“Xarici dilin öyrənilməsində İnnovativ Strategiyalar” adlı I Beynəlxalq Forum (IFFT-2023) öz işinə başlayıb
09 İYUN 2023 | VIEWS:
UNEC-də “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində “Xarici dilin öyrənilməsində İnnovativ Strategiyalar” adlı I Beynəlxalq Forum (IFFT-2023) öz işinə başlayıb.
Forumun açılışında rektor, prof. Ədalət Muradov, Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının ölkəmizdəki səfiri Fergus Auld, “Yelo Bank”ın idarə heyətinin sədri Anar Həsənov, Heydər Əliyevin şəxsi tərcüməçisi, Harvard Universitetinin məzunu Tahir Kərimov, həmçinin yerli və xarici təhsil müəssisələrinin xarici dil müəllimləri iştirak ediblər.
Tədbirin açılışında Ulu Öndər Heydər Əliyevin və şəhidlərin əziz xatirəsi ehtiramla yad edilib, sonra Dövlət Himni səsləndirilib. Ulu Öndər Heydər Əliyevin 2002-ci il 13 iyun tarixində Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin 70 illik yubileyindəki nitqi nümayiş olunub.
UNEC rektoru professor Ədalət Muradov Ulu Öndərin universitetin 70 illik yubileyində çıxışı zamanı dediyi fikirləri səsləndirib: “İqtisadiyyatı irəliyə aparmaq, dünyanın mürəkkəb maliyyə və iqtisadi sisteminə qoşulmaq üçün bizə müasir, hazırlıqlı, xarici dilləri bilən, dünya təcrübəsini mənimsəmiş gənclər lazımdır”. Rektor UNEC-in strateji hədəflərinin Ulu Öndərin həmin tövsiyələrinə əsaslandığını diqqətə çatdıraraq, universitetdə bu istiqamətdə tətbiq olunan yeniliklərdən söz açıb. Gənclərin xarici dil biliklərinə daha yaxşı yiyələnmələri və məzun olduqda ən azı bir xarici dilə sahib olmaları məqsədilə UNEC-in British Council-la IELTS tərəfdaşı olduğunu və Xarici Dil Mərkəzinin yaradıldığını diqqətə çatdırıb. Eləcə də xarici dilin 4 bacarıq üzərindən, beynəlxalq təcrübəyə əsasən 2 il tədris olunduğunu qeyd edib.
Forumda çıxış edən səfir Fergus Auld ingilis dilinin Azərbaycanda təbliğinin səfirliyin əsas prioritetlərinin biri olduğunu bildirib. Cənab səfir UNEC-in British Councilin IELTS tərəfdaşı olduğunu yüksək qiymətləndirərək, gənclərin xarici dil biliklərinə yiyələnmələrinin vacibliyini vurğulayb. O, xarici dilin öyrənilməsində şəxsi təcrübəsini bölüşərək, ölkəmizdə olduğu müddət ərzində Azərbaycan dilini öyrəndiyini də qeyd edib.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin şəxsi tərcüməçisi olmuş Harvard Universitetinin məzunu Tahir Kərimov Ulu Öndərin ölkə diplomatiyasında xarici dilin tətbiqi ilə bağlı yanaşmasından, bu istiqamətdə apardığı islahatlardan və uğurlu nəticələrindən danışıb.
“Yelo Bank”ın İdarə Heyətinin sədri Anar Həsənov məzunu olduğu universitetdə olmaqdan qürur duyduğunu bildirib. Ulu Öndərin İqtisad Universitetinə səfəri ilə bağlı xatirələrini bölüşən A.Həsənov, universitetdə Ümummilli Liderin tövsiyələrinə əsasən aparılan yenilikləri yüksək qiymətləndirib. O, UNEC ilə “Yelo Bank”ın əməkdaşlığının bu istiqamətdə faydalı ola biləcəyini diqqətə çatdırıb.
