illərdə Daxili İşlər Nazirliyinin 3 N-li Hərbiləşdirilmiş Yanğından Mühafizə Dəstəsində şəxsi heyətlə iş üzrə müfəttiş, 1993-cü ildə 39 N-li Müstəqil Hərbiləşdirilmiş Yanğından Mühafizə Hissəsində şəxsi heyətlə iş üzrə rəis müavini, 1993-1995-ci illərdə Daxili İşlər Nazirliyinin Baş Dövlət Yanğın Təhlükəsizliyi İdarəsinin Dövlət Yanğın Nəzarəti Şöbəsində mühəndis və baş mühəndis vəzifələrində xidmət edib. 1996-cı ildə Daxili İşlər Nazirliyinin Bakı Yanğın-Texniki Məktəbində baş müəllim-metodist, 1997-ci ildən 2012-ci ilə qədər isə tədris şöbəsinin rəisi vəzifəsində işləyib.
2005-ci ildə Bakı Yanğın-Texniki Məktəbi Fövqəladə Hallar Nazirliyinin tərkibinə verilərək adı dəyişdirilərək Yanğın Texniki Kolleci adlandırılmışdır. Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyinin 07 oktyabr 2004-cü il tarixli 2126 ş/h saylı əmri ilə “Dövlət Yanğın Təhlükəsizliyi Xidmətinin ən yaxşı əməkdaşı”, Azərbaycan Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyinin 15 dekabr 2010-cu il tarixli 2920/ş №-li əmri ilə Azərbaycan Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyinin “Xidmətə görə” döş nişanları ilə təltif olunub. 2012-ci ildə Fövqəladə Hallar Nazirliyinin xidmətkeçmə haqqında əsasnaməyə uyğun olaraq təqaüdə çıxıb, ehtiyatda olan polkovnik- leytenantdır.
2013-cü ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Unversitetində saathesabı və 2014-cü ildən isə tam ştatla Mülki Müdafiə kafedrasında, hal-hazırda isə Humanitar fənlər kafedrasında Mülki müdafiə müəllimi vəzifəsində çalışır.

Рафик Шахнияр оглы Вердиев
Родился в 1958 году в селе Гояллы Кедабейского района. В 1965 году он был принят в 1 класс 8-летней школы села Гояллы, а в 1973 году в 9 класс средней школы села Чайресуллу. В 1975 году окончил 10 класс этой школы с отличием.
В 1976-1978 годах служил в армии. В 1979 году поступил на заочное отделение факультета Математики Азербайджанского государственного педагогического института (ныне Азербайджанский педагогический университет), который успешно окончил в 1984 году.
В 1979 году принят на работу пожарным в Службу пожарной охраны МВД. В 1991-1992 годах работал инспектором по работе с личным составом 3-го ВПП МВД, в 1993 году заместителем начальника по работе с персоналом 39-го отдельного военизированного пожарного отряда, в 1993-1995 годах инженером Управления государственного пожарного надзора Главного управления государственной пожарной безопасности МВД и главным инженером. В 1996 году работал старшим преподавателем-методистом Бакинского пожарно-технического училища МВД, а с 1997 по 2012 год работал начальником учебного отдела.
В 2005 году Бакинское пожарно-техническое училище было передано Министерству по чрезвычайным ситуациям и переименовано в Пожарно-технический колледж. Приказом Министерства внутренних дел Азербайджанской Республики от 07 октября 2004 года № 2126 награжден нагрудным знаком «Лучший работник Государственной службы пожарной безопасности», по приказу Министерства по чрезвычайным ситуациям Азербайджанской Республики от 15 декабря 2010 года № 2920/ нагрудным знаком «За службу». В 2012 году вышел в отставку согласно уставу Министерства по чрезвычайным случаям и является полковником-лейтенантом запаса.
С 2013 года работает преподавателем-почасовиком в Азербайджанском государственном экономическом университете, с 2014 года штатным преподавателем на кафедре Гражданской обороны, а в настоящее время преподавателем Гражданской обороны на кафедре Гуманитарных дисциплин.