Beynəlxalq elmi konfrans: “Universitetlərdə elmi fəaliyyətin müasir idarəetmə modeli”
İyunun 14-də Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin dəstəyi, UNEC, Clarivate Analytics (Thomson Reuters), Beynəlxalq Elmi və Texniki İnformasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “Universitetlərdə elmi fəaliyyətin müasir idarəetmə modeli” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik konfrans keçirilib.
Konfrans iştirakçıları əvvəlcə Fəxri xiyabana gələrək Ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsini dərin ehtiramla yad edib, məzarı önünə əklil qoyublar. Fəxri Xiyabanda görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə Əliyevanın məzarına gül dəstələri düzüblər.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov konfransda iştirak edən qonaqlara təşəkkürünü bilirib. Rektor, bugünkü konfransın məhz universitetlərdə elmi fəaliyyətin müasir idarəetmə modeli mövzusuna həsr edilməsinin təsadüfi olmadığını bildirib: “Son dövrlərdə Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin təsdiq etdiyi “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası” əsas tutulmaqla universitetlərdə həyata keçirilən islahatlar nəticəsində universitetlərdən gözləntilər artıb. Universitetlər təhsil-elm-istehsal üçbucağı prizmasından qiymətləndirilir. Cəmiyyətdə artıq birmənalı olaraq qəbul edilir ki, praktika ilə əlaqəsi olmayan elm, elm və praktika ilə əlaqəsi olmayan təhsil, təhsil və elmlə əlaqəsi olmayan biznes mümkün deyil”.
Ə.Muradov bildirib ki, keyfiyyətli təhsil həm də ən ciddi, səmərəli, praktikada tətbiq edilə bilən biliklərin məhz təhsil prosesinə transformasiyasını özündə ehtiva edir: “Universitetlər insan kapitalı formalaşdıran ixtisaslaşmış müəssisələrdir. İnsan kapitalının dəyəri isə onun tətbiqi zamanı yarada biləcəyi əlavə dəyərin həcmi ilə ölçülür. Yüksək əlavə dəyər yarada bilən insan kapitalı isə innovativ, praktiki əhəmiyyətli araşdırma bacarığını tələb edir. Beləliklə, təhsil-elm-istehsal üçbucağında elm mərkəzi halqanı təşkil edir və universitetlərdə elmi fəaliyyətin idarə edilməsinə ənənəvi yanaşmanın dəyişməsini zəruri edir. İnanıram ki, bu gün elmi fəaliyyətin idarə edilməsi istiqamətləri müzakirə ediləcək və faydalı tövsiyələr veriləcək”.
Təhsil naziri Mikayıl Cabbarov bildirib ki, Azərbaycan müstəqil dövlət kimi özünün ali təhsil müəssisələrində elmin idarə edilməsi sistemini müasirləşdirir: “Bizim çox güclü və zəngin ənənələrə malik elmi sistemimiz mövcud olub. Bu gün universitetlər iqtisadi artımın təmin edilməsində olduqca önəmli rol oynayır. Eyni zamanda, universitetlər əmək bazarı üçün yeni iş yerləri təklif edir”.
