Zəfər Günü UNEC-də böyük təntənə ilə qeyd edilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Zəfər Gününə həsr olunan təntənəli tədbir mərasimi keçirilib.
Tədbirdə UNEC kollektivi ilə yanaşı, şəhid ailələri, qazilər, əsgərlər, Heydər Əliyev adına Hərbi İnstitutun Orkestrinin üzvləri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Tədbirin açılışından öncə iştirakçılar UNEC-in şəhid məzun və tələbələrinin xatirəsinə ucaldılan Memorial-Xatirə Kompleksinin önünə gül dəstələri düzərək, şəhidlərin əziz xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra, tədbirin aparıcısı, Xalq artisti Nurəddin Mehdixanlı Azərbaycanın parlaq qələbəsi ilə nəticələnən Zəfər Günündən söz açıb. O, xalqımızın müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin ətrafında bir yumruq kimi birləşərək, səfərbər olduğunu, şanlı qələbə ilə bütün dünyaya öz gücünü, mətinliyini və mübarizliyini nümayiş etdirdiyini diqqətə çatdırıb.
UNEC-in inzibati və təşkilati məsələlər üzrə prorektoru dosent Şaiq Əsgərov Zəfər Günü münasibətilə universitet rəhbərliyi adından iştirakçıları təbrik edib. O, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi və şanlı ordumuzun şücaəti sayəsində 30 il işğal altında olan əzəli torpaqlarımızın azad edildiyini, Zəfər Gününü qalib ölkənin vətəndaşları olaraq, böyük qürur hissi ilə qeyd etdiyimizi bildirib. Ş.Əsgərov Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda UNEC-in tələbə və məzunlarından 48 nəfərin şəhid olduğunu diqqətə çatdıraraq, onlardan 24 nəfərin Vətən müharibəsində, 3 nəfərin isə antiterror əməliyyatında şəhidlik zirvəsinə ucaldığını deyib.
Sonra hərbi ekspert, “Azərbaycan Bayrağı” ordenli, ehtiyatda olan polkovnik Elxan Şıxəliyev, Vətən müharibəsi şəhidi Mürsəl Kazımlının atası Kamil Kazımlı, UNEC-in tələbəsi, Vətən Müharibəsi qəhrəmanı Qəzənfər Ağayev çıxış ediblər. Çıxış edənlər Azərbaycanın qələbəsinin yalnız hərbi zəfər deyil, həm də xalqımızın tarixi qələbəsi olduğunu vurğulayıblar. Vətən müharibəsinin zəfərlə başa çatmasının Azərbaycanın haqq mübarizəsinin, dünya birliyinə göstərdiyi əzmin bariz nümunəsi olduğunu qeyd ediblər.
Zəfər Günü Heydər Əliyev adına Hərbi İnstitutun Orkestrinin qələbə əhval-ruhiyyəli konsert proqramı ilə davam edib.

Victory Day has been celebrated with great festivity at UNEC
A solemn event dedicated to Victory Day was held at the Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
Along with the UNEC staff, the families of martyrs, veterans, soldiers, members of the Orchestra of the Military Institute named after Heydar Aliyev, and other guests attended the event.
Before the event’s opening, participants laid flowers in front of the Memorial-Remembrance Complex, erected in honor of UNEC’s martyr alumni and students, paying tribute to the memory of the martyrs.
After the National Anthem was played, the host of the event, People’s Artist Nuraddin Mehdikhanli, spoke about Victory Day, which marked Azerbaijan’s glorious victory. He emphasized how our people united as one around our victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev, demonstrating their strength, resilience, and fighting spirit to the entire world.
UNEC’s Vice-Rector for Administrative and Organizational Affairs, Associate Professor Shaig Asgarov, congratulated the participants on behalf of the university leadership on Victory Day. He noted that, under the leadership of Commander-in-Chief Ilham Aliyev and through the bravery of our glorious army, our ancestral lands, which had been under occupation for 30 years, were liberated, and that we, as citizens of a victorious country, celebrate Victory Day with great pride. Asgarov highlighted that 48 of UNEC’s students and alumni sacrificed their lives for the independence and territorial integrity of Azerbaijan, with 24 of them martyred during the Patriotic War and 3 during anti-terror operations.
Then, military expert and holder of the “Azerbaijani Flag” order, retired Colonel Elkhan Shikhaliyev, father of Patriotic War martyr Mursal Kazimli, Kamil Kazimli, and UNEC student, Patriotic War hero Gazanfar Aghayev, gave speeches. The speakers emphasized that Azerbaijan’s victory was not only a military triumph but also a historical victory of our people. They noted that the victorious end of the Patriotic War exemplified Azerbaijan’s commitment to justice and its resilience in demonstrating this to the global community.
Victory Day continued with a concert program by the Orchestra of the Military Institute named after Heydar Aliyev, filled with the spirit of triumph.