Beynəlxalq elmi konfrans: “Universitetlərdə elmi fəaliyyətin müasir idarəetmə modeli”
İyunun 14-də Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin dəstəyi, UNEC, Clarivate Analytics (Thomson Reuters), Beynəlxalq Elmi və Texniki İnformasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “Universitetlərdə elmi fəaliyyətin müasir idarəetmə modeli” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik konfrans keçirilib.
Konfrans iştirakçıları əvvəlcə Fəxri xiyabana gələrək Ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsini dərin ehtiramla yad edib, məzarı önünə əklil qoyublar. Fəxri Xiyabanda görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə Əliyevanın məzarına gül dəstələri düzüblər.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov konfransda iştirak edən qonaqlara təşəkkürünü bilirib. Rektor, bugünkü konfransın məhz universitetlərdə elmi fəaliyyətin müasir idarəetmə modeli mövzusuna həsr edilməsinin təsadüfi olmadığını bildirib: “Son dövrlərdə Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin təsdiq etdiyi “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası” əsas tutulmaqla universitetlərdə həyata keçirilən islahatlar nəticəsində universitetlərdən gözləntilər artıb. Universitetlər təhsil-elm-istehsal üçbucağı prizmasından qiymətləndirilir. Cəmiyyətdə artıq birmənalı olaraq qəbul edilir ki, praktika ilə əlaqəsi olmayan elm, elm və praktika ilə əlaqəsi olmayan təhsil, təhsil və elmlə əlaqəsi olmayan biznes mümkün deyil”.
Ə.Muradov bildirib ki, keyfiyyətli təhsil həm də ən ciddi, səmərəli, praktikada tətbiq edilə bilən biliklərin məhz təhsil prosesinə transformasiyasını özündə ehtiva edir: “Universitetlər insan kapitalı formalaşdıran ixtisaslaşmış müəssisələrdir. İnsan kapitalının dəyəri isə onun tətbiqi zamanı yarada biləcəyi əlavə dəyərin həcmi ilə ölçülür. Yüksək əlavə dəyər yarada bilən insan kapitalı isə innovativ, praktiki əhəmiyyətli araşdırma bacarığını tələb edir. Beləliklə, təhsil-elm-istehsal üçbucağında elm mərkəzi halqanı təşkil edir və universitetlərdə elmi fəaliyyətin idarə edilməsinə ənənəvi yanaşmanın dəyişməsini zəruri edir. İnanıram ki, bu gün elmi fəaliyyətin idarə edilməsi istiqamətləri müzakirə ediləcək və faydalı tövsiyələr veriləcək”.
Təhsil naziri Mikayıl Cabbarov bildirib ki, Azərbaycan müstəqil dövlət kimi özünün ali təhsil müəssisələrində elmin idarə edilməsi sistemini müasirləşdirir: “Bizim çox güclü və zəngin ənənələrə malik elmi sistemimiz mövcud olub. Bu gün universitetlər iqtisadi artımın təmin edilməsində olduqca önəmli rol oynayır. Eyni zamanda, universitetlər əmək bazarı üçün yeni iş yerləri təklif edir”.
2016-cı ildə Milli Məclis tərəfindən “Elm haqqında qanun”un qəbulunu mühüm addım kimi qiymətləndirən nazir qeyd edib ki, müvafiq dövlət proqramı çərçivəsində yüzlərlə azərbaycanlı gənc alim dünyanın aparıcı ali təhsil müəssisələrində təhsil almağa göndərilib. M.Cabbarov qeyd edib ki, elmin müasirləşdirilməsi, dünya elminə inteqrasiyasının rolunun artırılmasını təmin etmək müasir dövrdə qarşıda duran əsas çağırışlardandır. Bu sistemə cavab vermək imkanlarımızın geniş olduğunu diqqətə çatdıran nazir, yolun ilk mərhələsində olduğumuzu qeyd edib. Nazir bildirib ki, insan kapitalının formalaşması ilə məşğul olan ali təhsilin rolu davamlı şəkildə yüksəlir: “Universitetlərimiz ənənəvi şəkildə kadr yetişdirməklə yanaşı, biliklərə əsaslanan məhsul istehsalçısına çevrilir. Son illər elmi tədqiqat fəaliyyətinə qrantların cəlb olunması üçün müvafiq tədbirlər görülüb. Bu da gənclərin elmə marağını bir daha artırmış olur”. M.Cabbarov milli ali təhsilin dayanaqlılığının təmin edilməsinin önəmini vurğulayıb: “Ona görə də universitetlərin yeni idarəetmə modelini yaradırıq. Ölkədə bu günə qədər tədris olunmayan bir sıra elmi tədqiqatla bağlı fənlərimiz mövcuddur. Bu gün ölkədə savadlı alimlərimiz var. Tədqiqat universitetlərinin yaradılması ilə onların potensialından geniş şəkildə istifadə edilməsinə şərait yaradılacaq. Heç də hər bir elmi araşdırma uğurla nəticələnmir. İnnovasiyaların cüzi hissəsi istənilən nəticəyə gətirir. Lakin xırda bir uğur belə alqışlanandır”.
