“Bir kəmər bir yol: Azərbaycan iqtisadiyyatı üçün nələr vəd edir?” – AzTV
UNEC-də “Bir kəmər bir yol: Azərbaycan iqtisadiyyatı üçün nələr vəd edir?” mövzusuna həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov və universitetin professor-müəllim heyəti ilə yanaşı, millət vəkilləri, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən beynəlxalq iqtisadi təşkilatların, elm və təhsil müəssisələrinin nümayəndələri iştirak edib.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov universitetdə “Elm həftəsi” çərçivəsində elmi fəaliyyəti canlandırmaq məqsədilə yaradılan ixtisaslaşmış tədqiqat mərkəzlərinin seminarlarının keçirildiyini bildirib. Bugünkü tədbirin “Bir kəmər bir yol” mövzusuna həsr olunduğunu deyən rektor, bu layıhənin Azərbaycan iqtisadiyyatına böyük töhfələr verə biləcəyini deyib. Bunun üçün “Bir  kəmər bir yol” layihəsi ilə bağlı ciddi tədqiqatlara ehtiyac olduğunu diqqətə çatdıran Ədalət Muradov tədbirin UNEC-in Rəqəmsal İqtisadiyyat Tədqiqat Mərkəzinin və “Rəqəmsal iqtisadiyyat və İKT” kafedrasının təşəbbüsü ilə təşkil olunduğunu  qeyd edib.
Milli Məclisin İqtisadi Siyasət Komitəsinin sədri, akademik Ziyad Səmədzadə UNEC-də iqtisadiyyatın və elmin aktual mövzularına həsr olunan müzakirələrin aparıldığını və tədqiqatların genişləndirildiyini bildirib. Müzakirə olunan mövzunun əhəmiyyətini diqqətə çatdıran akademik, Qədim İpək Yolunun bərpası ilə bağlı 90-cı illərin əvvəllərində onun rəhbərliyi ilə aparılan tədqiqatlardan söz açıb. Azərbaycanın qlobal dünya iqtisadiyyatında ən böyük layihə sayılan “Bir Kəmər Bir Yol” layihəsinin fəal iştirakçı olduğunu bildirən komitə sədri, bu kimi layihələrin ilk növbədə ölkənin milli maraqlarına xidmət etdiyini vurğulayıb. Çinin əldə etdiyi iqtisadi uğurda məhz həmin milli maraqların qorunduğunu bildirib.
Millət vəkili Tahir Mirkişili mövzunun aktuallığına diqqət çəkərək, layihənin  iqtisadi və geosiyası tərəflərindən danışıb. Bu gün ən geniş ticarətin Avropa və Asiya arasında aparıldığını deyən millət vəkili, dünya iqtisadiyyatının həcmini artırmaq üçün ölkələr arasında əlaqələrin genişləndirilməsinə ehtiyac olduğunu bildirib. Millət vəkili Çinin irəli sürdüyü layihənin həm maliyyə, həm də əhatəlilik baxımından çox böyük olduğunu, 65 ölkəni əhatə edən layihəyə təxminən 4 trilyon dollara qədər vəsaitin qoyulmasının nəzərdə tutulduğunu deyib. “Bir kəmər Bir yol” layihəsində 6 marşrutdan yalnız birinin Azərbaycandan keçdiyini və Azərbaycanın layihəin yükdaşımalarında ən zəngin “dəhlizə” malik olduğunu diqqətə çatdırıb. Azərbaycan-Çin münasibətlərinin yüksələn xətt üzrə qarşılıqlı inkişaf etdiyini və hər iki ölkə arasında xarici ticarət dövriyyəsinin son 9 ayda 2,4 dəfə artdığını deyən millət vəkili Azərbaycanın informasiya tranzitində də maraqlı olduğunu bildirib. T.Mirkişili ölkənin “Bir kəmər bir yol” layihəsində mərkəzi rola sahib olması üçün insan kapitalına ehtiyac olduğunu vurğulayıb. O, universitetlərin kadr hazırlığında aparıcı rol oynadığını və UNEC-in bu istiqamətdə güclü elmi potensialının olduğunu qeyd edib.
“Bir kəmər bir yol” Alyansı Baş katibinin elm və texnologiyalar üzrə müavini Ph.D Li Renying çıxış edərək, UNEC-in təşəbbüsü ilə keçirilən tədbirin “Bir kəmər bir yol” layihəsində Azərbaycanın və Çinin iqtisadi maraqlarının öyrənilməsi baxımından əhəmiyyətli olduğunu bildirib. Azərbaycanlı və çinli alimlərin əməkdaşlıq istiqamətində araşdırmalar aparmasına və yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanmasına ehtiyac olduğunu diqqətə çatdıran L.Renying unversitetlərin bu baxımdan böyük rol oynadığını diqqətə çatdırıb. Sonra çinli alim “Bir kəmər bir yol” layihəsinin məqsədi və perspektivləri barədə təqdimatla çıxış edib.
Çıxışlardan sonra Azərbaycanın regional bazarlarda iştirakının genişləndirilməsində layihənin rolu, regional və milli iqtisadi əhəmiyyəti, investisilayaların Azərbaycana cəlb edilməsi potensialı, layihə çərçivəsində ali təhsilin maliyyələşdirilməsi və digər suallar cavablandırılıb.
Tədbir müzakirələrlə davam edib. TRASEKA-nın Azərbaycan üzrə milli katibliyinin rəhbəri Akif Mustafayev, Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası vitse-prezidenti Vuqar Zeynalov, “Rəqəmsal iqtisadiyyat və İKT” kafedrasının müdiri, akademik Əli Abbasov və digər çıxış edənlər mövzu ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər, təkliflər səsləndiriblər.
