hasanova_iradab/m. Həsənova İradə Çingiz qızı
1984-cü ildə M.F.Axundov adına  Azərbaycan  Pedaqojı Rus Dili və Ədəbiyyatı  İnstitutuna (indiki Bakı Slavyan Universiteti) qəbul olunub, 1989-cu ildə həmin institutu  fərqlənmə  diplomu ilə bitirib.
1989-2001-ci illərdə Bakı  şəhəri 267 №-li  məktəbdə Rus dili və ədəbiyyatı  müəllimi vəzifəsində işləyib.
2001-2004-cü illərdə Azərbaycan  Dövlət İqtisad Universitetinin  «Dillər»   kafedrasında müəllim vəzifəsində çalışıb.
2003-cü ildə Azərbaycan  Dövlət İqtisad Universitetinin «Dillər»   kafedrasında  baş  müəllim vəzifəsinə  keçib.
2005-ci ildən Azərbaycan  Dövlət İqtisad Universitetinin «Rus  dili»   kafedrasında  baş  müəllim vəzifəsində  çalışıb.
2012-ci ildə AMEA  Folklor İnstitutunda dissertasiya işini müdafiə edərək filologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi alıb.

Senior lecturer Hasanova Irada Chingiz
In 1984, she entered  Azerbaijan Pedagogical Institute of Russian Language and Literature (now Baku Slavic University),named after M.F.Akhundov  and in 1989 she graduated with honors.
From 1989 to 2001, she worked as a lecturer of the Russian language and literature at School No. 267 in Baku.
In 2001-2004 she worked as a lecturer  of   the “Languages” department of  Azerbaijan State University of Economics.
In 2003, she became a senior lecturer of  the department of  “Foreign Languages” ​​of  Azerbaijan State University of Economics.
Since 2005, she has worked as a senior lecturer of  the “Russian language” department of  Azerbaijan State University of Economics.
In 2012, she defended her thesis  at the Institute of “Folklore” of ANAS and received the degree of Doctor of Philosophy in Philology.