İnkişaf etməkdə olan ölkələr üzrə qlobal direktor Viji Krişnan elm və texnologiyanı müasir dünyada ölkənin uğurunu müəyyən edən əsas amil kimi dəyərləndirib. Bu sahədə universitetlərin üzərinə böyük iş düşdüyünü bildirib. Keyfiyyətli elmi məhsulların axtarışında olduğunu bildirən xanım Krişnan əməkdaşlıq etdikləri ali təhsil müəssisələrindən danışıb: “Azərbaycan da bizim platformaya qoşulub. Abunələrimiz sırasından daim müsbət dəyişiklik müşayət edirik. Məsələn, ötən bir ildə Azərbaycanda elmi nəşrlərin sayı 20 faiz artıb. Azərbaycanda güclü elmi potensial olduğunu nəzərə alanda, əminliklə deyə bilərəm ki, bu yalnız başlanğıcdır.
Müəllif  Hüquqları Agentliyinin  sədri, professor Kamran İmanov ölkədə həyata keçirilən innovasiya və startap layihələrindən danışıb. İnnovasiyaların iqtisadi artımda həlledici rolundan danışıb. Azərbaycanın innovasiya sahəsində MDB məkanında birinci yerdə olduğunu bildirib. Ümumilikdə isə, Azərbaycan bilik iqtisadiyyatına görə 146 ölkə sırasında 76-cı yerdə qərarlaşdığını diqqətə çatdırıb.
Beynəlxalq Elm və Texnika İnformasiya Mərkəzinin direktoru Yevqeniy Uqrinoviç Azərbaycanla uğurlu əməkdaşlıqdan söz açıb. Elmmetriya sahəsində müştərək layihəyənin icrasına başladıqlarını bildirib.
ABŞ-ın Şimali Karolina Universitetinin professoru, Nobel mükafatı laureatı Aziz Sancar çıxışına bir dövlətin hərbi xərclərə ayırdığı vəsaitin elm və təhsilə ayırdığı vəsaitlərdən çox olması yaxşı hal deyil, sözləri ilə başlayıb: “Nəhəng Osmanlı imperiyası XVI əsrdən etibarən elmi tədqiqatlara ayrılan vəsaiti dayandırdı, bununla da sanki Osmanlı imperiyasının sonunun təməli qoyuldu. Xəritəyə baxanda görürük ki, nəhəng imperiyadan kiçik bir ərazi qaldı. Daha sonra müasir Türkiyə dövləti quruldu. Biz müasir Türkiyə və onun qurucusu Atatürklə qürur duyuruq. Mustafa Kamal Atatürk təhsil sahəsində islahatçı olub. Mən ucqar bir kənddə, kasıb, çoxuşaqlı ailədə dünayaya gəlmişəm. Atatürkün sayəsində isə gözəl təhsil almışam. Buna görə də həyatda qazandıqlarıma görə Atatürkə borcluyam”. Alim bu borcunu 2015-ci ildə kimya üzrə Nobel mükafatına layiq görülərkən ona təqdim edilən medalın Atatürkün mavzoleyinə hədiyyə etməklə ödədiyini bildirib”.
Azərbaycanı çox sevdiyini bildirən A.Sancar çıxışını “Azərbaycan türk dünyasının ürəyində yerləşən bir dövlətdir” sözləri ilə tamamlayaraq, dəvət üçün təhsil naziri Mikayıl Cabbarova təşəkkür edib.
