20 noyabr 1966-cı ildə Sumqayıt şəhərində anadan olmuşdur.
1984-cü ildə Azərbaycan Texnologiya İnstitutunun Yüngül sənaye mallarının texnologiyası fakültəsinə qəbul olunmuş, 1989-cu ildə həmin institutu bitirmişdir.
1989-cu ildə Gəncə Elm Mərkəzində kiçik elmi işçi vəzifəsində çalışmış, 14 yanvar 1991-ci ildən Azərbaycan Texnologiya İnstitutunun “Tikiş məmulatlarının texnologiyası və konstruksiyası” kafedrasında baş laborant vəzifəsinə qəbul edilmişdir.
1992-ci ildə Bakı Əmtəəşünaslıq Kommersiya İnstitutunun “Qeyri ərzaq mallarının əmtəəşünaslığı” kafedrasına baş laborant vəzifəsinə işə qəbul edilmişdir.
2008-ci ildən Azərbaycan Dövlət iqtisad Universitetinin “Qeyri ərzaq mallarının əmtəəşünaslığı və ekspertizası” kafedrasında müəllim vəzifəsində çalışır.
25.04.2007-ci il tarixdən “Resursların qənaət texnologiyası əsasında formalı kitellərin istehsalının təşkilinin təkmilləşdirilməsi” mövzusu üzrə Azərbaycan Texnologiya İnstitutunun dissertantıdır.

Zeynalova Mehriban Suleyman
In 1984 she was admitted to the faculty of light industry goods technology of Azerbaijan Institute of Technology, in 1989 she graduated from the same institute.
In 1989, she worked as a junior researcher at the Ganja Science Center, and on January 14, 1991, she was hired as a senior laboratory assistant at the department of “Technology and Construction of Sewing Products” of  Azerbaijan Institute of Technology.
In 1992, she was hired as a senior laboratory assistant at the department of “Commodity Studies of Non-Food Products” of   Baku Commercial Institute of Commodity Studies.
Since 2008 she has been working as a lecturer at the “Commodity studies and examination of non-food products” department of   Azerbaijan State University of Economics.
Since 25.04.2007  she has been is a candidate for a degree of  Azerbaijan Institute of Technology on the topic “Improvement of the organization of production of uniforms on the basis of resource-saving technology”.