Azərbaycanın iqtisadi inkişaf strategiyası UNEC-in elmi təhlillərində
UNEC-də “Azərbaycanın iqtisadi inkişaf strategiyası”mövzusunda Respublika Elmi Konfransı keçirilib. Konfransda İqtisadiyyat Nazirliyinin, Təhsil Nazirliyinin, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin rəsmiləri, ölkənin tanınmış elm xadimləri və iqtisadçıları iştirak ediblər.
Açılış nitqi ilə çıxış edən UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov Prezident İlham Əliyevin ölkə iqtisadiyyatının ayrı-ayrı sahələrinin  inkişafı ilə bağlı imzaladığı strateji yol xəritələrinə diqqət çəkib. Həmçinin bildirib ki, konfransın əsas məqsədi iqtisadi artımı  təhlil edə biləcək yeni “drayver”lərin tapılmasına, eyni zamanda akademik dairələrlə real iqtisadiyyat nümayəndələrinin müzakirələr aparmasına nail olmaqdır.
Azərbaycanın gələcək iqtisadi inkişafının iqtisadiyyatın rəqəmsallaşmasından keçdiyini deyən rektor, bu sahədə əsas məsələnin rəqəmsal iqtisadiyyatın tələblərinə cavab verən, müvafiq kompetensiyalara malik insan kapitalının formalaşdırılması olduğunu vurğulayıb. Rəqəmsal iqtisadiyyatın istehsal amillərinə olan tələbi dəyişdiyi, bu amillərin məhsuldarlığı əhəmiyyətli dərəcədə artırdığı, dəyişikliyin isə daha çox elmtutumlu sahələrdə özünü göstərdiyi qeyd olunub. Ədalət Muradov rəqəmsal iqtisadiyyatın zəruri etdiyi distant, adaptiv, online, ofline təhsil və mentorluq fəaliyyətinin əhəmiyyətindən də söz açıb. UNEC-də distant təhsillə bağlı uğurlu sertifikat proqramlarının reallaşdırıldığına diqqət çəkən rektor, növbəti tədris ilindən UNEC-də bakalavr pilləsi üzrə distant təhsilin  həyata keçiriləcəyini bildirib. Həmçinin adaptiv təhsilin regiona gətirilməsi istiqamətində Sankt-Peterburq Dövlət Universiteti ilə əməkdaşlığa başlanıldığını, UNEC-də qeyri-ixtisas fənlərinin “online”, ixtisas fənlərinin isə “ofline” keçiriləcəyini, Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzində pilot layihə kimi mentorluqla bağlı Türkiyə təcrübəsinin tətbiq olunduğunu deyib.
Konfransda təhsilin iqtisadi artıma daha çox təsir edən keyfiyyət parametrlərinə də toxunulub. UNEC-də bu istiqamətdə tədqiqatların aparıldığına diqqət çəkən Ə. Muradov, əldə olunan nəticələrə görə hələ də real iqtisadiyyatın tələb etdiyi kompetensiyaların formalaşdırılması istiqamətində zəruri olan tədbirlərin həyata keçirilmədiyini qeyd edib. O, təhsil proqramlarının köklü surətdə dəyişdirilməsinə ehtiyac duyulduğunu, UNEC-də II ixtisas qrupu üzrə artıq dəyişikliklərə başlanıldığını və növbəti tədris ilindən universitetdə yeni tədris standartlarının tətbiq olunacağını bildirib.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Niyazi Səfərov bu gün Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanda yeni siyasi və iqtisadi tarixin yazıldığını deyib. Ölkənin sosial və iqtisadi inkişafı üçün vacib olan məsələlərdən birinin xarici siyasət olduğunu deyən nazir müavini, son 15 ildə ölkə iqtisadiyyatının 3 dəfə artdığını, sosial siyasət məsələlərinin önə çəkildiyini, ölkənin gəlirlərinin daha çox bu sahələrin inkişafına yönəldiyini qeyd edib. N. Səfərov Azərbaycanın iqtisadi inkişaf strategiyasının prioritet istiqamətlərindən danışıb. O, ölkənin iqtisadi inkişaf modelində yeni yanaşmaların ortaya qoyulduğunu, islahatların əsasən innovasiya, texnologiya və qeyri-neft sektorunun inkişafı ilə bağlı olduğunu vurğulayıb.
Sonra 5 çağırış Milli Məclisin deputatı Tahir Mirkişili “Dövlət idarəetməsi və iqtisadi inkişaf: müasir texnoloji meyllər” mövzusunda çıxış edib. XXI əsri texnologiyalar əsri adlandıran millət vəkili, online təhsilin əhəmiyyətidən danışıb. O, UNEC-də bu istiqamətdə ciddi addımların atıldığını, uğurlu layihələrin və tədqiqatların həyata keçirildiyini deyib.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi nazirinin müşaviri Mustafa Abbasbəyli isə 2019-cu ilin sosial islahatlarından söz açıb. Ölkədə genişmiqyaslı sosial siyasətin aparıldığını deyən nazirlik rəsmisi, bu sahədə büdcə vəsaitlərinin ildən-ilə artırılıdığını, əhalinin rifah halının yüksəldildiyini, işsizliyin, yoxsulluğun aradan qaldırıdığını deyib.
