20 DEKABR 2019 | VIEWS:
İclasda 2019/2020-ci tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasına hazırlığın vəziyyəti və cari məsələlər müzakirə olunub.
2019/2020-ci tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasına hazırlığın vəziyyəti haqda Tədris və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dos. Anar Rzayev məlumat verib. Prorektor bildirib ki, UNEC rektorunun müvafiq əmrinə əsasən universitetdə sessiyanın keçirilmə müddəti 28 dekabr tarixindən 2020-ci ilin 31 yanvar tarixinədək müəyyən edilib. Əvvəlki semestrdən qalan akademk borclara görə təkrar imtahanlar sessiya ərzində, cari semestrdə yaranmış akademik borcların təkrar imtahanı (o cümlədən üzrlü səbəbdən imtahanda iştirak etməyən tələbələr üçün) isə 3 fevral tarixindən 7 fevral tarixinədək təşkil ediləcək.
İmtahanlar həm yazılı, həm də test üsulu ilə təşkil ediləcək. İmtahanların İSE, SABAH Mərkəzi, TUDİFAK, Magistratura Mərkəzi, Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzində yazılı və əsasən yazılı, digər fakültələrdə isə əsasən test üsulu ilə təşkili nəzərdə tutulub.
İqtisadiyyata giriş, Azərbaycan İqtisadiyyatı, Makroiqtisadiyyat fənlərinin imtahanları vahid sillabus üzrə yazılı formada, İstehlak mallarının ekspertizasının nəzəri əsasları, Standartlaşmanın əsasları, İdarəetmə sistemləri, Qida məhsullarının texnologiyasının nəzəri əsasları və Tətbiqi ekologiya fənlərinin imtahanları yazılı formada, Marketinq, Mühasibat, Firmanın iqtisadiyyatı fənlərinin imtahanları isə vahid sillabus üzrə testlərin məxfiliyi qorunmaqla test üsulu ilə təşkil olunacaq. İngilis dili üzrə imtahan qarışıq formada keçiriləcək. Belə ki, oxu bacarığı test formasında, yazı bacarığı isə yazılı formada yoxlanılacaq.
Prorektor dos. Anar Rzayev, həmçinin qeyd edib ki, imtahanları test üsulu ilə təşkil edilən fənlərin 2-ci kollokviumu üzrə appelyasiyaları yekunlaşıb. Yazılı imtahan keçirən fakültələrdə – İSE və SABAH-da isə müəyyən sayda appelyasiyalar qalıb. Həmin appelyasiyaların yekunlaşması dekabrın 25-dək təmin ediləcək. Bundan başqa, mərkəzləşdirilimiş qaydada keçirilən imtahanlar üzrə (Makroiqtisadiyyat, Azərbaycan İqtisadiyyatı) appelyasiyalara baxılması 25 dekabra kimi yekunlaşdırılacaq.
Əvvəlki semestrlərdən qalan akademik borclara görə keçiriləcək təkrar imtahanlara gəlincə, onlar üçün qeydiyyat yekunlaşıb.
Anar Rzayev UNEC-in Zaqatala filialında və universitetin nəzdində fəaliyyət göstərən  Maliyyə-İqtisad Kollecində də imtahan sessiyasına hazırlıqların başa çatdığını qeyd edib.
Sonra məruzədə sual doğuran məqamlar müzakirə edilib. Rektor professor Ədalət Muradov imtahan suallarının keyfiyyətinin yoxlanılması, cavabların və apelyasiya şikayətlərinin nəticələrinin tələbələrə vaxtında elan edilməsi ilə bağlı tapşırıqlarını verib. Həmçinin UNEC-i vaxtında bitirə bilməyənlər üçün dövlət imtahanlarının tarixinin təcili müəyyənləşdirilməsi və elan edilməsi barədə göstəriş verilib.
Daha sonra gündəlikdə olan cari məsələlər Elmi Şura üzvləri tərəfindən müzakirə olunub. İlk olaraq “Bir kəmər, bir yol” Elmi Tədqiqat Mərkəzinin Əsasnaməsinin qəbul edilməsinə münasibət bildirilib. Bəzi dəqiqləşdirilmələr aparılmaqla Əsasnamənin qəbul edilməsinə razılıq verilib.
Digər məsələ, Tələbələrlə iş üzrə prorektor dos. Səadət Qəndilovanın təqdimatına əsasən TEC sədri və onun müavinlərinə əməkhaqqı ayrılması da səsə qoyularaq qəbul edilib.
2020-ci ildə UNEC-in və onun filiallarının akkreditasiyası ilə bağlı universitetdə Özünütəhlil Komissiyasının yaradılmasına dair təklif də müzakirə olunub. Komissiyanın tərkibi oxunduqdan sonra ona bir neçə dəyişiklik edilib və qəbul olunub.
