Xaricdə yaşayan azərbaycanlı alimlər UNEC-də distant təhsillə bağlı təlimlər keçəcəklər
telim_programUNEC-in təşkilatçılığı ilə distant tədris sahəsində müəllimlərin bilik və bacarıqlarının daha da artırılması məqsədilə onlayn təlimlər keçiriləcək.
“Distant təhsildə tədrisin təşkili və metodik təminatı” mövzusuna həsr olunan təlimlər 31 avqust – 4 sentyabr 2020-ci il tarixlərində təşkil olunacaq. Təlimlər ABŞ-ın Şimali Dakota, Kanzas, George Vaşinqton, Klemson, Radford universitetlərində və İsveçrənin Luqano Universitetində fəaliyyət göstərən azərbaycanlı alimlər, eləcə də Türkiyənin distant təhsil sahəsində ən geniş təcrübəyə malik olan Anadolu Universitetinin professorları tərəfindən keçiriləcək. Təlimçilərin təqdimatları dörd dildə (az, rus, ingilis, türk) tərcümə olunaraq iştirakçıların e-mail ünvanlarına göndəriləcək.
Təlimlərdə 10 məruzəçi “Distant təhsil: ənənəvi təhsillə oxşar və fərqli xüsusiyyətləri”, “Distant təhsilin informasiya-resurs təminatı: elektron resurslar və onlayn xidmətlər”, “Distant təhsildə interaktivliyin təmini (mühazirə dərslərinin təşkili və keçirilməsi üsulları”, “Distant təhsildə sərbəst işlərin yerinə yetirilməsi qaydaları”, “Distant təhsildə tələbə motivasiyasını yüksəldən tədris metodları”, “Distant təhsildə tələbələrlə dərsdən kənar əlaqənin effektiv qurulması (Google Classroom proqramı)”, “Müasir metodlardan istifadə etməklə seminar məşğələlərinin təşkili və qiymətləndirmə üsulları” mövzularında çıxış edəcəklər.
4 günlük təlimlərin sonunda iştirakçılara sertifikatlar təqdim olunacaq.
Təlimlər ödənişsizdir və UNEC məllimləri ilə yanaşı, digər ali təhsil müəssisələrinin professor və müəllim heyəti də qeydiyyatdan keçərək iştirak edə bilər.

Azerbaijani scientists living abroad will receive training on distance education at UNEC
UNEC will organize online trainings to further increase the knowledge and skills of lecturers in the field of distance learning.
Trainings on “Organization and methodological support of education in distance education” will be held from August 31 to September 4, 2020. The trainings will be conducted by Azerbaijani scientists from the universities of North Dakota, Kansas, George Washington, Clemson, Radford and Lugano University in Switzerland, as well as professors from Anadolu University, which has the most experience in distance education in Turkey. Trainers’ presentations will be translated into four languages (Azerbaijani, Russian, English, Turkish) and sent to the e-mail addresses of the participants.
10 speakers will make a speech at the trainings on “Distance education: similarities and differences with traditional education”, “Information-resource provision of distance education: electronic resources and online services”, “Ensuring interactivity in distance education (methods of organizing and conducting lectures”, “Rules of free work in distance education” , “Teaching methods that increase student motivation in distance education”, “Effective extracurricular communication with students in distance education (Google Classroom program)”, “Organization and evaluation methods of seminars using modern methods”. Trainers’ presentations will be translated into four languages (Azerbaijani, Russian, English, Turkish) and sent to the e-mail addresses of the participants.
At the end of the 4-day training, participants will receive certificates.
The trainings are free of charge and the academic staff   from other higher education institutions, as well as UNEC teachers, can register and participate.