i.e.n., dos. Mikayılzadə Gülnarə Şükür qızı19 may 1955-ci ildə Bakı şəhərində anadan olmuşdur.
1976-cı ildə D.Bunyadzadə ad. Xalq Təsərrufatı İnstitutunu (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti) fərqlənmə ilə bitirmişdir.
1976-1980-ci illərdə Elmi-Tədqiqat İqtisadiyyat İnstitutunda işləmişdir.
1980-1983-cü illərdə Azərbaycan Xalq Təsərrufatı İnstitutunun aspirantı olmuşdur.
1984-cü ildə “Azərbacanın iqtisadi əlaqələri” mövzusunda dissertasiya işini müdafiə edərək iqtisad elmləri namizədi elmi dərəcəsinə layiq görülmüşdür. 1986-cı ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində çalışır.
2017-ci ilə kimi “İqtisadiyyatın tənzimlənməsi” kafedrasının dosenti olub.
Makroiqtisadiyyatın müxtəlif problemlərinə aid olan (məqalələr, dərs vəsaitləri, tədris edilən fənlərin proqramları və metodik vəsaitləri) 38 elmi əsərin müəllifidir.

She was born on May 19, 1955 in Baku.
In 1976 she graduated with honors from Azerbaijan Institute of National Economy named after D.Bunyadzadeh (now Azerbaijan State University of Economics).
In 1976-1980 she worked at the Scientific-Research Institute of Economics.
In 1980-1983 she was a post-graduate student of Azerbaijan Institute of National Economy.
In 1984 she defended her dissertation on “Economic relations of Azerbaijan” and was awarded the scientific degree of the candidate of economic sciences. Since 1986 she has been working at Azerbaijan State University of Economics.
Until 2017, she worked as an associate professor of the department of “Economics Regulation” .
Since 2017 she has been the assistant professor of the department of “Economics” (in Russian).
She is the author of 38 scientific works related to various problems of macroeconomics (articles, textbooks, programs and methodical aids).