Forumun moderatoru, UNEC Dil Mərkəzinin rəhbəri dosent Aysel Xəlilova forumun proqramı barədə məlumat verib. Bildirib ki, forumda fərqli mövzularda və müxtəlif təlimçilərin çıxışı ilə 14 workshop da təşkil olunacaq.
Çıxışlardan sonra forum British Counsil, eləcə də yerli və xarici universitetlərin nümayəndələrinin təqdimatları ilə ingilis dilinin tədrisində yaranan çətinliklər, onların həlli yolları, tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsi, tendensiyalar və imkanlarla bağlı panel müzakirələrlə davam edib.

I Международный форум (IFFT-2023) «Инновационные стратегии в изучении иностранного языка» начал свою работу
09 ИЮНЯ 2023 | VIEWS:
В UNEC в рамках «Года Гейдара Алиева» начал свою работу I Международный форум (IFFT-2023) «Инновационные стратегии в изучении  иностранного языка».
На открытии форума приняли участие ректор, проф. Адалат Мурадов, посол Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в нашей стране Фергус Аулд, председатель правления «Yelo Bank» Анар Гасанов, личный переводчик Гейдара Алиева, выпускник Гарвардского университета Тахир Керимов, а также преподаватели иностранного языка местных и зарубежных учреждений образования.
На открытии мероприятия была почтена светлая память Великого вождя Гейдара Алиева и шехидов, затем прозвучал Государственный гимн. Была продемонстрирована речь Великого вождя Гейдара Алиева 13 июня 2002 года на 70-летии  Азербайджанского государственного экономического университета.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов озвучил слова Великого вождя во время выступления на 70-летии университета: «Чтобы двигать экономику вперед, вливаться в сложную финансово-экономическую систему мира, нам нужны современные, подготовленные молодые люди, знающие иностранные языки и освоившие мировой опыт». Ректор отметил, что стратегические цели UNEC основываются на рекомендациях Великого вождя, и рассказал о внедренных в университете новшествах в этом направлении. Он отметил, что UNEC является партнером IELTS Британского Совета и что Центр иностранных языков был создан для того, чтобы молодые люди могли лучше овладеть навыками иностранного языка и владеть хотя бы одним иностранным языком по окончании учебы. Он также отметил, что иностранный язык преподается в течение 2 лет по 4 навыкам, исходя из международного опыта.
Выступая на форуме, посол Фергус Аулд отметил, что пропаганда английского языка в Азербайджане является одним из основных приоритетов посольства. Господин посол высоко оценил тот факт, что UNEC является партнером IELTS Британского Совета, и подчеркнул важность овладения молодыми людьми иностранными языками. Он поделился личным опытом изучения иностранного языка и отметил, что выучил азербайджанский язык во время пребывания в нашей стране.
Бывший личным переводчиком Общенационального лидера Гейдара Алиева, выпускник Гарвардского университета Тахир Каримов рассказал о подходе Великого вождя к внедрению иностранных языков в дипломатию страны, проводимых им реформах в этом направлении и успешных результатах.
Председатель правления «Yelo Bank» Анар Гасанов отметил, что гордится тем, что находится в университете, который когда-то окончил. А.Гасанов, поделившийся своими воспоминаниями о посещении Великим вождем Экономического университета, высоко оценил новшества, осуществленные в университете на основе рекомендаций Общенационального лидера. Он довел дл внимания, что сотрудничество UNEC и «Yelo Bank» в этом направлении может быть полезным.
Модератор форума, руководитель Языкового центра UNEC, доцент Айсель Халилова проинформировала о программе форума. Она сообщила, что на форуме будет организовано 14 воркшопов на разные темы и с выступлениями разных тренеров.
После выступлений форум продолжил свою работу панельными выступлениями представителей Британского Совета, а также местных и зарубежных университетов о трудностях в обучении английскому языку, путей их решения, оценке знаний студентов, тенденциях и возможностях.