b/m. Cəfərova Afət Məstan qızı1977-ci il aprel ayının 30-da anadan olmuşdur.
1993-cü ildə Gəncə şəhərində Azərbaycan Texnologiya Universitetinə qəbul olmuşdur. 1994-cü ildə Bakı Əmtəəşünaslıq-Kommersiya İnstitutunun “Qeyri-ərzaq malları əmtəəşünaslığı” ixtisasına keçirilərək, 1997-ci ildə Bakı Əmtəəşünaslıq Kommersiya İnstitutunun “Qeyri-ərzaq malları əmtəəşünaslığı” ixtisası üzrə bakalavr, 1997-1999-cu illərdə isə həmin institutun eyniadlı ixtisası üzrə magistr səviyyəsində təhsil alaraq fərqlənmə diplomları ilə bitirmişdir.
1999-cu ildə Bakı Əmtəəşünaslıq Kommersiya İnstitutunun “Qeyri-ərzaq mallarının əmtəəşünaslığı” kafedrasında saathesabı dərs aparmışdır. 2000-ci ildə Bakı Əmtəəşünaslıq Kommersiya İnstitutunun “Qeyri-ərzaq mallarının əmtəəşünaslığı” kafedrasında müəllim vəzifəsində işləmişdır. 2001-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “İstehlak mallarının keyfiyyət ekspertizası” kafedrasında baş müəllim vəzifəsində işləmişəm, 2002-ci ildə “İstehlak mallarının keyfiyyət ekspertizası” kafedrasının dissertantı olmuşdur.
2020-ci ildən isə “Mühəndislik və tətbiqi elmlər “ kafedrasının baş müəllim vəzifəsində çalışırır.
49 elmi-metodiki əsərin (18 tezis, 23 məqalə, 4 tipik proqram, 4 dərslik) müəllif və həmmüəllifidir.
2010-cu ildən Fakültə üzrə TEC -nin sədri olmuşdur.
2016-cı ildə Tədris komissiyalarında üzv olmuşdur.
2017-ci ilin noyabrında yaradılan UNEC Gənc Müəllimlər Şurasının üzvü olmuşdur.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, onun təşkili prosesində mövcud problemlərin müəyyən edilməsi üçün “Keyfiyyət elçisi” vəzifəsinə seçilmişdir.
Özünüinkişaf istiqamətində çoxlu sayda təlim, seminar və kurslara qatılaraq sertifikat, fəxri fərman və təşəkkürnaməyə layiq görülmüşdür.
25.11. 2020- ci ildə Azərbaycan Respublikası İqtisad Universitetinin 90 illik yubileyi münasibətilə və təhsilin inkişafında xidmətlərinə , yüksək ixtisaslı peşəkar iqtisadçı kadrların hazırlanmasında səmərəli elmi-pedaqoji fəaliyyətinə görə, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi tərəfindən Fəxri Fərmanı ilə təltif olunmuşdur.
19.06.2023 cü il. Azərbaycan Respublikası İqtisad Universitetinin rektoru prof. Ədalət Muradov tərəfindən Universitetin həyatında fəal iştirakına görə Təşəkkürnamə ilə təltif olunmuşdur.

Senior/ lecturer   Jafarova Afat Mastan
In 1993, she entered the Azerbaijan University of Technology in Ganja. In 1994, she was transferred to the “Non-food Commodity Studies” specialty of the Baku Institute of Commodities and Commerce, in 1997 she graduated from the Baku Institute of Commodities and Commerce with a bachelor’s degree in “Non-food Commodity Studies”, and in 1997-1999, in the specialty of the same name of the same institute studied at the master’s level and graduated with honors .
In 1999, she delivered  hourly lessons  at the department “Commodity of non-food goods” of the Baku Commodity Commercial Institute. In 2000, she worked as a teacher at the Department of “Non-Food Commodities” of the Baku Commodity Commercial Institute. Since 2001, I have worked as a senior lecturer at the “Quality Expertise of Consumer Goods” department of the Azerbaijan State University of Economics, and in 2002, she was a post-graduate student of the “Quality Expertise of Consumer Goods” department.
Since 2020, she has been working as a senior teacher of the “Engineering and Applied Sciences” department.
She is the author and co-author of 49 scientific-methodical works (18 theses, 23 articles, 4 typical programs, 4 textbooks).
Since 2010, she has been the chairman of  SSC  of the Faculty.
In 2016, she became a member of the Teaching Commissions.
She became a member of the UNEC Young Teachers Council, which was established in November 2017.
She was elected to the position of “Envoy of Quality” in the Azerbaijan State University of Economics (UNEC) to improve the quality of education and identify existing problems in its organization.
She participated in many trainings, seminars and courses in the direction of self-development and was awarded a certificate, an honorary certificate and a letter of appreciation.
On 25.11 in 2020, on the occasion of the 90th anniversary of the University of Economics of the Republic of Azerbaijan, and for her services in the development of education, and for his effective scientific and pedagogical activities in the training of highly qualified professional economists, she was awarded the Order of Honor by the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan.
On 19.06.2023 she was awarded by the rector of the University of Economics of the Republic of Azerbaijan professor  Adalat Muradov with a letter of thanks for her active participation in the life of the University.