Akademik məzuniyyətdən qayıdan və xaric olmuş təhsilalanların UNEC-ə bərpası haqqında yeni Qaydalar
1. Bu Qaydalar Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Kollegiyasının 15.11.2017-ci il tarixli 5/2 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Ali təhsil müəssisələrinin bakalavriat və magistratura səviyyələrində, tibb təhsilinin əsas tibb təhsili üzrə təhsilalanların köçürülməsi, xaric edilməsi, bərpa olunması və akademik məzuniyyət götürülməsinə dair Qaydalar”ın müvafiq bəndlərinə əsasən UNEC-də təhsilalanların akademik məzuniyyətdən qayıtma və bərpa olma ilə bağlı məsələlərini tənzimləyir.
2. “Ali təhsil müəssisələrinin bakalavriat və magistratura səviyyələrində, tibb təhsilinin əsas tibb təhsili üzrə təhsilalanların köçürülməsi, xaric edilməsi, bərpa olunması və akademik məzuniyyət götürülməsinə dair Qaydalar”ın 1.4, 5.2 maddələrinə əsasən akademik məzuniyyətdən qayıdan təhsilalanların bərpası akademik məzuniyyətin müddəti bitdikdən sonra növbəti semestrədək, 1.4 və 4.1 maddələrinə əsasən xaric olan təhsilalanların bərpası isə 15 il müddətində bir semestrdən sonra qış və yay tətili dövründə həyata keçirilir.
3. Akademik məzuniyyətdən qayıdan və ya xaric olan təhsilalanlar bərpa üçün fevral və sentyabr ayının 3-dək (qeyri-iş günləri nəzərə alınmaqla) ərizə ilə müraciət etməlidirlər:
a) Təhsilalanlar akademik məzuniyyətin müddəti bitdikdən sonra bərpa olmaları ilə əlaqədar UNEC rektorunun adına ərizə ilə təhsil alacaqları müvafiq fakültə, məktəb və mərkəzə müraciət etməlidirlər.
b) Xaric olan təhsilalanlar bərpa olmaları ilə əlaqədar universitetin Ümumi şöbəsinə UNEC rektorunun adına ərizə ilə müraciət etməlidirlər. Universitetdən 2015-ci ildən əvvəl xaric olan təhsilalanlar müraciətlərini “Arxiv arayışı” (oxuduğu dövrdə aldığı qiymətlər göstərilməklə) haqqıda sənədlə birgə təqdim etməlidirlər.
4. Akademik məzuniyyətdən qayıdan və xaric olmuş təhsilalanların bərpası ilə bağlı sənədlər (fakültə, məktəb və mərkəz tərəfindən UNEC rektoruna ünvanlanan təqdimatlar, əmrlər) bütün hallarda universitetin müvafiq strukturları – Tədris Metodiki Mərkəz, Maliyyə və təminat departamenti, Tədrisin keyfiyyətinin qiymətləndirilməsi və idarə edilməsi mərkəzi, Hərbi və xüsusi şöbə, Hüquq şöbəsi, Əsaslı kitabxana, Daxili audit şöbəsi, Tədris və təlim texnologiyaları üzrə prorektor və Ümumi şöbə ilə razılaşdırılmalıdır.
5. Təhsilalanların ixtisası üzrə UNEC-də kadr hazırlığı aparılmadığı halda onlar bərpa olunmaları ilə əlaqədar yanvar və avqust aylarının 15-dək (qeyri-iş günləri nəzərə alınmaqla) Ümumi şöbəyə UNEC rektorunun adına ərizə ilə müraciət etməlidirlər. Təhsilalanın bərpa olunacağı ixtisasının adı AR Nazirlər Kabinetinin Qərarına əsasən təsdiqlənmiş ixtisasların təsnifatına uyğun olaraq dəqiqləşdirildikdən sonra təhsilalanların bərpası ilə bağlı Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinə məktubla müraciət olunur. Təhsilalanlar ərizə ilə yanvar və avqust ayının 15-dən gec müraciət edərlərsə və yaxud bərpa proseduru UNEC-dən asılı olmayan səbəblərdən uzanarsa, təhsilalanların bərpası növbəti tətil dövründə həyata keçirilə bilər.
6. Təhsilalanların köçürülməsi ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin transfer.edu.az portalının imtahan sessiyası başa çatdıqdan sonra məhdud vaxtda fəaliyyət göstər. Bunu nəzərə alaraq fakültə, məktəb və mərkəz rəhbərləri fevral ayının 3-nə və iyul ayının 5-dək köçürülmələri ilə bağlı müraciət edəcək təhsilalanların bərpa olmaları ilə əlaqədar (qeyri-iş günləri nəzərə alınmaqla) ümumiləşdirilmiş təqdimatla UNEC rektoruna müraciət etməlidirlər.