2016-cı ildə Milli Məclis tərəfindən “Elm haqqında qanun”un qəbulunu mühüm addım kimi qiymətləndirən nazir qeyd edib ki, müvafiq dövlət proqramı çərçivəsində yüzlərlə azərbaycanlı gənc alim dünyanın aparıcı ali təhsil müəssisələrində təhsil almağa göndərilib. M.Cabbarov qeyd edib ki, elmin müasirləşdirilməsi, dünya elminə inteqrasiyasının rolunun artırılmasını təmin etmək müasir dövrdə qarşıda duran əsas çağırışlardandır. Bu sistemə cavab vermək imkanlarımızın geniş olduğunu diqqətə çatdıran nazir, yolun ilk mərhələsində olduğumuzu qeyd edib. Nazir bildirib ki, insan kapitalının formalaşması ilə məşğul olan ali təhsilin rolu davamlı şəkildə yüksəlir: “Universitetlərimiz ənənəvi şəkildə kadr yetişdirməklə yanaşı, biliklərə əsaslanan məhsul istehsalçısına çevrilir. Son illər elmi tədqiqat fəaliyyətinə qrantların cəlb olunması üçün müvafiq tədbirlər görülüb. Bu da gənclərin elmə marağını bir daha artırmış olur”. M.Cabbarov milli ali təhsilin dayanaqlılığının təmin edilməsinin önəmini vurğulayıb: “Ona görə də universitetlərin yeni idarəetmə modelini yaradırıq. Ölkədə bu günə qədər tədris olunmayan bir sıra elmi tədqiqatla bağlı fənlərimiz mövcuddur. Bu gün ölkədə savadlı alimlərimiz var. Tədqiqat universitetlərinin yaradılması ilə onların potensialından geniş şəkildə istifadə edilməsinə şərait yaradılacaq. Heç də hər bir elmi araşdırma uğurla nəticələnmir. İnnovasiyaların cüzi hissəsi istənilən nəticəyə gətirir. Lakin xırda bir uğur belə alqışlanandır”.
İnkişaf etməkdə olan ölkələr üzrə qlobal direktor Viji Krişnan elm və texnologiyanı müasir dünyada ölkənin uğurunu müəyyən edən əsas amil kimi dəyərləndirib. Bu sahədə universitetlərin üzərinə böyük iş düşdüyünü bildirib. Keyfiyyətli elmi məhsulların axtarışında olduğunu bildirən xanım Krişnan əməkdaşlıq etdikləri ali təhsil müəssisələrindən danışıb: “Azərbaycan da bizim platformaya qoşulub. Abunələrimiz sırasından daim müsbət dəyişiklik müşayət edirik. Məsələn, ötən bir ildə Azərbaycanda elmi nəşrlərin sayı 20 faiz artıb. Azərbaycanda güclü elmi potensial olduğunu nəzərə alanda, əminliklə deyə bilərəm ki, bu yalnız başlanğıcdır.
Müəllif  Hüquqları Agentliyinin  sədri, professor Kamran İmanov ölkədə həyata keçirilən innovasiya və startap layihələrindən danışıb. İnnovasiyaların iqtisadi artımda həlledici rolundan danışıb. Azərbaycanın innovasiya sahəsində MDB məkanında birinci yerdə olduğunu bildirib. Ümumilikdə isə, Azərbaycan bilik iqtisadiyyatına görə 146 ölkə sırasında 76-cı yerdə qərarlaşdığını diqqətə çatdırıb.
Beynəlxalq Elm və Texnika İnformasiya Mərkəzinin direktoru Yevqeniy Uqrinoviç Azərbaycanla uğurlu əməkdaşlıqdan söz açıb. Elmmetriya sahəsində müştərək layihəyənin icrasına başladıqlarını bildirib.
ABŞ-ın Şimali Karolina Universitetinin professoru, Nobel mükafatı laureatı Aziz Sancar çıxışına bir dövlətin hərbi xərclərə ayırdığı vəsaitin elm və təhsilə ayırdığı vəsaitlərdən çox olması yaxşı hal deyil, sözləri ilə başlayıb: “Nəhəng Osmanlı imperiyası XVI əsrdən etibarən elmi tədqiqatlara ayrılan vəsaiti dayandırdı, bununla da sanki Osmanlı imperiyasının sonunun təməli qoyuldu. Xəritəyə baxanda görürük ki, nəhəng imperiyadan kiçik bir ərazi qaldı. Daha sonra müasir Türkiyə dövləti quruldu. Biz müasir Türkiyə və onun qurucusu Atatürklə qürur duyuruq. Mustafa Kamal Atatürk təhsil sahəsində islahatçı olub. Mən ucqar bir kənddə, kasıb, çoxuşaqlı ailədə dünayaya gəlmişəm. Atatürkün sayəsində isə gözəl təhsil almışam. Buna görə də həyatda qazandıqlarıma görə Atatürkə borcluyam”. Alim bu borcunu 2015-ci ildə kimya üzrə Nobel mükafatına layiq görülərkən ona təqdim edilən medalın Atatürkün mavzoleyinə hədiyyə etməklə ödədiyini bildirib”.
