Xarici dil üzrə təhsilalanların biliyinin qiymətləndirilməsi mərkəzi
Xarici dillər departamentinin yaradılması haqqında UNEC-in Elmi Şurasının 14.07.2023-cü il tarixli EŞ 188 -li qərarının icrasını təmin etmək məqsədilə  06.09.2023-cü il tarixdən “Xarici dillər” kafedrası ləğv edilərək onun bazasında müstəqil struktur bölmə kimi “Xarici dillər departamenti” və onun nəzdində “Xarici dil üzrə təhsilalanların biliyinin qiymətləndirilməsi mərkəzi” yaradılmışdır.  Mərkəzdə bir koordinator və bir icraçı assistent fəaliyyət göstərir. Mərkəz UNEC-in 1 saylı tədris binasında ( İçərişəhər)  123-cü otaqda  yerləşir.
Mərkəzin fəaliyyət istiqamətləri
“Xarici dil üzrə təhsilalanların biliyinin qiymətləndirilməsi mərkəzi” aşağıdakı istiqmətlərdə iş aparır:
• A1 ; A2 ; B1 ; B1+ ; B2 səviyyələri üzrə XDIAK- 1,2,3,4 fənnindən tələbələrin 4 bacarığa əsasən (yazı,oxu,dinləmə və danışıq) biliklərini qiymətləndirmənin təşkili;
• Dörd bacarığa uyğun olaraq test və şifahi imtahanları hazırlayır və UNEC İmtahan Mərkəzinə təqdim edir;
• Tədris ili ərzində tədrisdə keyfiyyətin artırılması üçün mütəmadi olaraq dərslərin monitorinqini təşkil edir və qarşıya çıxan problemlərin aradan qaldırılması istiqamətində uyğun tədbirləri həyata keçirir;
• İmtahan nəticələrini analiz edərək yaranmış mübahisəli məsələlərin həlli istiqamətində müvafiq tədbirlər planı hazırlayır və onu həyata keçirir;
• UNEC-də “Placement Test”lərin təşkili; Ölkə üzrə ödənişli “Placement Test”lərin təşkili;
• UNEC-də British Council (bundan sonra BC) tərəfindən keçirilən IELTS və APTIS (və ya digər) imtahanlarının təşkili ;
• UNEC-in digər struktur bölmələri ilə əməkdaşlığın qurulması və əməkdaşların xarici dil biliyinin səviyyələrinin ölçülməsi;
• Təhsilalanlar arasında dərslərin təşkilinin keyfiyyətini ölçmək və inkişaf etdirmək məqsədilə mütəmadi olaraq sorğuların aparılması;
• Xarici dillər departamentində çalışan əməkdaşların dil biliyinin ölçülməsi;
Mərkəzin vəzifələri
• Mərkəzin fəaliyyət proqramının hazırlanması və hər akademik ilin əvvəli “Xarici Dillər Departamenti”nə təqdim edilməsi;
• “Placement Test”-lərinin suallarının hazırlanması və ya satın alınması və onların konfidensial saxlanılması;
• Xarici dil tədris mərkəzinin təqdim etdiyi sillabuslar üzrə sualların hazırlanması;
• Dərslərin keyfiyyət monitorinqini aparmaq üçün xüsusi tədris blankların hazırlanması və təsdiq edilməsi üçün “Xarici Dillər Departamenti” nə təqdim edilməsi;
• Dərslərin keyfiyyətini ölçmək və təhsilalanlarda motivasiyanın artırılması məqsədilə sorğuların hazırlanması və təsdiq edilməsi üçün “Xarici Dillər Departamenti” nə təqdim edilməsi;
• Xüsusi diqqət və qayğıya ehtiyacı olan tələbələrə uyğun şəkildə imtahanların təşkil olunmasını təmin etmək;
Mərkəzin hüquqları
• Mərkəzin fəaliyyət istiqamətlərinə uyğun olaraq təkliflər, proqramlar, planlar, tədbirlər hazırlamaq və həyata keçirmək üçün “Xarici Dillər Departamenti”nə təklifləri təqdim etmək;
• Yeni gələn müəllimlərin, habelə saathesabı müəlimlərin nümunə dərslərinin qiymətləndirilməsi;
• Müvafiq beynəlxalq təşkilatlarla, xarici dövlətlərin aidiyyatı qurumları ilə əməkdaşlıq etmək, fəaliyyət istiqamətlərinə uyğun beynəlxalq təcrübələri öyrənməklə bağlı təkliflər hazırlamaq və “Xarici Dillər Departamenti”nə təqdim etmək;
