Xaricdə yaşayan azərbaycanlı alimlər UNEC-də distant təhsillə bağlı təlimlər keçəcəklər
telim_programUNEC-in təşkilatçılığı ilə distant tədris sahəsində müəllimlərin bilik və bacarıqlarının daha da artırılması məqsədilə onlayn təlimlər keçiriləcək.
“Distant təhsildə tədrisin təşkili və metodik təminatı” mövzusuna həsr olunan təlimlər 31 avqust – 4 sentyabr 2020-ci il tarixlərində təşkil olunacaq. Təlimlər ABŞ-ın Şimali Dakota, Kanzas, George Vaşinqton, Klemson, Radford universitetlərində və İsveçrənin Luqano Universitetində fəaliyyət göstərən azərbaycanlı alimlər, eləcə də Türkiyənin distant təhsil sahəsində ən geniş təcrübəyə malik olan Anadolu Universitetinin professorları tərəfindən keçiriləcək. Təlimçilərin təqdimatları dörd dildə (az, rus, ingilis, türk) tərcümə olunaraq iştirakçıların e-mail ünvanlarına göndəriləcək.
Təlimlərdə 10 məruzəçi “Distant təhsil: ənənəvi təhsillə oxşar və fərqli xüsusiyyətləri”, “Distant təhsilin informasiya-resurs təminatı: elektron resurslar və onlayn xidmətlər”, “Distant təhsildə interaktivliyin təmini (mühazirə dərslərinin təşkili və keçirilməsi üsulları”, “Distant təhsildə sərbəst işlərin yerinə yetirilməsi qaydaları”, “Distant təhsildə tələbə motivasiyasını yüksəldən tədris metodları”, “Distant təhsildə tələbələrlə dərsdən kənar əlaqənin effektiv qurulması (Google Classroom proqramı)”, “Müasir metodlardan istifadə etməklə seminar məşğələlərinin təşkili və qiymətləndirmə üsulları” mövzularında çıxış edəcəklər.
4 günlük təlimlərin sonunda iştirakçılara sertifikatlar təqdim olunacaq.
Təlimlər ödənişsizdir və UNEC məllimləri ilə yanaşı, digər ali təhsil müəssisələrinin professor və müəllim heyəti də qeydiyyatdan keçərək iştirak edə bilər.

Тренинги, посвященные теме «Организация обучения и методическое обеспечение в дистанционном образовании», будут организованы 31 августа — 4 сентября 2020 года. Тренинги будут проведены учеными-азербайджанцами, работающими в университетах Северной Дакоты, Канзаса, Джорджа Вашингтона, Клемсона, Радфорда США и университете Швейцарии Лугано, а также профессорами университета Турции Анадолу, имеющими большой опыт в сфере дистанционного образования. Презентации инструкторов на четырех языках (азербайджанский, русский, английский, турецкий) будут переведены и отправлены на адреса электронной почты участников.
В тренингах примут участие 10 докладчиков, которые выступят по следующим темам «Дистанционное обучение: сходства и различия с традиционным обучением», «Информацинно-ресурсное обеспечение дистанционного обучения: электронные ресурсы и услуги онлайн», «Интерактивное обеспечение в дистанционном обучении (методы организации и проведения лекционных занятий)», «Правила выполнения самостоятельных работ в дистанционном обучении», «Учебные методы в дистанционном обучении, повышающие мотивацию студента», «Эффективное внеаудиторное общение со студентами в дистанционном обучении (программа Google Classroom)», «Организация семинарских занятий с использованием современных методов и методы оценки».
В конце 4-дневного тренинга участникам будут вручены сертификаты.
Тренинги проводятся на бесплатной основе и наряду с преподавателями UNEC могут принять участие профессора и преподаватели других высших учебных заведений, пройдя регистрацию регистрация.