Rektor “Elm həftəsi” çərçivəsində 5 gün müddətində UNEC-də iqtisadiyyatın aktual mövzularına həsr olunan müzakirələrin aparıldığını deyib. Azərbaycanda qeyri-neft sektorunun inkişafı istiqamətində araşdırmaların aparılmasının vacibliyindən danışan Ədalət Muradov, “Bir kəmər bir yol” layihəsi ilə bağlı ciddi tədqiqatlara ehtiyacın olduğunu və bu istiqamətdə UNEC-in təşəbbüslə çıxış edəcəyini bildirib. Rektor layihə ilə bağlı mütəxəssis çatışmazlığını nəzərə alaraq, “Bir kəmər bir yol” alyansı ilə birlikdə çinlilər üçün UNEC Eksterndə Xəzər dənizi ilə bağlı distant sertifikat proqramının reallaşdırılacağını qeyd edib.

«Один пояс, один путь: Что обещает для экономики Азербайджана?»
В UNEC состоялось мероприятие, посвященное теме «Один пояс, один путь: Что обещает для экономики Азербайджана?»
В мероприятии наряду с ректором UNEC, профессором Адалатом Мурадовым и профессорско-преподавательским составом университета приняли участие депутаты, международные экономические организации, действующие в Азербайджане, представители научных и образовательных учреждений.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов отметил, что в университете в рамках «Недели науки» состоялись семинары созданных специализированных центров исследования с целью активизации научной деятельности. Ректор отметил, что мероприятие посвящено теме «Один пояс, один путь» и подчеркнул, что этот проект может внести большой вклад в экономику Азербайджана. Поэтому есть необходимость в проведении серьезных исследований в связи проектом «Один пояс, один путь». Адалат Мурадов отметил, что мероприятие организовано по инициативе Центра исследования цифровой экономики и кафедры «Цифровая экономика и ИКТ».
Председатель Комитета по экономической политике Милли Меджлиса, академик Зияд Самедзаде отметил, что в UNEC проводятся обсуждения, посвященные актуальным темам экономики и науки, а также расширяются исследования. Доведя до внимания значение обсуждаемой темы, академик рассказал об исследованиях, проведенных под его руководством в начале 90-х годов по восстановлению Древнего шелкового пути. Отметив, что «Один пояс, один путь», который в глобальной мировой экономике считается самым большим проектом Азербайджана, являющимся его активным участником, председатель комитета подчеркнул, что такие проекты служат, в первую очередь, национальным интересам страны. Он отметил, что в своем экономическом успехе Китай сохраняет национальные интересы.
Депутат Тахир Миркишили обратил внимание на актуальность темы и отметил экономическую и геополитическую сторону проекта. Он отметил, что сегодня наиболее широкая торговля ведется между Европой и Азией и есть необходимость в расширении отношений между странами для увеличения объема мировой экономики. Депутат отметил, что выдвинутый Китаем проект и с финансовой, и с точки зрения охвата очень большой, включает 65 стран, предусматривающий вложение до 4 триллиона доллара. Было отмечено, что в проекте «Один пояс, один путь» из 6 маршрутов только один проходит через Азербайджан, и в перевозке грузов проекта Азербайджан имеет самый богатый «коридор».   Говоря о взаимно развивающихся азербайджано-китайских отношениях по восходящей линии и повышении за последние 9 месяцев внешнеторгового оборота между двумя странами в  2,4 раза, депутат отметил, что Азербайджан заинтересован также в информационном транзите. Т.Миркишили подчеркнул, что для того, чтобы выступать в центральной роли в проекте «Один пояс, один путь» стране необходим человеческий капитал. Он отметил ведущую роль университетов в подготовке кадров и сильный научный потенциал UNEC в этом направлении.
Заместитель генерального секретаря по науке и технологии Альянса «Один пояс, один путь» доктор философии Ли Реньинг отметил значение проведенного UNEC мероприятия с точки зрения изучения азербайджано-китайских отношений в проекте «Один пояс, один путь». Обратив внимание на необходимость в проведении исследований азербайджанскими и китайскими учеными в направлении сотрудничества и подготовке высококвалифицированных кадров,  Ли Реньинг отметил с этой точки зрения большую роль университетов. Затем китайский ученый выступил с презентацией по цели и перспективам проекта «Один пояс, один путь».
После выступлений были даны ответы на вопросы о роли проекта в расширении участия Азербайджана в региональных рынках, региональном значении и национальной экономики, потенциале привлечения инвестиций в Азербайджан, в рамках проекта   финансирование высшего образования и другие.
Мероприятие продолжалось обсуждениями. Национальный секретарь Трасека по Азербайджану Акиф Мустафаев, вице-президент Национальной конфедерации организаций предпринимателей (работодателей) Вугар Зейналов, заведующий кафедрой «Цифровая экономика и ИКТ», академик Али Аббасов и другие выступившие поделились мнениями по обсуждаемой теме, выдвинули предложения.
Ректор отметил, что в рамках «Недели науки» в течение 5 дней в UNEC прошли обсуждения, посвященные актуальным темам экономики. Говоря о важности проведения исследований в направлении развития ненефтяного сектора в Азербайджане, Адалат Мурадов отметил, что имеется необходимость в серьезных исследованиях в связи с проектом «Один пояс, один путь», в направлении которого UNEC выступит с инициативой. Учитывая нехватку специалистов в связи  с проектом, ректор отметил, что вместе с альянсом «Один пояс, один путь» для китайцев в UNEC Ekster в связи с Каспийским морем будет реализована сертифицированная дистанционная программа.