“Dissertasiya qaydalarına tələblər, əsas elmi nəticələrin nəşri, plagiat faktı, tətbiqi qaydaları, müzakirə və müfafiəsi”
UNEC-də “Dissertasiya qaydalarına tələblər, əsas elmi nəticələrin nəşri, plagiat faktı, tətbiqi qaydaları, müzakirə və müfafiəsi” mövzusunda seminar keçirilib.
Seminarda UNEC-in Elm şöbəsinin müdiri, professor Zahid Məmmədov elmi və pedaqoji kadr hazırlığının hüquqi əsaslarından danışıb. O, Azərbaycan Respublikasında və xaricdə dissertasiyaların əsas nəticələrinin dərc olunması tövsiyə edilən dövri elmi nəşrlər haqqında məlumat verərək, akademik etika qanunlarının işlənməsinin vacibliyini vurğulayıb. UNEC-də son dövrlər təhsilin doktorantura səviyyəsi üzrə yeni, məqsədəuyğun standartların işlənib hazırlandığını bildirən Z.Məmmədov bu mövzuda təlim və seminarların müntəzəm təşkilinin tədqiqatçıların bu sahədə maariflənməsi üçün əsas şərt olduğunu bildirib.

«Требования к правилам составления диссертации, публикациям основных научных результатов, фактам плагиата, правилам применения, обсуждениям и защите»
В UNEC состоялся семинар на тему «Требования к правилам составления диссертации, публикациям основных научных результатов, фактам плагиата, правилам применения, обсуждениям и защите».
На семинаре выступил заведующий Научным отделом UNEC, профессор Захид Мамедов по вопросу правовых основ подготовки научных и педагогических кадров. Он дал информацию о периодических научных изданиях по рекомендации публикации основных результатов диссертации в Азербайджанской Республике и за рубежом, подчеркнул важность разработки академических этических законов. З.Мамедов отметил о разработке в UNEC в последний период новых стандартов по уровню магистратуры, постоянной организации по этой теме семинаров и тренингов, что является основным условием просвещения исследователей в этой сфере.