Azərbaycanı çox sevdiyini bildirən A.Sancar çıxışını “Azərbaycan türk dünyasının ürəyində yerləşən bir dövlətdir” sözləri ilə tamamlayaraq, dəvət üçün təhsil naziri Mikayıl Cabbarova təşəkkür edib.
Azərbaycan, ABŞ, Türkiyə, Rusiya, Yunanıstan, Macarıstan, Rumıniya, İsveçrə, İngiltərə, Litva, Qazaxıstan, Gürcüstan, Polşa, Moldova, Belarus, Qırğızıstan və digər ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssislərinin rəhbərləri, elm adamları və tədqiqatçılarının qatıldığı konfrans öz işini panellərdə davam etdirib. Dünyanın nüfuzlu alimləri elm və təhsilin problemləri, perspektivləri, universitetlərdə elmmetriyanın tətbiqi, elmin iqtisadiyyatı və maliyyələşdirilməsi, əqli mülkiyyət hüquqlarının və elmi etikanın qorunması ilə bağlı müzakirələr aparıblar.
Konfrans çərçivəsində iyunun 13-də UNEC-də “Web Of Science” Sertifikasiya Proqramı üzrə seminar-treninq və “Web of Science bazasından istifadə və əməliyyat aparma qaydaları”na həsr olunan təlim də təşkil edilib. Eyni zamanda, “Elmmetriya üzrə vəsait: Elm və texnologiyaların inkişaf indikatorları” kitabının təqdim edilib. Kitabı UNEC nəzdində İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun (İAETİ) əməkdaşları tərcümə edib. Nəşrin elmi redaktorları UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov və UNEC nəzdində İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, professor Yadulla Həsənlidir. MDB məkanında ilk dəfə tərcümə olunan kitab Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, ali təhsil müəssisələri və elmi kitabxanalara hədiyyə ediləcək.

An International Scientific Conference: “Modern Management Model of Scientific Activity at Universities”
14 JUNE 2017 | VIEWS:
On June 14, an International Scientific-practical Conference on “Modern Management Model of Scientific Activity at Universities” has been organized with support of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, UNEC, Clarivate Analytics (Thomson Reuters) and the International Science and Technological Information Center.
Firstly, the participants of the conference visited the Honorary Cemetery to pay tribute to National Leader Heydar Aliyev’s memory; they laid a wreath at the grave. The attendees have also laid bunches of flowers at the prominent scholar, ophthalmologist, academician Zarifa Aliyeva’s grave in the Honorary Cemetery.
UNEC Rector, Professor Adalat Muradov expressed gratitude to the guests for their participation. Rector said that the fact to dedicate the conference to the modern management model of scientific activity at universities is not accidental: “In recent years, expectations from the universities has increased as a result of the reforms implemented at universities retrieved from the “State Strategy on the Development of Education in the Republic of Azerbaijan” approved by the President Ilham Aliyev. Universities are evaluated through the prism of education-science-production triangle. It is already accepted in the community that science have nothing to do without practice, education without science and practice and business without education and science”.
A.Muradov noted the quality education also include the transformation of the most serious, rational, practical knowledge that can be applied in practice: Universities are specialized institutions form human capital. The value of human capital is measured by the amount of value added to its application could create. Human capital that can create high added value require practical skills to investigate innovative and of practical significance. Thus, the science center form the ring in the triangle of education-science-production and makes it necessary to change the traditional approach to the management of scientific activity at universities. I believe that the management trends of scientific performance will be debated today and useful recommendations will be heard”.
The Education Minister Mikayil Jabbarov said Azerbaijan is modernizing the management system of its higher education institutions as an independent state: “We possess a strong scientific system of reach traditions. Today, universities play an important role in ensuring economic growth. At the same time, universities offer workplaces for the labor market”.