Azərbaycan, ABŞ, Türkiyə, Rusiya, Yunanıstan, Macarıstan, Rumıniya, İsveçrə, İngiltərə, Litva, Qazaxıstan, Gürcüstan, Polşa, Moldova, Belarus, Qırğızıstan və digər ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssislərinin rəhbərləri, elm adamları və tədqiqatçılarının qatıldığı konfrans öz işini panellərdə davam etdirib. Dünyanın nüfuzlu alimləri elm və təhsilin problemləri, perspektivləri, universitetlərdə elmmetriyanın tətbiqi, elmin iqtisadiyyatı və maliyyələşdirilməsi, əqli mülkiyyət hüquqlarının və elmi etikanın qorunması ilə bağlı müzakirələr aparıblar.
Konfrans çərçivəsində iyunun 13-də UNEC-də “Web Of Science” Sertifikasiya Proqramı üzrə seminar-treninq və “Web of Science bazasından istifadə və əməliyyat aparma qaydaları”na həsr olunan təlim də təşkil edilib. Eyni zamanda, “Elmmetriya üzrə vəsait: Elm və texnologiyaların inkişaf indikatorları” kitabının təqdim edilib. Kitabı UNEC nəzdində İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun (İAETİ) əməkdaşları tərcümə edib. Nəşrin elmi redaktorları UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov və UNEC nəzdində İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, professor Yadulla Həsənlidir. MDB məkanında ilk dəfə tərcümə olunan kitab Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, ali təhsil müəssisələri və elmi kitabxanalara hədiyyə ediləcək.

Международная научная конференция: «Современная модель управления в научной деятельности университетов»
14 ИЮНЯ 2017 | VIEWS:
14 июня при организационной поддержке Министерства образования Азербайджанской Республики, UNEC, престижной компании Clarivate Analytics (“Thomson Reuters”) и Международного центра научной и технической информации состоялась международная научно-практическая конференция на тему «Модель современного управления в научной деятельности в университетах».
Участники конференции посетив Аллею почетного захоронения, почтили память Общенационального лидера Гейдара Алиева и возложили цветы к могиле. В Аллее почетного захоронения возложили цветы также к могиле выдающегося офтальмолога, академика Зарифы Алиевой.
Ректор UNEC, профессор Адалаат Мурадов поблагодарил гостей за участие в конференции. Ректор отметил, что не случайно тема сегодняшней конференции посвящена модели управления в научной деятельности университетов: «В последние годы основываясь на «Государственную стратегию по развитию образования в Азербайджанской Республике», утвержденную Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, и в результате реализуемых в университетах реформ, повысились ожидания от университетов. Университеты оцениваются с точки зрения треугольника образование-наука-производство. В обществе однозначно принимается, что невозможна наука, не связанная с практикой, образование, не связанное с наукой и практикой, бизнес, не связанный с образованием и наукой».
А.Мурадов отметил, что качественное образование включает в себя трансформацию в процесс образования знаний, которые можно применить в серьезной, эффективной практике: «Университеты – это специализированные учреждения, формирующие человеческий капитал. Стоимость человеческого капитала определяется от объема добавленной стоимости, которая может возникнуть при его применении. Человеческий капитал, создающий высокую добавленную стоимость, требует способности инновационного, практического исследования. Таким образом, в треугольнике образование-наука-производство наука составляет центральное звено и делает необходимым изменение традиционного подхода в управлении научной деятельностью в университетах. Уверен, что сегодня будут обсуждаться направления управления научной деятельностью и даны полезные рекомендации».
