“Xarici dilin öyrənilməsində İnnovativ Strategiyalar” adlı I Beynəlxalq Forum keçiriləcək
bf133333333 iyun 2023-cü il tarixində Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümü ilə əlaqədar Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) dil mərkəzi olan UNEC Language Center-in təşkilatçılığı (ULC) və “British Council”un dəstəyi ilə “Xarici dilin öyrənilməsində İnnovativ Strategiyalar” adlı  I Beynəlxalq Forum keçiriləcək.
Forumda ali təhsil müəssisələrinin, orta məktəb və tədris kurslarının xarici dil müəllimləri, eləcə də gələcək karyerasını bu sahə üzrə davam etdirmək istəyən şəxslər iştirak edə bilərlər. Forum çərçivəsində xarici dilin tədrisində keyfiyyətin yüksəldilməsi, dil öyrənilməsi zamanı effektiv strategiyalar, bu sahə üzrə aktual problemlər və onların həlli yolları istiqamətində müzakirələrin aparılması nəzərdə tutulub.
Xarici və yerli mütəxəssislərin çıxış edəcəyi forumun sonunda iştirakçılara sertifikat təqdim olunacaq.

The 1st International Forum called “Innovative Strategies in Foreign Language Learning” will be held
11 APRIL 2023 | VIEWS:
bf
Under the organization of the UNEC Language Center (ULC), the language center of the Azerbaijan State University of Economics (UNEC), and with the support of the British Council on June 13, 2023, the 1st International Forum entitled “Innovative Strategies in Foreign Language Learning” will be held in connection with the 100th anniversary of the birth of national leader Heydar Aliyev.
Foreign language teachers of higher education institutions, secondary schools, and educational courses, as well as people who want to continue their future careers in this field, can participate in the forum. Within the framework of the forum, discussions are planned in the direction of improving the quality of foreign language teaching, effective strategies during language learning, current problems in this field, and ways to solve them.
At the end of the forum, where foreign and local experts will make a speech, the participants will be presented with a certificate.