7. Mübadilə proqramında iştirak edəcək təhsilalanlara akademik məzuniyyətin verilməsi ilə əlaqədar müvafiq fakültə, məktəb və mərkəz rəhbərləri yanvar və iyun ayının 15-dək (qeyri-iş günləri nəzərə alınmaqla) ümumiləşdirilmiş təqdimatla UNEC rektoruna müraciət etməlidirlər.
8. Mübadilə proqramında iştirak edəcək təhsilalanlar aşağıdakı sənədləri təqdim etməlidirlər.
a) Müvafiq xarici universitetlərdən daxil olmuş dəvətnamə;
b) “Tədris razılıği” (Learning agreement) haqqında sənəd;
c) UNEC-in Beynəlxalq əməkdaşlıq departamenti “UNEC tələbələrinin, professor-müəllim heyətinin və əməkdaşlarının beynəlxalq akademik mobilliyi haqqında Qaydalar”ın tələblərinə uyğun müsabiqə nəticələri haqqındakı sənədin surəti.
9. Mübadilə proqramları çərçivəsində akademik məzuniyyətin verilməsi və bərpa haqqında təqdimatlar Beynəlxalq əməkdaşlıq departamentinin direktoru ilə razılaşdırılmalıdır.
10. Mübadilə proqramından qayıdan təhsilalanların bərpası ilə əlaqədar fakültə, məktəb və mərkəz rəhbərləri fevral ayının 3-ə və iyul ayının 5-dək (qeyri iş günləri nəzərə alınmaqla) yay məktəbinin və ya payız semestrinin başlanmasına qədər ümumiləşdirilmiş təqdimatla UNEC rektoruna müraciət etməlidirlər.

Regulations on the Reinstatement of Students Returning from Academic Leave or Dismissed from UNEC
1. These Regulations govern issues related to the reinstatement of students at UNEC who are returning from academic leave or have been dismissed. They are based on the relevant provisions of the “Rules on the Transfer, Dismissal, Reinstatement, and Granting of Academic Leave to Students in Bachelor’s and Master’s Programs, and Basic Medical Education” approved by Decision No. 5/2 of the Collegium of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, dated 15 November 2017.
2. In accordance with Articles 1.4 and 5.2 of the “Rules on the Transfer, Dismissal, Reinstatement, and Granting of Academic Leave to Students in Bachelor’s and Master’s Programs, and Basic Medical Education,” the reinstatement of students returning from academic leave is carried out by the following semester after the leave period expires. In accordance with Articles 1.4 and 4.1 of the same Rules, the reinstatement of dismissed students is conducted within 15 years and takes place during the winter or summer vacation periods.
3. Students returning from academic leave or dismissed students must submit a written application for reinstatement by February 3 or September 3 (excluding non-working days).***a)Students returning from academic leave must submit an application addressed to the Rector of UNEC to the respective faculty, school, or center where they will continue their studies. b) Dismissed students must submit an application addressed to the Rector of UNEC to the General Department. Students dismissed before 2015 must also provide an “Archive Certificate” indicating the grades obtained during their previous studies.
4.  Documentation related to the reinstatement of students (submissions from faculties, schools, or centers to the Rector of UNEC, and relevant orders) must, in all cases, be coordinated with the following university structures: Teaching Methodology Center, Finance and Supply Department, Center for Assessment and Management of Education Quality, Military and Special Department, Legal Department, Central Library, Internal Audit Department, Vice-Rector for Teaching and Learning Technologies, and General Department.
•  In cases where UNEC does not offer the reinstating student’s specialization, the student must submit an application addressed to the Rector of UNEC to the General Department by January 15 or August 15 (excluding non-working days). After determining the specialization in accordance with the classification approved by the Cabinet of Ministers, UNEC will submit a formal request to the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan regarding the reinstatement. If students submit applications after January 15 or August 15, or if the reinstatement procedure is delayed due to circumstances beyond UNEC’s control, the reinstatement will be carried out during the next vacation period.
• The portal transfer.edu.az of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan operates for a limited period after the examination session. Faculty, school, and center heads must submit a consolidated application to the Rector of UNEC regarding the reinstatement of students who have applied for transfer by February 3 or July 5 (excluding non-working days).
•  Faculty, school, and center heads must submit a consolidated application to the Rector of UNEC by January 15 or June 15 (excluding non-working days) for students participating in exchange programs who are seeking academic leave.
• Students participating in exchange programs must submit the following documents: a)an invitation letter from the relevant foreign university. b) a document titled “Learning Agreement,” c) copy of the competition results document in compliance with the requirements of UNEC’s “Rules on International Academic Mobility for Students, Faculty Members, and Staff.”
•  Submissions related to granting academic leave or reinstatement for students participating in exchange programs must be approved by the Director of the International Cooperation Department.
• For students returning from exchange programs, faculty, school, and center heads must submit a consolidated application to the Rector of UNEC by February 3 or July 5 (excluding non-working days), prior to the commencement of the summer school or the fall semester.