“Yaşıl Dünyanın Qarabağ Modeli” adlı ümumrespublika elmi məqalə müsabiqəsinin nəticələri açıqlanıb
UNEC Tədqiqat mərkəzlərinin işinin əlaqələndirilməsi və təşkili şöbəsi ilə UNEC Qarabağ İqtisadi Araşdırmalar Mərkəzi tərəfindən və “Baku Steel Company” QSC-nin dəstəyi ilə keçiriən “Yaşıl Dünyanın Qarabağ Modeli” adlı ümumrespublika elmi məqalə müsabiqəsinin nəticələri açıqlanıb.
Müsabiqənin nəticələrinin açıqlanması ilə bağlı keçirilən tədbirdə çıxış edən UNEC Qarabağ İqtisadi Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri professor Şəfa Əliyev bildirib ki, müsabiqənin məqsədi ölkənin ali təhsil və elmi-tədqiqat müəssisələrinin akademik heyətini, doktorant, magistr və tələbələri Qarabağın iqtisadi quruculuğunda ekoloji problemlərin və yaşıl dünya konsepsiyasının mahiyyətinin öyrənilməsi, regionun təbii resurslarından qənaətlə istifadə edilməsi, yaşıl enerji infrastrukturunun yaradılması və qlobal ekoloji problemlərin həlli yolları üzrə tədqiqatların aparılmasına təşviq etməkdən ibarət olub. O, müsabiqədə elmi istiqamətlərin COP29 kontekstində mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb. Təqdim olunan məqalələrdə alternativ enerji resurslarının formalaşdırılması, yaşıl iqtisadiyyat quruculuğunun tərkib elementlərinin müəyyənləşdirilməsi, Qarabağın yaşıl iqtisadiyyat və yaşıl enerji sahəvi strukturunun formalaşdırılması, xüsusilə günəş enerjisindən səmərəli istifadə edilməsi, su mənbələri ehtiyatlarının qiymətləndirilməsi, regionun ekoloji problemlərinin həlli yollarının aktuallıq təşkil etdiyini diqqətə çatdırıb.
Elm və innovasiya məsələləri üzrə prorektor, professor Rövnəq Rzayev müsabiqənin əhəmiyyətindən danışaraq, ölkənin müxtəlif elm və ali təhsil müəssisələrindən, tədqiqat institutlarından müsabiqəyə 90-a yaxın məqalənin daxil olduğunu bildirib. O, məqalələr toplusunun e-kitab formatında hazırlanacağını və UNEC-in elektron resurslarında yerləşdiriləcəyini qeyd edib.
Tədbirdə iştrak edən millət vəkili Vüqar Bayramlı UNEC-də elmi istiqamətdə həyata keçirilən yenilikləri yüksək qiymətləndirərək, bu cür müsabiqələrin tələbələrin və gənc alimlərin elmi fəaliyyətə marağını artırdığını və onların elmi mühitlə tanış olmasına şərait yaratdığını bildirib. Millət vəkili, həmçinin, bu cür təşəbbüslərin Qarabağda ekoloji tarazlığın bərpası və yaşıl iqtisadiyyatın inkişafına töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Sonda müsabiqə hər bir nominasiya üzrə ilk 3 yerə layiq görülənlərə pul mükafatları verilib. Digər iştirakçılara isə sertifikatlar təqdim olunub.

Results of the Nationwide Scientific Article Competition “Green World: The Karabakh Model” Announced
25 DECEMBER 2024 | VIEWS:
The results of the nationwide scientific article competition titled “Green World: The Karabakh Model” have been formally announced. The competition was organized under the joint initiative of the UNEC Department for Coordination and Organization of Research Centers and the UNEC Karabakh Economic Research Center, with the support of Baku Steel Company CJSC.
At the results announcement ceremony, Professor Shafa Aliyev, Head of the UNEC Karabakh Economic Research Center, emphasized the primary objective of the competition: to encourage the academic staff, doctoral candidates, master’s students, and undergraduates of the country’s higher education and research institutions to engage in studies related to the economic reconstruction of Karabakh. The competition sought to address ecological challenges and the green world concept, advocate for the sustainable utilization of the region’s natural resources, foster the establishment of green energy infrastructure, and propose solutions to global environmental issues. Professor Aliyev highlighted the relevance of the competition’s research themes, particularly within the context of COP29, and noted the critical focus areas of the submissions. These included the development of alternative energy resources, identification of the fundamental components of a green economy, the structural formation of Karabakh’s green energy and economy sectors, efficient utilization of solar energy, evaluation of water resources, and proposed solutions to regional ecological challenges.
Professor Rovnag Rzayev, Vice-Rector for Science and Innovation, underscored the significance of the competition, noting the submission of approximately 90 articles from various scientific and higher education institutions as well as research centers nationwide. He further announced that the collection of articles would be compiled into an e-book and made available on UNEC’s electronic platforms.
Member of Parliament Vugar Bayramli, who also participated in the event, commended UNEC for its progressive initiatives in scientific research and highlighted the importance of such competitions in fostering scientific interest among students and young researchers. He remarked that these initiatives provide an invaluable platform for participants to engage with the scientific community and contribute to the restoration of ecological balance in Karabakh as well as the development of a green economy in the region.
The event concluded with the presentation of monetary awards to the top three winners in each category, while certificates of participation were conferred upon all other contributors.