Sonra UNEC-də qiyabi təhsil formasında tədrisin təşkili ilə bağlı müvafiq qaydalara dəyişiklik edilməsi ilə əlaqədar  Distant, Qiyabi və Əlavə Təhsil Mərkəzinin direktoru Səbuhi Tanrıverdiyevin təqdimatı dinlənilib. Məsələ ilə bağlı mübahisə doğuran məqamlar olduğundan bu təklifin qəbulu məqbul hesab edilməyib.
İclasda növbəti tədris ilində 7 yeni ixtisas üzrə tədrisin nəzərdə tutulması da müzakirə mövzusu olub. Rektor professor Ədalət Muradov bildirib ki, buna dair təlim proqramı hazırlanmalı və yeni texniki və texnoloji ixtisasları tədris edəcək müəllimlər gələn il yanvarın 10-dan təlimlərə cəlb olunmalıdır.
Sonda iclas iştirakçılarını qarşıdan gələn Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü və Yeni il münasibətilə təbrik edən rektor bayramdan öncə əməkdaşlara əmək haqlarının verilməsinin təmin edilməsini tapşırıb.

Preparation for exams of the autumn semester of the 2019/2020 academic year is over
Preparations for the autumn   semester exam session and current issues of the 2019/2020 academic year were discussed at the meeting.
Anar Rzayev the vice-rector for Teaching and Learning Technologies gave   information   about the preparation for the exam session for the fall semester of the 2019/2020 academic year. Pro-rector said that according to the relevant order of the rector of UNEC the term of the university session was determined from December 28 to January 31, 2020. Repeated exams for academic debts from the previous semester will be held during the session, re-examination for those who have academic debts for the current semester (including students who do not take part at the exam for good reason)  will be held from February 3 to February 7.
Exams will be organized in both written and test formats. The exams in ISE, Sabah Centre, TWEFAC, Master’s Center, International Master’s and Doctoral Center, and in other faculties are intended  to be held in written form, and in other faculties it is intended to be organized mainly by test.
The exams of the majors: Introduction to economics, Azerbaijan economy, Macroeconomics will be held in written form on a single syllabus, of Theoretical Foundations of Consumer Goods Examination, Fundamentals of Standardization, Management Systems, Theoretical Foundations of Food Technology and  Applied Ecology will be held in written form. Examinations in Marketing, Accounting, Firm   Economics will be organized by testing   on a single syllabus while maintaining the confidentiality of tests. The English language exam will be in a mixed form. So as,   reading skill will be tested in the form of test, and writing skills will  be tested in writing.
Vice-Rector Anar Rzayev also noted that, the appeals for the second colloquium of disciplines which have organized its exams  by test have been completed. There are a number of appeals left in the faculties that pass the written exams – ISE and SABAH. Completion of these appeals is due until December 25. In addition, review of appeals on centralized examinations (Macroeconomics, Azerbaijan Economy) will be completed by 25 December.
As for the repeated examinations for academic debts from previous semesters, registration for them is complete.
Anar Rzayev said that the preparation for the exam session was also completed at the Zagatala branch of   UNEC and at the College of Finance and Economics operating within the university.
Then issues which   raised questions   were discussed. Rector Prof. Adalat Muradov gave instructions   to check the quality of exam questions and timely announce the answers and the results of appeals. He  also  instructed to identify and announce the date of the state exams  for those who were not be able to graduate from  UNEC in time.
Later, current issues on the agenda were discussed by members of the Academic Council. First of all, they expressed their attitude towards   adoption of  the Statute of the Research Center “One Belt, One Way”. With some clarifications, it was agreed to adopt the Statute.
Another issue, on the recommendation of Saadat Kandilova, vice –rector for Student Affairs  the salary of the SSS chairman and his deputies was also voted up and accepted.
The proposal for the creation of a Self-Review Commission at the University in connection with the accreditation of UNEC and its branches   in 2020 was also discussed.  After the composition of the Commission was read, several changes were made to it.
Then the presentation by Sabukhi Tanriverdiyev, Director of the Center for Distant, Correspondence   and Additional  Education on changes in relevant regulations regarding the organization of correspondence education was listened. The acceptance of this proposal was not considered acceptable because there were controversial points in the matter.
The meeting also discussed providing   of training for 7 new specialties for the next academic year. Rector Professor Adalat Muradov said that a training program should be developed and that teachers who will teach new technical and technological specialties should be involved in training from January 10 next year.
In conclusion, the Rector congratulated the participants on the forthcoming World Azerbaijanis Solidarity Day and the New Year, and he instructed employees to be paid   salaries before the holiday.