1944-cü ildə Qazax rayonunda anadan olmuşdur. 1968-ci ildə Azərbaycan Neft və Kimya İnstitutunu bitirmişdir. 1976-cı ildə namizədlik dissertasiyası müdafiə etmişdir. 1984-cü ildə dosent, 1993-cü ildən isə professor elmi adına layiq görülmüşdür. Müxtəlif illərdə Azərbaycan Texnologiya İnstitutunda dekan və prorektor vəzifələrində, 1998-2000-ci illərdə Bakı Dövlət Əmtəəşünaslıq və Kommersiya İnstitutunda tədris işləri üzrə prorektor və kafedra müdiri, 2000-2016-cı illərdə UNEC-in Dərbənd filialının direktoru vəzifəsində işləyib.
06.01.2017-ci ildən 16.11.2020-ci ilə kimi rektorun filiallar üzrə məsləhətçisi vəzifəsinə işləmişdir.
60-dan çox elmi məqalənin, 1 dərslik, 2 dərs vəsaiti, 3 müəlliflik şəhadətnaməsinin müəllifidir.
İqtisad Universitetinin 85 illik yubileyi münasibəti ilə təhsilin səviyyəsinin qaldırılması, dünya standartlarına və dünya elminə uğurla inteqrasiya olunması, həmçinin universitetdə təhsil alan gənc nəsli yüksək ixtisaslı mütəxəssis kimi yetişmələri ilə yanaşı onların Vətən, millət, dövlət sevgisini əməllərində təcəssüm etdirən bir ziyalı, bir insan kimi formalaşması sahəsində göstərdikləri fəaliyyətinə görə “Qabaqcıl təhsil işçisi” döş nişanı ilə təltif edilmişdir.

Проф. Геюшев Ровшан Джахангир оглы
Родился в 1944 году в Газахском районе. В 1968 году окончил Институт нефти и химии. В 1976 году защитил кандидатскую диссертацию. В 1984 году был удостоен ученого звания доцента, а в 1993 году профессора. В разные годы работал в Азербайджанском технологическом институте на должности декана и проректора, в 1998-2000 годах в Бакинском государственном институте товароведения и коммерции на должности проректора по учебной работе и заведующего кафедрой,  в 2000-2016 годах на должности директора Дербентского филиала UNEC.
С 06.01.2017 до  2020 года работал на должности консультанта ректора по филиалам.
Является автором свыше 60 научных статей, 1 учебника, 2 учебных пособий, 3 авторских свидетельств.
По случаю 85-летнего юбилея Экономического университета за заслуги  в сфере повышения уровня образования, успешной интеграции в мировые стандарты и мировую науку, а также воспитания обучающейся в  университете молодежи  в качестве высококвалифицированного специалиста, интеллигентного человека, олицетворяющего в своих делах любовь к Родине, народу, государству, был награжден нагрудным знаком «Передовой работник образования».