cog_ilqar_fotoc.e.n., dos. Xəlilov İlqar Bəylər oğlu
1980-ci ildə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutunun coğrafiya fakültəsini coğrafiya müəllimi ixtisası üzrə bitirmişdir.
1980-1982-ci illərdə Füzuli rayonunun Çəmən kənd məktəbində coğrafiya müəllimi kimi əmək fəaliyyətinə başlamışdır.
1982-ci ildə Azərbaycan MEA Coğrafiya İnstitutunun əyani aspiranturasına daxil olmuşdur.
1983-1985-ci illərdə ordu sıralarında xidmət etmişdir.
1987-ci ildə aspiranturanı bitirmişdir.
2000-ci ilə qədər Coğrafiya İnstitutunun “Təbiəti mühafizə və təbii sərvətlərdən səmərəli istifadə” şöbəsində kiçik elmi işçi, elmi işçi və böyük elmi işçi vəzifələrində işləmişdir.
1992-ci ildə akademik Həsən Əliyevin rəhbərliyi ilə “Gəncə şəhərində ətraf mühitin sənaye tullantıları ilə çirklənmə prosesləri” mövzusunda namizədlik dissertasiyasını Aşqabad şəhərindəki Səhra İnstitutunda müdafiə etmiş və 11.00.11 “Ətraf mühitin mühafizəsi və təbii resurslardan səmərəli istifadə” şifrəsi ilə coğrafiya elmləri namizədi elmi dərəcəsi almışdır.
2000-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “İqtisadi coğrafiya və Tİİ” kafedrasının baş müəllimi;
2007-ci ildən isə dosent vəzifəsində çalışmışdır.
Hazırda “Ətraf mühitin mühafizəsi və iqtisadiyyatı” kafedrasının dosentidir.
6 dərslik və dərs vəsaitinin, 5 tədris proqramı, 1 metodik vəsait, 1 metodik göstəriş, büdcə təyinatlı ETİ-nin və 50-yə qədər elmi məqalə və tezislərin müəllifi və həmmüəllifidır.

к.г.н., доц. Халилов Ильгар Бейлер оглы
В 1980 году окончил географический факультет Азербайджанского государственного педагогического института по специальности преподавателя географии.
В 1980-1982 годах приступил к трудовой деятельности в качестве преподавателя географии в селе Чемен Физулинского района.
В 1982 году поступил на очное отделение аспирантуры Института географии НАН Азербайджана.
В 1983-1985 годах находился на военной службе.
В 1987 году окончил аспирантуру.
До 2000 года работал на должности младшего научного сотрудника, научного сотрудника, старшего научного сотрудника отдела «Охрана природы и эффективное использование природных богатств» Института географии.
В 1992 году под руководством академика Гасана Алиева защитил кандидатскую диссертацию на тему «Процессы загрязнения промышленными отходами окружающей среды в городе Гянджа» в институте Сехра в городе Ашхабаде и получил ученую степень кандидата географических наук по специальности «Охрана природы и эффективное использование природных богатств».
С 2000 года старший преподаватель кафедры «Экономическая география» Азербайджанского государственного экономического университета.
С 2007 года работает на должности доцента.
В настоящее время является доцентом кафедры «Охрана и экономика окружающей среды».
Автор и соавтор 6 учебников и учебных пособий, 5 учебных программ, 1 методического пособия, свыше 50 научных статей и тезисов НИИ.