Azərbaycanın iqtisadi inkişaf strategiyası UNEC-in elmi təhlillərində
UNEC-də “Azərbaycanın iqtisadi inkişaf strategiyası”mövzusunda Respublika Elmi Konfransı keçirilib. Konfransda İqtisadiyyat Nazirliyinin, Təhsil Nazirliyinin, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin rəsmiləri, ölkənin tanınmış elm xadimləri və iqtisadçıları iştirak ediblər.
Açılış nitqi ilə çıxış edən UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov Prezident İlham Əliyevin ölkə iqtisadiyyatının ayrı-ayrı sahələrinin  inkişafı ilə bağlı imzaladığı strateji yol xəritələrinə diqqət çəkib. Həmçinin bildirib ki, konfransın əsas məqsədi iqtisadi artımı  təhlil edə biləcək yeni “drayver”lərin tapılmasına, eyni zamanda akademik dairələrlə real iqtisadiyyat nümayəndələrinin müzakirələr aparmasına nail olmaqdır.
Azərbaycanın gələcək iqtisadi inkişafının iqtisadiyyatın rəqəmsallaşmasından keçdiyini deyən rektor, bu sahədə əsas məsələnin rəqəmsal iqtisadiyyatın tələblərinə cavab verən, müvafiq kompetensiyalara malik insan kapitalının formalaşdırılması olduğunu vurğulayıb. Rəqəmsal iqtisadiyyatın istehsal amillərinə olan tələbi dəyişdiyi, bu amillərin məhsuldarlığı əhəmiyyətli dərəcədə artırdığı, dəyişikliyin isə daha çox elmtutumlu sahələrdə özünü göstərdiyi qeyd olunub. Ədalət Muradov rəqəmsal iqtisadiyyatın zəruri etdiyi distant, adaptiv, online, ofline təhsil və mentorluq fəaliyyətinin əhəmiyyətindən də söz açıb. UNEC-də distant təhsillə bağlı uğurlu sertifikat proqramlarının reallaşdırıldığına diqqət çəkən rektor, növbəti tədris ilindən UNEC-də bakalavr pilləsi üzrə distant təhsilin  həyata keçiriləcəyini bildirib. Həmçinin adaptiv təhsilin regiona gətirilməsi istiqamətində Sankt-Peterburq Dövlət Universiteti ilə əməkdaşlığa başlanıldığını, UNEC-də qeyri-ixtisas fənlərinin “online”, ixtisas fənlərinin isə “ofline” keçiriləcəyini, Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzində pilot layihə kimi mentorluqla bağlı Türkiyə təcrübəsinin tətbiq olunduğunu deyib.
Konfransda təhsilin iqtisadi artıma daha çox təsir edən keyfiyyət parametrlərinə də toxunulub. UNEC-də bu istiqamətdə tədqiqatların aparıldığına diqqət çəkən Ə. Muradov, əldə olunan nəticələrə görə hələ də real iqtisadiyyatın tələb etdiyi kompetensiyaların formalaşdırılması istiqamətində zəruri olan tədbirlərin həyata keçirilmədiyini qeyd edib. O, təhsil proqramlarının köklü surətdə dəyişdirilməsinə ehtiyac duyulduğunu, UNEC-də II ixtisas qrupu üzrə artıq dəyişikliklərə başlanıldığını və növbəti tədris ilindən universitetdə yeni tədris standartlarının tətbiq olunacağını bildirib.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Niyazi Səfərov bu gün Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanda yeni siyasi və iqtisadi tarixin yazıldığını deyib. Ölkənin sosial və iqtisadi inkişafı üçün vacib olan məsələlərdən birinin xarici siyasət olduğunu deyən nazir müavini, son 15 ildə ölkə iqtisadiyyatının 3 dəfə artdığını, sosial siyasət məsələlərinin önə çəkildiyini, ölkənin gəlirlərinin daha çox bu sahələrin inkişafına yönəldiyini qeyd edib. N. Səfərov Azərbaycanın iqtisadi inkişaf strategiyasının prioritet istiqamətlərindən danışıb. O, ölkənin iqtisadi inkişaf modelində yeni yanaşmaların ortaya qoyulduğunu, islahatların əsasən innovasiya, texnologiya və qeyri-neft sektorunun inkişafı ilə bağlı olduğunu vurğulayıb.
Sonra 5 çağırış Milli Məclisin deputatı Tahir Mirkişili “Dövlət idarəetməsi və iqtisadi inkişaf: müasir texnoloji meyllər” mövzusunda çıxış edib. XXI əsri texnologiyalar əsri adlandıran millət vəkili, online təhsilin əhəmiyyətidən danışıb. O, UNEC-də bu istiqamətdə ciddi addımların atıldığını, uğurlu layihələrin və tədqiqatların həyata keçirildiyini deyib.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi nazirinin müşaviri Mustafa Abbasbəyli isə 2019-cu ilin sosial islahatlarından söz açıb. Ölkədə genişmiqyaslı sosial siyasətin aparıldığını deyən nazirlik rəsmisi, bu sahədə büdcə vəsaitlərinin ildən-ilə artırılıdığını, əhalinin rifah halının yüksəldildiyini, işsizliyin, yoxsulluğun aradan qaldırıdığını deyib.
