cabbarov_rasimCabbarov Rasim Baba oğlu
06.10.1969-cu il tarixində Masallı rayonunun Ərkivan kəndində anadan olmuşdur. Azərbaycan Dövlət Universiteti, Fizika fakültəsini bitirmişdir. Fizika-riyaziyyat elmləri doktorudur.
Namizədlik (PhD) dissertasiyasının mövzusu: “Nadir torpaq elementləri ilə aktivləşdirilimış Caİn2S4 birləşməsinin elektrik və luminessensiya xassələri”
Doktorluq dissertasiyasının mövzusu: “II-III-VI tipli birləşmələrində şüalanma və fotohəssas mərkəzləri”
Professor R.B.Cabbarov Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi nəzdində Yüksək Texnologiyalar üzrə Tədqiqat Mərkəzinin Elmi Tədqiqat Şöbəsinin rəhbəridir.
100 qədər çapdan çıxmış elmi əsərlərinin müəllifidir. Xaricdə çıxmış elmi əsərlərinin sayı 70, beynəlxalq bazalarda referatlaşdırılan və indeksləşdirilən jurnallarda çap olunan məqalələrin sayı 65 bərabərdir.
Əsas elmi nailiyyətləri:  İşıq Diodları Bərk cisim işıqlanması üçün. Vizualizasiya və işıqlanmada istifadə üçün lüminofor materialların alınması, optik xassələrinin tədqiqi və lüminofor materialların telekommunikasiyada və ümumi işıqlanmada tətbiqi. Nadir-torpaq ionlarının şüalanma keçidlərinin spektroskopiyasının tədqiqi, şüalanma keçidlərinin müxtəlifliyi hesabına lüminofor materiallarda şüalanmanın rəngini və enerjinin çevrilmə effektivliyinin dəyişməsi mümkünlüyü.

He was born on October 6, 1969 in the village of Erkivan of Masalli region. He graduated from the faculty of Physics of Azerbaijan State University. He is a doctor of physical and mathematical sciences.
Thesis topic: “Electrical and luminescence properties of CaIN2S4 compounds activated by rare earth elements”.
Doctoral Dissertation: “Radiation and Photo-Sensing Centers in Type II-III-VI Compounds”.
Professor R. B Jabbarov is the head of the Scientific Research Department of the High Technology Research Center under the Ministry of Transport, Communications and High Technologies.
He is the author of more than 100 scientific works. There are 70 publications in foreign countries, 65 articles published in international   and indexed journals.
Main scientific achievements:
Light Diodes for Solid State Lighting. Acquisition of luminescence materials for visualization and illumination, research of optical properties and application of luminous materials in telecommunications and general lighting. Investigation of Spectroscopy of Radiation Transitions of Rare-Earth Ions, the possibility of changing the radiation color and energy conversion efficiency of luminescence materials due to the different radiation transitions.