Virtual müəssisə UNEC tələbələrinin karyera inkişafında mühüm rol oynayacaq
Noyabrın 18-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi (ƏƏSMN) və Dünya Bankının birgə “Sosial Müdafiənin İnkişafı Layihəsi” çərçivəsində fəaliyyətə başlayan Virtual müəssisənin açılışı olub.
Açılışda təhsil naziri Mikayıl Cabbarov, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Səlim Müslümov, UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov, Dünya Bankının Azərbaycan nümayəndəliyinin rəhbəri Larisa Leşenko, universitetin müəllim və tələbə heyəti, eləcə də digər qonaqlar iştirak ediblər.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov universitetdə Virtual müəssisənin yaradılmasında göstərdiyi köməyə görə ƏƏSMN-nə və Dünya Bankına təşəkkür edib. Bildirib ki, Virtual müəssisənin məqsədi interaktiv tədrisi yaxşılaşdırmaq və işgüzar bacarıqlar əldə edərək onları inkişaf etdirməkdir. Eyni zamanda, təcrübə şirkəti/virtual müəssisə anlayışı çərçivəsində UNEC-in tələbə və magistrantlarına gündəlik işgüzar həyatı və əmək bazarının reallıqlarını nümayiş etdirməkdir. Rektor bildirib ki, Virtual müəssisə iştirakçıların praktiki bacarıq və vərdişlərin əldə edilməsində, nəzəri biliklərin təcrübədə möhkəmləndirilməsində, onların əmək fəaliyyətinə hazırlanmasında, müəssisələrin korporativ dəyərləri ilə tanış olmasında mühüm rol oynayacaq. Ə.Muradov yaxın zamanlarda universitetin bütün tədris binalarında Virtual müəssisə yaradılacağını vurğulayıb.
Təhsil naziri Mikayıl Cabbarov ölkədə insan kapitalının inkişafı yönündə aparılan siyasətdə peşə və ixtisas təhsilinin mövcud əmək bazarının şərtlərinə uyğun qurulmasının, tələbə və məzunların ixtisas bilikləri ilə bərabər, praktik və formalaşmış iş bacarıqlarına da malik olmalarının vacibliyini vurğulayıb. M.Cabbarov UNEC-in tələbə və magistrantlarının ixtisas bacarıqlarını reallaşdırmaları və təkmilləşdirmələri üçün Virtual müəssisənin əhəmiyyətindən danışıb. Virtual müəssisənin UNEC tələbələrinin karyera taleyində mühüm rol oynayacağını diqqətə çatdırıb.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Səlim Müslümov nazirliyin həyata keçirdiyi aktiv məşğulluq tədbirlərinin mühüm bir istiqamətinin gənclərə yönəldiyini bildirib. Gənclərin məşğulluğunun təmin olunması, peşə hazırlığı və əlavə təhsil kurslarına cəlb olunması sahəsində görülən işləri diqqətə çatdıran nazir həmçinin tələbə və məzunlar üçün “Karyerada ilk addım” devizi altında aktiv məşğulluq tədbirlərinin davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb. Virtual müəssisənin bir təcrübə müəssisəsi olmaqla, UNEC-in tələbə və məzunları burada real iş yerində olduğu kimi fəaliyyət göstərəcək, öz ixtisasları ilə bağlı əmək bazarında əmək şəraiti tələbləri çərçivəsində praktik bacarıq və vərdişlərə yiyələnəcəklər. Nəticədə isə onlar gələcəkdə çox asan şəkildə əmək bazarında özlərinə yer tuta biləcəklər.
Dünya Bankının Azərbaycan nümayəndəliyinin rəhbəri Larisa Leşenko ölkəmizdə tətbiq olunan bu yeni təcrübənin uğurlu nəticələr verəcəyinə əminliyini ifadə edib. Yeni yaradılan Virtual müəssisənin fəaliyyətinə uğurlar arzulayıb.