Evaluating the adoption of the “Law of Education” by the Parliament in 2016 as a significant step, the Minister noted that hundreds of young Azerbaijanis were sent to the leading universities of the world to study. M.Jabbarov said the modernization of science and provision of its integration to the world science are the main challenges of modern era. Drawing to attention wide range of capabilities to meet the requirements of this system, the Minister stressed that we are in the first stage of the road. According to him, the role of higher education engaged in the formation of human capital rising steadily: “Besides the preparation of cadres traditionally, our universities become the manufacturers of knowledge-based products. In recent years, appropriate measures were taken to attract grants to scientific activities. It also increases young people’s interests in science once again”. M.Jabbarov emphasized the importance of ensuring the sustainability of the national higher education: “Therefore, we create a new management model of universities. There were a series of disciplines related with scientific research that were not taught. Research universities are widely used in the creation of conditions for their potential. Not every scientific research result successfully. A small part of innovations brings the desired results. However, even small success is welcomed”.
Global Director on Emerging Countries Vidji Krishnan assessed the science and technology as a key factor that determine the success of the country. He stressed universities has much to do in this area. Highlighting that she search for scientific products of high quality, Ms. Krishnan spoke about the higher education institutions they cooperate with: “Azerbaijan has also joined our platform. We always observe positive changes from our subscribers. For example, the number of scientific publications has increased in Azerbaijan in 20 per cent. Taking into account the strong scientific potential in Azerbaijan, I can say with confidence that this is just the beginning.
Chairman of the Copyright Agency, Professor Kamran Imanov spoke about the innovation and start-up projects implemented in the country. He talked about the decisive role of novelties in economic growth. He stressed that Azerbaijan is in the first place in the field of innovations in CIS. In general, Azerbaijan is ranked 76th among the 146 countries for knowledge economy.
Director of the International Science and Technical Information Center Yevgeniy Ugrinovich spoke about the successful cooperation with Azerbaijan. He noted that the execution of joint projects in Scientometrics has started.
Professor of the Northern Carolina University of the US, the Nobel Prize Laureate Aziz Sancar started his speech with the words “it is not good, if a country allocates more funds to military expenses than to science and education”: “Giant Osmanli Empire stopped the funds allocated to scientific research since XVI century, thereby the foundation of the end of Osmanli Empire was laid. Looking at the map, we see that a small area has left from the Giant Empire. Afterwards, the modern Turkish State was founded. We are proud with modern State of Turkey and its founder Ataturk. Mustafa Kemal Ataturk was a reformer of education. I was born in remote province, poor and large family. I received excellent education owing to Ataturk. Therefore, I am indebted to Ataturk for my achievements in the life” The scholar repaid his debt by presenting his medal when he was awarded the Nobel Prize in Chemistry in 2015 to Ataturk’s mausoleum.
Expressing best feelings for Azerbaijan, A.Sancar completed his speech with words: “Azerbaijan is a country situated in the heart of Turkish World”, and thanked the Education Minister Mikayil Jabbarov for his invitation.
The Conference joined by the leaders of the prestigious higher education institutions, scientists and research fellows from Azerbaijan, the US, Turkey, Russia, Greece, Hungary, Romania, Switzerland, Great Britain, Lithuania, Kazakhstan, Georgia, Poland, Moldova, Belarus, Kirgizstan and other countries continued its work in panels. Reputable scientists of the globe made discussions on the problems of science and education, perspectives, application of scientometrics at universities, economy and funding of science, protection of intellectual property and scientific ethics.
Training on “The guidelines to use and operate the database of “Web of Science” and a seminar training on “Web of Science” Certification Program have been organized at UNEC within the conference on June 13. At the same time, the presentation of a book “Resource on Scientometrics: Development Indicators of Science and Technologies” has been held. The employees of the Scientific-research Institute of Economic Studies under UNEC translated the book. Scientific editors of the book are UNEC Rector, Professor Adalat Muradov and the Director of the Scientific-research Institute of Economic Studies under UNEC, Professor Yadulla Hasanli. The book translated for the first time in CIS will be presented as a gift to the National Academy of Sciences of Azerbaijan, higher education institutions and scientific libraries.