Zəfər Günü UNEC-də böyük təntənə ilə qeyd edilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Zəfər Gününə həsr olunan təntənəli tədbir mərasimi keçirilib.
Tədbirdə UNEC kollektivi ilə yanaşı, şəhid ailələri, qazilər, əsgərlər, Heydər Əliyev adına Hərbi İnstitutun Orkestrinin üzvləri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Tədbirin açılışından öncə iştirakçılar UNEC-in şəhid məzun və tələbələrinin xatirəsinə ucaldılan Memorial-Xatirə Kompleksinin önünə gül dəstələri düzərək, şəhidlərin əziz xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra, tədbirin aparıcısı, Xalq artisti Nurəddin Mehdixanlı Azərbaycanın parlaq qələbəsi ilə nəticələnən Zəfər Günündən söz açıb. O, xalqımızın müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin ətrafında bir yumruq kimi birləşərək, səfərbər olduğunu, şanlı qələbə ilə bütün dünyaya öz gücünü, mətinliyini və mübarizliyini nümayiş etdirdiyini diqqətə çatdırıb.
UNEC-in inzibati və təşkilati məsələlər üzrə prorektoru dosent Şaiq Əsgərov Zəfər Günü münasibətilə universitet rəhbərliyi adından iştirakçıları təbrik edib. O, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi və şanlı ordumuzun şücaəti sayəsində 30 il işğal altında olan əzəli torpaqlarımızın azad edildiyini, Zəfər Gününü qalib ölkənin vətəndaşları olaraq, böyük qürur hissi ilə qeyd etdiyimizi bildirib. Ş.Əsgərov Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda UNEC-in tələbə və məzunlarından 48 nəfərin şəhid olduğunu diqqətə çatdıraraq, onlardan 24 nəfərin Vətən müharibəsində, 3 nəfərin isə antiterror əməliyyatında şəhidlik zirvəsinə ucaldığını deyib.
Sonra hərbi ekspert, “Azərbaycan Bayrağı” ordenli, ehtiyatda olan polkovnik Elxan Şıxəliyev, Vətən müharibəsi şəhidi Mürsəl Kazımlının atası Kamil Kazımlı, UNEC-in tələbəsi, Vətən Müharibəsi qəhrəmanı Qəzənfər Ağayev çıxış ediblər. Çıxış edənlər Azərbaycanın qələbəsinin yalnız hərbi zəfər deyil, həm də xalqımızın tarixi qələbəsi olduğunu vurğulayıblar. Vətən müharibəsinin zəfərlə başa çatmasının Azərbaycanın haqq mübarizəsinin, dünya birliyinə göstərdiyi əzmin bariz nümunəsi olduğunu qeyd ediblər.
Zəfər Günü Heydər Əliyev adına Hərbi İnstitutun Orkestrinin qələbə əhval-ruhiyyəli konsert proqramı ilə davam edib.

В UNEC торжественно отметили День Победы
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) состоялось торжественное мероприятие, посвященное Дню Победы.
Наряду с коллективом UNEC, в мероприятии приняли участие семьи шехидов, гази, солдат, члены оркестра Военного института имени Гейдара Алиева и другие гости.
Перед открытием мероприятия участники возложили цветы к Мемориально-памятному комплексу, воздвигнутому в память о выпускниках и студентах шехидах UNEC, и почтили светлую память шехидов.
После озвучивания Государственного гимна ведущий мероприятия, народный артист Нуреддин Мехдиханлы рассказал о Дне Победы, который увенчался блестящей победой Азербайджана. Он отметил, что наш народ сплотился, как кулак, вокруг победоносного Главнокомандующего Ильхама Алиева, мобилизовался и славной победой продемонстрировал всему миру свою силу, решимость и борьбу.
Проректор по административно-организационным вопросам UNEC доцент Шаиг Аскеров от имени руководства университета поздравил участников с Днем Победы. Он отметил, что благодаря руководству Главнокомандующего господина Ильхама Алиева и храбрости нашей славной армии наши древние земли, находившиеся под оккупацией 30 лет, были освобождены, и мы с большой гордостью отметили День Победы как граждане страны-победительницы. С.Аскеров довел до внимания, что 48 студентов и выпускников UNEC стали шехидами в борьбе за независимость и территориальную целостность Азербайджана, 24 из которых стали шехидами в годы Отечественной войны, а трое в ходе антитеррористической операции.
Затем выступили военный эксперт, полковник запаса, кавалер ордена «Флаг Азербайджана» Эльхан Шихалиев, Камиль Кязымлы, отец шехида Отечественной войны Мурсала Кязымлы, студент UNEC, герой Отечественной войны Газанфар Агаев. Выступавшие подчеркнули, что победа Азербайджана – это не только военная победа, но и историческая победа нашего народа. Они отметили, что победоносное завершение Отечественной войны является ярким примером борьбы Азербайджана за справедливость и решимость, демонстрируемое мировому сообществу.
День Победы продолжился концертной программой в духе победы оркестра Военного института имени Гейдара Алиева.