Sonra Sumqayıt Dövlət Universitetinin professoru Şəfa Əliyev “Azərbaycanda qeyri-neft sənayesinin diversifikasiyalaşdırılması və ixrac potensialının artırılmasına strateji yanaşmalar”, UNEC-in Elmi Fəaliyyətin Təşkili və İdarə olunması Departamentinin direktoru, professor Zahid Məmmədov isə “Biliklərə əsaslanan innovasiya yönümlü universitetlər: yeni çağırışlar və perspektivlər” mövzularında çıxış ediblər. Zahid Məmmədov məruzəsində bildirib ki, elm-tədqiqatlara əsaslanan iqtisadiyyatın formalaşdırılması Azərbaycanın mövcud intellektual potensialının qorunub saxlanılması və inkişaf etdirilməsi istiqamətində kompleks tədbirlərin həyata keçirilməsi zərurətini meydana çıxarır. Həmçinin indiki inkişaf xüsusən də ali təhsil sistemində elmi potensialın və alimlərin elmi yaradıcılığının stimullaşdırılmasını, elmi məhsulların kommersiyalaşdırılmasını nəzərdə tutur.
Konfrans işini 4 bölmə iclasında davam etdirib. Müvafiq olaraq “Azərbaycan iqtisadiyyatının müasir vəziyyəti və inkişaf problemləri”, “İqtisadi islahatlar: Sahibkarlığın inkişafı və iqtisadi diversifikasiyası”, “Azərbaycanın müasir maliyyə sistemi: yeni çağırışlar və perspektivlər” və  “Azərbaycan qlobal iqtisadiyyat sistemində: yeni imkanlar və perspektivlər” adlı bölmələrdə müxtəlif mövzularda məruzələr dinlənilib, müzakirələr aparılıb.

Стратегия экономического развития Азербайджана в научных анализах UNEC
В UNEC состоялась Республиканская научная конференция на тему «Стратегия экономического развития Азербайджана». В конференции приняли участие официальные лица Министерства экономики, Министерства образования, Министерства труда и социальной защиты населения, известные деятели науки и экономисты страны.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов, выступая со вступительным словом, обратил внимание на подписанную Президентом Ильхамом Алиевым стратегическую дорожную карту относительно развития отдельных отраслей экономики страны. Он также отметил, что основной целью конференции является выявление «драйверов», способных анализировать экономический рост, в то же время достижение проведения обсуждений представителей реальной экономики с академическими кругами.
Говоря о том, что будущее экономическое развитие Азербайджана прошло через оцифровку экономики, ректор подчеркнул, что в этой сфере основной задачей является формирование человеческого капитала, соответствующего требованиям цифровой экономики.  Были отмечены  изменения требований цифровой экономики относительно факторов производства, повышения в значительной степени плодотворности этих факторов, все больше проявление изменений в наукоемких сферах. Адалат Мурадов затронул тему дистанционного, адаптивного образования, а также нлайн, офлайн образования в цифровой экономике и значения деятельности ментора. Обратив внимание на то, что в UNEC успешно реализуются сертифицированные программы по дистанционному обучению, ректор отметил, что с будущего учебного года в UNEC будет осуществляться дистанционное образование ступени бакалавра. Также было отмечено, что  начато  сотрудничество с Санкт-Петербургским государственным университетом в направлении привлечения в регион адаптивного образования, в UNEC непрофилирующие дисциплины будут проводиться по онлайн, а профилирующие по офлайн, в Международном центре магистратуры и докторантуры как проект пилот по менторству применяется опыт Турции.
На конференции был затронут вопрос о качественных параметрах образования, оказывающих наибольшее влияние на экономический рост. Обратив внимание, что в UNEC в этом направлении ведутся исследования, А.Мурадов отметил, что по полученным результатам все еще не осуществлены необходимые мероприятия в направлении  формирования компетенций, требуемых реальной экономикой. Он отметил, что есть необходимость в коренном изменении образовательных программ, в UNEC уже приступили к работе в связи с изменениями по II группе специальностей и со следующего учебного года в университете будут применяться новые учебные стандарты.
Заместитель министра экономики Ниязи Сафаров отметил, что сегодня под руководством Президента Ильхама Алиева в Азербайджане написана новая политическая и экономическая история. Говоря о том, что внешняя политика является одним из важных вопросов для социального и экономического развития страны, заместитель министра отметил, что за последние 15 лет экономика страны выросла в 3 раза,  на первый план выдвинуты вопросы социальной политики, доходы страны все больше направлены на развитие этих сфер. Н.Сафаров рассказал о приоритетных направлениях стратегии экономического развития Азербайджана.  Он подчеркнул новые подходы в модели экономического развития страны, связи реформ в основном с развитием инноваций, технологий и ненефтяного сектора.
Затем депутат 5-го созыва Милли Меджлиса Тахир Миркишили выступил по теме «»Государственное управление и экономическое развитие: современные технологические критерии». Назвав XXI век веком технологий, депутат рассказал о значении онлайн образования. Он отметил, что в UNEC в этом направлении предприняты серьезные шаги, осущестлены успешные проекты и исследования.
Советник министра труда и социальной защиты населения Мустафа Аббасбейли рассказал о социальных реформах 2019 года.  Говоря о проведении в стране широкомасштабной социальной политики, официальное лицо министерства отметило, что в этой сфере из года в год растут бюджетные средства, повышается благосостояние населения, предотвращается безработица, бедность.
Затем выступил профессор Сумгаитского государственного университета Шафа Алиев по теме «Диверсификация ненефтяной промышленности в Азербайджане и стратегические подходы к повышению экспортного потенциала», а директор Департамента организации и управления научной деятельности UNEC, профессор Захид Мамедов на тему «Основанные на знаниях университеты инновационного направления: новые призывы и перспективы».
Конференция продолжила свою работу в 4 секционных заседаниях. Соответственно были заслушаны и обсуждены доклады на разные темы в следующих секциях: «Современное состояние экономики Азербайджана и проблемы развития», «Экономические реформы: развитие предпринимательства и экономическая диверсификация», «Современная финансовая система Азербайджана: новые призывы и перспективы», «Азербайджан в глобальной экономической системе: новые возможности и перспективы».