Sonra Sumqayıt Dövlət Universitetinin professoru Şəfa Əliyev “Azərbaycanda qeyri-neft sənayesinin diversifikasiyalaşdırılması və ixrac potensialının artırılmasına strateji yanaşmalar”, UNEC-in Elmi Fəaliyyətin Təşkili və İdarə olunması Departamentinin direktoru, professor Zahid Məmmədov isə “Biliklərə əsaslanan innovasiya yönümlü universitetlər: yeni çağırışlar və perspektivlər” mövzularında çıxış ediblər. Zahid Məmmədov məruzəsində bildirib ki, elm-tədqiqatlara əsaslanan iqtisadiyyatın formalaşdırılması Azərbaycanın mövcud intellektual potensialının qorunub saxlanılması və inkişaf etdirilməsi istiqamətində kompleks tədbirlərin həyata keçirilməsi zərurətini meydana çıxarır. Həmçinin indiki inkişaf xüsusən də ali təhsil sistemində elmi potensialın və alimlərin elmi yaradıcılığının stimullaşdırılmasını, elmi məhsulların kommersiyalaşdırılmasını nəzərdə tutur.
Konfrans işini 4 bölmə iclasında davam etdirib. Müvafiq olaraq “Azərbaycan iqtisadiyyatının müasir vəziyyəti və inkişaf problemləri”, “İqtisadi islahatlar: Sahibkarlığın inkişafı və iqtisadi diversifikasiyası”, “Azərbaycanın müasir maliyyə sistemi: yeni çağırışlar və perspektivlər” və  “Azərbaycan qlobal iqtisadiyyat sistemində: yeni imkanlar və perspektivlər” adlı bölmələrdə müxtəlif mövzularda məruzələr dinlənilib, müzakirələr aparılıb.

24 DECEMBER 2019 | VIEWS:
The Republican Scientific Conference on “Economic Development Strategy of Azerbaijan” has been held at UNEC. Officials from the Ministry of Economy, Ministry of Education, Ministry of Labor and Social Protection of the Population, well-known scientists and economists of the country attended the conference.
In his opening speech, UNEC Rector  Professor Adalat Muradov drew attention to the strategic roadmap signed by President Ilham Aliyev on the development of various sectors of the country’s economy. He also said that the main purpose of the conference was to find new “drivers” that could analyze economic growth, and at the same time to facilitate discussions with academia and representatives of the real economy.
The rector who said that the future economic development of Azerbaijan had gone through the digitization of the economy,  emphasized that the main issue in this area is the formation of human capital, with the necessary competencies, meeting the requirements of the digital economy. It was noted that the digital economy’s demand for production factors has changed, the productivity of these factors has significantly increased, and the change has manifested itself in more scientific areas. Adalat Muradov spoke about the importance of distance, adaptive, online, off-line education and mentoring activities needed by the digital economy. Referring to the successful implementation of UNEC certification programs for distance education, the rector said that distance education on bachelor degree at UNEC would be implemented next year. He also said that cooperation with St. Petersburg State University had been launched to bring adaptive education to the region,  that UNEC would conduct non-specialized courses online and specialty subjects offline, and Turkey’s experience in mentoring as a pilot project at the International Center for Masters and Doctoral Studies was being implemented.
The conference also touched on the quality parameters that have the greatest impact on economic growth.  Noting   that UNEC   has carried out research in this area, A. Muradov added that according to the results obtained the necessary measures hadn’t been   yet taken to form the competencies required by the real economy. He said there was a need to radically change for the curricula, that changes were made to the II Specialty Group   and that new academic standards would be applied at the university next academic year.
Deputy   Minister of Economy Niyazi Safarov said today a new political and economic history was written in Azerbaijan under the leadership of President Ilham Aliyev. Deputy Foreign Minister said that one of the most important issues for social and economic development of the country is foreign policy. He noted that the country’s economy has tripled in the last 15 years, social policy has been put forward, and the country’s revenues have been more focused on the development of these areas. N. Safarov spoke about the priorities of Azerbaijan’s economic development strategy. He said that new approaches were introduced in the country’s economic development model and that the reforms were mainly related to innovation, technology and non-oil sector development.
Then MP of 5th convocation Tahir Mirkishili made a speech on “Public administration and economic development: modern technological trends”. The MP, who has called the 21st Century “Century   of Technologies”   spoke about the importance of online education. He said that UNEC has taken serious steps in this direction, and that successful projects and research have been implemented.
Undersecretary of the Minister of Labor and Social Protection of the   Population   Mustafa Abbasbeyli spoke about the social reforms of 2019. The ministry official said large-scale social policies were being carried out in the country, and that the budgetary funds in this area were increasing year by year, the welfare of the population was rising, unemployment and poverty were eliminated.
Then Professor of Sumgait State University Shafa Aliyev made a speech on  “Strategic approaches to diversification of non-oil industry and increasing export potential in Azerbaijan”, Professor Zakhid Mammadov, director of UNEC Department of Organization and Management of Scientific Activity spoke on  “Knowledge-driven innovation-oriented universities: new challenges and perspectives”.
The conference continued its work in four sections. Accordingly, discussions were held, and reports were listened to on various topics in the sections “Modern state and problems of development of the economy of Azerbaijan”, “Economic reforms: development and economic diversification of entrepreneurship”, “Modern financial system of Azerbaijan: new challenges and prospects” and “Azerbaijan in the global economy system: new opportunities and perspectives”.