Министр образования Микаил Джаббаров отметил, что в Азербайджане, которое является самостоятельным государством, управление научной деятельностью в высших учебных заведениях становится современным: «У нас научная система с сильными и богатыми традициями. Сегодня университеты в обеспечении экономического роста играют важную роль. В то же время университеты
высоко оценив как важный шаг Принятие Милли Меджлисом в 2016 году «Закона о науке» министр высоко оценил как важный шаг и отметил, что в рамках соответствующих государственных программ тысячи молодых азербайджанцев направлены в ведущие учебные заведения мира для получения образования. М.Джаббаров отметил, становление науки современнее, интеграции в мировую науку являются основными призывами современной эпохи. Министр довел до внимания участников, что у нас широкие возможности для соответствия этой системе, и мы
находимся на первом этапе. Министр отметил, что роль высшего учебного заведения, занимающегося формированием человеческого капитала, устойчиво растет: «Наши университеты наряду с воспитанием традиционных кадров, превратились в производителя продукции, основанного на знаниях. В последние годы для привлечения грантов в научные исследования осуществлены соответствующие мероприятия. А это повышает интерес молодежи к науке». М.Джаббаров подчеркнул о значении обеспечения устойчивости национального высшего образования: «Поэтому мы создаем новую модель управления университетов. У нас в стране на сегодняшний день существует ряд дисциплин, связанных с научным исследованием. Сегодня у нас в стране много грамотных ученых. С созданием исследовательских университетов будут возможности широкого использования их потенциала.. Не всякое исследование науки завершается успешно. Лишь частица инноваций может принести ожидаемые результаты. Однако лишь небольшой успех всегда приветствуется».
Глобальный директор по развивающимся странам Вижи Кришнан науку и технологию оценила как основной фактор, определяющий успех страны в современном мире. В этом смысле на долю университетов падает большая работа. Госпожа Кришнан отметив о поиске качественной научной продукции, рассказала о высших учебных заведениях, с которыми сотрудничает: «Азербайджан присоединился к нашей платформе. Среди абонентов постоянно наблюдаются положительные изменения. Например, в течение нынешнего года число научных публикаций в Азербайджане поднялось на 20 процентов. Учитывая сильный научный потенциал в Азербайджане, с уверенность могу сказать, что это лишь начало».
Председатель Агентства по защите авторских прав, профессор Камран Иманов рассказал об осуществляемых в стране инновационных и стратап проектов. Он отметил о решающей роли инновации в экономическом росте, первм месте Азербайджана в СНГ в сфере инноваций. В целом, Азербайджан среди 146 стран занимает 76 место по экономическим знаниям.
Директор Международного информационного центра науки и техники Евгений Угринович затронул вопрос успешного сотрудничества с Азербайджаном. От отметил, что уже началась реализация совместных проектов в сфере наукометрии.
Профессор университета Северной Кароины США, лауреат Нобелевской премии Азиз САнджар начал свое выступление словами, что нехорошо, если государство отводит на военные затраты средств больше, чем на науку и образование: «Великая Османская империя с XVI века приостановив средства на научные исследования, как бы заложила основу падения Османской империи.. Если посмотреть на карту, можно увидеть, что на карте от великой державы осталась небольшая территория. Позже была создана современное турецкое государство. Мы гордимся Турцией. Мустафа Ататюрк был реформистом в сфере образования. Я родился в заброшенной деревне, бедной, многодетной семье. Благодаря Ататюрку получил прекрасное образование. Поэтому всему тому, что я достиг в жизни обязан Ататюрку». Ученый отметил, что представив в мавзолей Ататюрка в качестве подарка медаль, представленную ему при присуждении Нобелевской премии по химии 2015 года, он возместил свой долг.
А.Сандар выразив свою большую любовь к Азербайджану и завершив выступление словами «Азербайджан – государство, находящееся в сердце тюркского мира», выразил благодарность министру образования Микаилу Джаббарову.
Конференция, в которой приняли участие деятели науки, исследователи и руководители высших учебных заведений США, Турции, России, Греции, Венгрии, Румынии, Швейцарии, Англии, Литвы, Казахстана, Грузии, Польши, Молдовы, Беларуси, Кыргызстана и других высших учебных заведений, продолжила свою работу в панелях. . Авторитетные ученые мира провели обсуждения по проблемам науки и образования, перспектив, применения наукометрии в университетах, экономики и финансирования науки, прав умственной собственности и защиты научной этики.
В рамках конференции 13 июня в UNEC организованы семинар-тренинг по Сертификационной программе “Web Of Science” и тренинг, посвященный «Использования базы и проведения операций Web of Science». В то же время состоялась презентация книги «Пособие по наукометрии : индикаторы науки и технологий». Книгу перевели сотрудники Научно-исследовательского института научных изысканий (НИИНИ) UNEC. Научный редактор издания ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов и директор Научно-исследовательского института научных изысканий, профессор Ядулла Гасанли. Книга, переведенная впервые в СНГ, будет представлена в подарок Азербайджанской национальной академии наук, высшим учебным заведениям и научной библиотеке.