• Xarici qrant layihələrdə, Eramus+ layihələrində iştirak etmək və mərkəzin inkişafı ilə bağlı xarici layihələrə təklif təqdim etmək;

Центр оценки знаний, изучающих иностранный язык
В целях обеспечения выполнения решения Ученого совета UNEC 14.07.2023 УС 188 о создании Департамента иностранных языков с 06.09.2023 ликвидирована кафедра «Иностранные языки», а на его базе как самостоятельное структурное подразделение создан «Департамент иностранных языков» и при нем «Центр оценки знаний, изучающих иностранный язык». В центре работают координатор и ассистент-исполнитель. Центр находится в 1 учебном корпусе UNEC, в 123 комнате (Ичеришехер).
Направления деятельности Центра
«Центр оценки знаний, изучающих иностранный язык» проводит работу по следующим направлениям:
• А1; А2; Б1; В1+; Организация оценки знаний учащихся по 4 навыкам (письмо, чтение, аудирование и говорение) по предмету XDIAK-1,2,3,4 на уровне A1; A2; B1; B1+; B2;
• Готовит тесты и устные экзамены по четырем навыкам и передает их в Экзаменационный центр UNEC;
• В целях повышения качества обучения в течение учебного года регулярно проводит мониторинг уроков и принимает соответствующие меры по устранению возникающих проблем;
• Анализирует результаты экзамена, готовит и реализует план соответствующих мер по разрешению возникших спорных вопросов;
• Организация в UNEC «Placement» тестов;
• Организация платных «Placement» тестов по стране;
• Организация в UNEC экзаменов IELTS и APTIS (или других), проводимых Британским Советом (далее БС);
• Установление UNEC сотрудничества с другими структурными подразделениями и измерение уровня владения иностранным языком сотрудников;
• Проведение регулярных опросов среди учащихся с целью измерения и улучшения качества организации уроков;
• Измерение языковых навыков сотрудников, работающих на кафедре иностранных языков
Задачи Центра
• Подготовка программы деятельности центра и представление ее в «Департамент иностранных языков» в начале каждого учебного года;
• Подготовка или приобретение вопросов «Placement» теста и сохранение их в конфиденциальности;
• Подготовка вопросов по силлабусу, представленному центром обучения иностранным языкам;
•  Представление в «Департамент иностранных языков» для подготовки и утверждения специальных учебных бланков для контроля качества занятий;
• Представление анкет в «Департамент иностранных языков» с целью измерения качества занятий и повышения мотивации студентов;
• Обеспечить организацию экзаменов способом, подходящим для студентов, нуждающихся в особом внимании и заботе;
• Обеспечить организацию экзаменов способом, подходящим для студентов, нуждающихся в особом внимании и заботе.
Права Центра
• Подавать предложения в «Департамент иностранных языков» по ​​подготовке и реализации предложений, программ, планов, мероприятий в соответствии с деятельностью центра;
• Оценка образцовых уроков новых преподавателей, а также работающих почасовой оплате;
• Подготовить предложения по сотрудничеству с соответствующими международными организациями, профильными учреждениями зарубежных стран, готовить предложения, связанные с изучением международной практики по направлениям деятельности, и представить их в «Департамент иностранных языков»;
• Участвовать в зарубежных грант проектах, проектах Eramus+ и предложения, связанные с развитием центра, представлять в зарубежные проекты.