Xarici universitetlərdə tədqiqat aparan UNEC alimlərinin əmək haqları saxlanılacaq
UNEC-in nüfuzlu xaricuniversitetlərdə 1 il müddətinədək tədqiqat aparmaq üçün dəvət alan professor-müəllim heyətinin tədqiqat apardıqları müddətdə əmək haqlarının saxlanılması haqqında qaydalar təsdiqlənib.
Qaydalara əsasən, tədqiqatçının xarici universitetdə tədqiqat  apardığı müddətdə UNEC-dəki iş yeri və elmi-pedaqoji fəaliyyətinə görə vəzifə maaşı saxlanılacaq.
Nüfuzlu xarici universitetlərdə tədqiqat aparmaq üçün dəvət alan şəxsin UNEC-də ən azı 3 il elmi-pedaqoji iş təcrübəsi olmalıdır. Tədqiqatın aparılacağı universitet isə dünya universitetlərinin reytinq sıralamasında (QS World University Rankings) həm ümumi, həm də ixtisas üzrə ilk 600 universitet siyahısında yer almalıdır.
Qaydalara görə, tədqiqatçının yenidən xarici universitetlərdə tədqiqat aparmaqla bağlı müraciət etməsi üçün həmin şəxs öncəki tədqiqatdan sonra UNEC-də 1 il pedaqoji fəaliyyət göstərməli, Scopus elmi bazasına daxil olan jurnallarda 3 və ya Web of Science platformasına daxil olan jurnallarda 2 məqalə nəşr etdirməlidir.

Salaries of UNEC scientists doing a research at foreign universities will be paid
Quidelines for retaining salaries of  UNEC’s academic staff during research , who has been invited to do a  research at the prestigious foreign universities,  for up to one year, have been  approved.
According to the rules while the researcher is doing his research at a foreign university, the salary for his workplace and scientific-pedagogical activity  at UNEC will be maintained.
In order to do a  research at  influential foreign universities, the applicant must have at least 3 years of experience in scientific and pedagogical work at UNEC.
The university where the research is going to be done must be included in the list of top 600 universities totally and on speciality  in the ranking of the world’s universities (QS World University Rankings).
According to the rules, for the researcher to apply for researches at foreign universities, that person must have a year pedagogical activity at UNEC after the previous research, he must publish 2 articles in the journals that are included in the Scopus scientific base or in the journals included in the Web of Science platform.