Sonra Virtual müəssisənin fəaliyyətinə baxış keçirilib. Təcrübə müəssisəsi haqqında ümumi məlumat verilərək bildirilib ki, Virtual müəssisədə gün ərzində 40 tələbənin qəbul edilməsi mümkün olacaq. Bu isə öz növbəsində həftədə 200 tələbənin layihədən faydalanması deməkdir. Təcrübə hər komanda üçün 3 ay müddətinə keçiriləcək. Təcrübə zamanı tələbələrə iqtisadi qanunvericilik, kommersiya hüququ, bank işi, mühasibat uçotunun beynəlxalq standartları və müxtəlif mövzularda təlimlər keçirilməklə, əmək bazarının tələblərinə uyğun olaraq hazırlanacaqlar. İştirakçıları müəssisələrin maliyyə-mühasibatlıq bölmələrində istifadə olunan müasir proqram təminatlarına yiyələnmələrinə və istifadə etmələrinə şərait yaradılacaq. Təcrübə zamanı virtual müəssisənin standartlarına uyğun olaraq onlar müxtəlif maliyyə, mühasibat, vergi, bank əməliyyatlarını həyata keçirəcək və marketinq tədqiqatları aparacaqlar. Əlavə olaraq, müxtəlif ölkələrdəki virtual müəssisələrlə əməkdaşlıq və biznes əlaqələri quracaq və şirkətin xidmətlərini təklif edəcəklər. Bu isə onların beynəlxalq biznes mühitini bilən kreativ menecerlər olaraq yetişməsinə yardım edəcək.
Sonda nümunə kimi Avropanın virtual müəssisələrindən biri ilə onlayn rejimdə biznes əməkdaşlığına dair ticarət sövdələşməsi aparılıb.

Virtual Enterprise will play an important role in UNEC students’ career development
Opening of a virtual business begun to perform within the joint “Social Protection Development Project” of the Ministry of Labor and Social Protection of Population of the Republic of Azerbaijan and the World Bank at Azerbaijan State University of Economics took place on November 18.
The Minister of Education Mikayil Jabbarov, Minister of Labor and Social Protection of Population Salim Muslimov, UNEC Rector, Professor Adalat Muradov, Head of the Azerbaijan Representation of the World Bank Larisa Leshenko, the university teaching and student staffs’ members as well as the other guests took part at the opening.
UNEC’s Rector, Professor Adalat Muradov expressed gratitude to the Ministry of Labor and Social Protection of Population and the World Bank for their assistance in establishing the Virtual Business. He said the Virtual Business aims to improve the interactive teaching and develop business skills. At the same time it aims to demonstrate the realities of the daily business life and labor market to UNEC undergraduates and graduates of UNEC within the Practice Company/Virtual Business. Rector noted that the Virtual Business will play a significant role in the participants’ obtaining practical skills and abilities, in strengthening theoretical knowledge into practice, in developing their labor activity and in the presentation of corporate values. A. Muradov highlighted that the Virtual Business will soon be established in all academic buildings of the university.
The Minister of Education Mikayil Jabbarov underlined the importance of establishing the vocational and major training in accordance with the terms of policy directed to the development of human capital and possessing practical and formed business skills along with the specialized knowledge by the undergraduate and graduate students. M.Jabbarov spoke about the significance of the Virtual Enterprise in realization and improving the undergraduate and graduate students’ professional skills. He also added that the Virtual Business will play an important role in the career fate of the students.
The Minister of Labor and Social Protection Salim Muslimov said that active employment measures implemented by the Ministry are an important direction focused on the students. Noting the provision of youth employment and the work done in involving them to vocational training and continuing education the Minster said that active employment measures will be continued under the motto “First Step in Career”. UNEC’s students and alumni will function at the Virtual Business, as an experience enterprise, as well as the real workplace and master practical skills and habits within the requirements of the labor market related with their majors. As a result, they will be easily able to take their place in the labor market in future.
Head of the Azerbaijani representative of the World Bank Larisa Leshenko expressed confidence in success of this new practice implemented in our university. She wished success to the newly created Virtual Business.
Then they examined the activity of the Virtual Business. Delivering the general information about the enterprise, it was noted the reception of 40 students will be able during the day. This in turn means that 200 students in a week will benefit from the project. Practice will be held within the 3 months for each team. Students will be prepared in accordance with the requirement of the labor market, getting trained on the economic legislation, the right of commerce, banking, international accounting standards and other issues. The participants will be created the conditions to obtain the up-to-date software used in financial and accounting departments of enterprises and use them in practice. They will carry out different financial, accounting, tax and banking operations and make market researches in accordance with the standards of the enterprise during the internship. In addition, they will establish partnership and business relations with virtual enterprises in various countries and will offer the company’s services. This will help them grow as the creative managers of international business environment.
Finally, the online model of the trading business transaction was carried out with one of the European virtual businesses as an example.