b/m. Cəfərova Afət Məstan qızı1977-ci il aprel ayının 30-da anadan olmuşdur.
1993-cü ildə Gəncə şəhərində Azərbaycan Texnologiya Universitetinə qəbul olmuşdur. 1994-cü ildə Bakı Əmtəəşünaslıq-Kommersiya İnstitutunun “Qeyri-ərzaq malları əmtəəşünaslığı” ixtisasına keçirilərək, 1997-ci ildə Bakı Əmtəəşünaslıq Kommersiya İnstitutunun “Qeyri-ərzaq malları əmtəəşünaslığı” ixtisası üzrə bakalavr, 1997-1999-cu illərdə isə həmin institutun eyniadlı ixtisası üzrə magistr səviyyəsində təhsil alaraq fərqlənmə diplomları ilə bitirmişdir.
1999-cu ildə Bakı Əmtəəşünaslıq Kommersiya İnstitutunun “Qeyri-ərzaq mallarının əmtəəşünaslığı” kafedrasında saathesabı dərs aparmışdır. 2000-ci ildə Bakı Əmtəəşünaslıq Kommersiya İnstitutunun “Qeyri-ərzaq mallarının əmtəəşünaslığı” kafedrasında müəllim vəzifəsində işləmişdır. 2001-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “İstehlak mallarının keyfiyyət ekspertizası” kafedrasında baş müəllim vəzifəsində işləmişəm, 2002-ci ildə “İstehlak mallarının keyfiyyət ekspertizası” kafedrasının dissertantı olmuşdur.
2020-ci ildən isə “Mühəndislik və tətbiqi elmlər “ kafedrasının baş müəllim vəzifəsində çalışırır.
49 elmi-metodiki əsərin (18 tezis, 23 məqalə, 4 tipik proqram, 4 dərslik) müəllif və həmmüəllifidir.
2010-cu ildən Fakültə üzrə TEC -nin sədri olmuşdur.
2016-cı ildə Tədris komissiyalarında üzv olmuşdur.
2017-ci ilin noyabrında yaradılan UNEC Gənc Müəllimlər Şurasının üzvü olmuşdur.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, onun təşkili prosesində mövcud problemlərin müəyyən edilməsi üçün “Keyfiyyət elçisi” vəzifəsinə seçilmişdir.
Özünüinkişaf istiqamətində çoxlu sayda təlim, seminar və kurslara qatılaraq sertifikat, fəxri fərman və təşəkkürnaməyə layiq görülmüşdür.
25.11. 2020- ci ildə Azərbaycan Respublikası İqtisad Universitetinin 90 illik yubileyi münasibətilə və təhsilin inkişafında xidmətlərinə , yüksək ixtisaslı peşəkar iqtisadçı kadrların hazırlanmasında səmərəli elmi-pedaqoji fəaliyyətinə görə, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi tərəfindən Fəxri Fərmanı ilə təltif olunmuşdur.
19.06.2023 cü il. Azərbaycan Respublikası İqtisad Universitetinin rektoru prof. Ədalət Muradov tərəfindən Universitetin həyatında fəal iştirakına görə Təşəkkürnamə ilə təltif olunmuşdur.

Родилась 30 апреля 1977 года.
В 1993 году он поступила в Азербайджанский технологический университет в Гяндже. В 1994 году была переведена на специальность «Непродовольственное товароведение» Бакинского товароведно-коммерческого института, в 1997 году окончила бакалавр Бакинского товароведно-коммерческого института по специальности «Непродовольственные товары», а в 1997-1999 годах по той специальности магистратуру с отличием.
В 1999 году преподавала почасовой оплате на кафедре «Товары непродовольственных товаров» Бакинского товароведно-коммерческого института. В 2000 году работала преподавателем на кафедре «Непродовольственные товары» Бакинского товароведно-коммерческого института. С 2001 года работала старшим преподавателем кафедры «Экспертиза качества потребительских товаров» Азербайджанского государственного экономического университета, а в 2002 году была диссертантом кафедры «Экспертиза качества потребительских товаров».
С 2020 года работает на должности старшего преподавателя кафедры «Инженерия и прикладные науки».
Является автором и соавтором 49 научно-методических работ (18 тезисов, 23 статей, 4 типовых программ, 4 учебников).
С 2010 года является председателем ТНО факультета.
В 2016 году стала членом учебных комиссий.
В ноябре 2017 года стала членом Совета молодых учителей UNEC.
Была избрана на должность «Посланника качества» в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) с целью повышения качества образования и выявления существующих проблем в его организации.
Принимала участие во многих тренингах, семинарах и курсах по направлению саморазвития и была награждена сертификатом, почетной грамотой и благодарностью.
25.11. В 2020 году по случаю 90-летия Экономического Университета Азербайджанской Республики и за заслуги в развитии образования, а также за эффективную научно-педагогическую деятельность в подготовке высококвалифицированных профессиональных экономистов была награждена Почетной грамотой Министерства образования Азербайджанской Республики.
19.06.2023 года за активное участие в жизни университета была награждена благодарностью ректором Экономического университета Азербайджанской Республики проф. Адалатом Мурадовым.