“Yaşıl Dünyanın Qarabağ Modeli” adlı ümumrespublika elmi məqalə müsabiqəsinin nəticələri açıqlanıb
UNEC Tədqiqat mərkəzlərinin işinin əlaqələndirilməsi və təşkili şöbəsi ilə UNEC Qarabağ İqtisadi Araşdırmalar Mərkəzi tərəfindən və “Baku Steel Company” QSC-nin dəstəyi ilə keçiriən “Yaşıl Dünyanın Qarabağ Modeli” adlı ümumrespublika elmi məqalə müsabiqəsinin nəticələri açıqlanıb.
Müsabiqənin nəticələrinin açıqlanması ilə bağlı keçirilən tədbirdə çıxış edən UNEC Qarabağ İqtisadi Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri professor Şəfa Əliyev bildirib ki, müsabiqənin məqsədi ölkənin ali təhsil və elmi-tədqiqat müəssisələrinin akademik heyətini, doktorant, magistr və tələbələri Qarabağın iqtisadi quruculuğunda ekoloji problemlərin və yaşıl dünya konsepsiyasının mahiyyətinin öyrənilməsi, regionun təbii resurslarından qənaətlə istifadə edilməsi, yaşıl enerji infrastrukturunun yaradılması və qlobal ekoloji problemlərin həlli yolları üzrə tədqiqatların aparılmasına təşviq etməkdən ibarət olub. O, müsabiqədə elmi istiqamətlərin COP29 kontekstində mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb. Təqdim olunan məqalələrdə alternativ enerji resurslarının formalaşdırılması, yaşıl iqtisadiyyat quruculuğunun tərkib elementlərinin müəyyənləşdirilməsi, Qarabağın yaşıl iqtisadiyyat və yaşıl enerji sahəvi strukturunun formalaşdırılması, xüsusilə günəş enerjisindən səmərəli istifadə edilməsi, su mənbələri ehtiyatlarının qiymətləndirilməsi, regionun ekoloji problemlərinin həlli yollarının aktuallıq təşkil etdiyini diqqətə çatdırıb.
Elm və innovasiya məsələləri üzrə prorektor, professor Rövnəq Rzayev müsabiqənin əhəmiyyətindən danışaraq, ölkənin müxtəlif elm və ali təhsil müəssisələrindən, tədqiqat institutlarından müsabiqəyə 90-a yaxın məqalənin daxil olduğunu bildirib. O, məqalələr toplusunun e-kitab formatında hazırlanacağını və UNEC-in elektron resurslarında yerləşdiriləcəyini qeyd edib.
Tədbirdə iştrak edən millət vəkili Vüqar Bayramlı UNEC-də elmi istiqamətdə həyata keçirilən yenilikləri yüksək qiymətləndirərək, bu cür müsabiqələrin tələbələrin və gənc alimlərin elmi fəaliyyətə marağını artırdığını və onların elmi mühitlə tanış olmasına şərait yaratdığını bildirib. Millət vəkili, həmçinin, bu cür təşəbbüslərin Qarabağda ekoloji tarazlığın bərpası və yaşıl iqtisadiyyatın inkişafına töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Sonda müsabiqə hər bir nominasiya üzrə ilk 3 yerə layiq görülənlərə pul mükafatları verilib. Digər iştirakçılara isə sertifikatlar təqdim olunub.

Обнародованы результаты общереспубликанского конкурса научных статей «Карабахская модель зеленого мира»
25 ДЕКАБРЯ 2024 | VIEWS:
Обнародованы результаты общереспубликанского конкурса научных статей «Карабахская модель зеленого мира», проведенного Отделом координации и организации работы исследовательских центров UNEC, Центром экономических исследований Карабаха UNEC и при поддержке ЗАО «Baku Steel Company».
Выступивший на мероприятии в связи с обнародованием результатов конкурса руководитель Центра экономических исследований Карабаха отметил, что целью конкурса является изучение профессорско-преподавательским составом, докторантами, магистрантами и студентами высших учебных и научно-исследовательских учреждений страны характера экологических проблем и концепции зеленого мира в экономическом строительстве Карабаха, а также поощрение исследований по экономичному использованию природных ресурсов региона, созданию зеленой энергетической инфраструктуры и решения глобальных экологических проблем. Он подчеркнул, что научные направления конкурса имеют большое значение в контексте COP29. Было отмечено, что в представленных статьях, актуальными стали вопросы формирования альтернативных энергетических ресурсов, определения составляющих элементов построения зеленой экономики, формирования зеленой экономики и зеленой энергетической структуры Карабаха, эффективного использования солнечной энергии в частности, оценки водных ресурсов и путей решения экологических проблем региона.
Говоря о важности конкурса, проректор по науке и инновациям профессор Ровнаг Рзаев отметил, что на конкурс было включено около 90 статей из различных научных и высших учебных заведений, научно-исследовательских институтов страны. Он отметил, что сборник статей будет подготовлен в формате электронной книги и размещен на электронных ресурсах UNEC.
Принявший участие в мероприятии депутат Вугар Байрамлы высоко оценил новшества, внедряемые в научном направлении в UNEC, и отметил, что подобные конкурсы повышают интерес студентов и молодых ученых к научной деятельности и создают условия для их знакомства с научной средой. Депутат также выразил уверенность, что подобные инициативы будут способствовать восстановлению экологического баланса в Карабахе и развитию зеленой экономики..
По итогам конкурса денежные призы были вручены первым 3 победителям по каждой номинации. Остальным участникам были вручены сертификаты.