cabbarov_rasimCabbarov Rasim Baba oğlu
06.10.1969-cu il tarixində Masallı rayonunun Ərkivan kəndində anadan olmuşdur. Azərbaycan Dövlət Universiteti, Fizika fakültəsini bitirmişdir. Fizika-riyaziyyat elmləri doktorudur.
Namizədlik (PhD) dissertasiyasının mövzusu: “Nadir torpaq elementləri ilə aktivləşdirilimış Caİn2S4 birləşməsinin elektrik və luminessensiya xassələri”
Doktorluq dissertasiyasının mövzusu: “II-III-VI tipli birləşmələrində şüalanma və fotohəssas mərkəzləri”
Professor R.B.Cabbarov Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi nəzdində Yüksək Texnologiyalar üzrə Tədqiqat Mərkəzinin Elmi Tədqiqat Şöbəsinin rəhbəridir.
100 qədər çapdan çıxmış elmi əsərlərinin müəllifidir. Xaricdə çıxmış elmi əsərlərinin sayı 70, beynəlxalq bazalarda referatlaşdırılan və indeksləşdirilən jurnallarda çap olunan məqalələrin sayı 65 bərabərdir.
Əsas elmi nailiyyətləri:  İşıq Diodları Bərk cisim işıqlanması üçün. Vizualizasiya və işıqlanmada istifadə üçün lüminofor materialların alınması, optik xassələrinin tədqiqi və lüminofor materialların telekommunikasiyada və ümumi işıqlanmada tətbiqi. Nadir-torpaq ionlarının şüalanma keçidlərinin spektroskopiyasının tədqiqi, şüalanma keçidlərinin müxtəlifliyi hesabına lüminofor materiallarda şüalanmanın rəngini və enerjinin çevrilmə effektivliyinin dəyişməsi mümkünlüyü.

Джаббаров Расим Баба оглы
Родился 06.10.1969 года в селе Аркиван Масаллинского района. Окончил физический факультет Азербайджанского государственного университета. Доктор физико-математических наук.
Тема кандидатской диссертации (PhD): «Электрические и люминесцентные свойства соединения Caİn2S4, активизированного редкоземельными элементами».
Тема докторской диссертации: «Излученные и фоточувствительные центры в соединениях типа II-III-VI».
Профессор Р.Б.Джаббаров является руководителем Научно-исследовательского отдела Исследовательского центра по высоким технологиям при Министерстве транспорта, связи и высоких технологий.
Автор около 100 опубликованных научных трудов. Число научных трудов, изданных за рубежом 70, число статей в журналах, реферированных и индексированных на международных базах 65.
Основные научные достижения: Световые диоды для освещения твердого тела, получение люминофорных материалов для использования в визуализации и освещении, исследование оптических свойств и применение люминофорных материалов в телекоммуникации и общем освещении, исследование спектроскопии облучения редкоземельных ионов, возможность за счет разнообразия радиоактивных проводников изменение цвета облучения и эффективности превращения энергии в люминаторных материалах.