11 fevral 1963-cü ildə Azərbaycan Respubli­kası Göyçay rayo­nu­nun Çərəkə kəndində anadan olmuşdur. 1980-ci ildə Ucar şəhər 1 saylı orta məktəbini bi­tirmişdir. 1981-1983-cü illərdə ordu sıraların­da xidmət etmişdir.
1984-cü ildə D.Bünyadzadə adına Azərbay­can Xalq Təsər­rü­fatı İnstitutu­nun Uçot-iqtisad fakültəsinin əyani şöbəsinə «Mühasibat uçotu və təsər­rü­fat fəaliy­yə­tinin təhlili» ixtisası üzrə qəbul olunmuş və 1988-ci ildə N.A.Voznesenski adına Leninqrad Maliyyə-İqtisad İnstitutunun Bakı filialını «Lenin təqaüd­çü­sü» kimi fərqlənmə diplomu ilə bitirərək tam ali təhsil almışdır. 1988-ci ildə «Təsər­rüfat fəaliy­yəti və isteh­salın səmərəliliyinin təh­lili» kafedrasına işə qəbul olunmu­şdur.
29 dekabr 1992-ci ildə M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetin­də 08.00.12 «Mühasibat uçotu, statis­ti­ka» ixtisası üzrə disser­tasiya müdafiə etmi­ş və Rusiya Federasiyası Ali Attestasiya Komitə­sinin qərarı ilə iqtisad elmləri namizədi alimlik dərəcəsi almışdır. 2001-ci ildən M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universi­te­tinin «Uçot, təhlil və audit» kafedrasının doktoran­turasına qəbul olunmuş və doktorluq disser­tasiya işini müvəffəqiy­yət­lə başa çatdırmışdır.
1993-2000-ci illərdə İqtisad Universitetinin «Təsərrüfat fəaliy­yəti və is­teh­­salın səmərəliliyinin təhlili», «İqtisadi təhlil» kafedralarında müəl­lim, baş müəllim və dosent vəzifə­lə­rində çalışmış, 2005-2006-cı illərdə «Uçot-iqti­sad» fakültəsin­də tədris işləri üzrə dekan müavini iş­lə­mişdir. 04 iyul 2006 – oktyabr 2015-ci illərdə «Uçot-iqtisad» fakül­tə­si­nin dekanı vəzi­­fə­sində işləmişdir.
Azərbaycan Respub­likası Prezidentinin 2011-ci il 26 sentyabr tarixli 1749 nömrəli sərəncamı ilə «Tərəqqi» medalına layiq görül­müşdür.

к.э.н., доцент Исмаилов Ниязи Муса оглы
Родился 11 февраля 1963 года в селе Чарака Геокчайского района Азербайджанской Республики. В 1980 году окончил среднюю школу № 1 города Уджар. В 1981-1983 годах служил  в рядах армии.
В 1984 году поступил на Учетно-экономический факультет по специальности «Бухгалтерский учет и анализ хозяйственной деятельности» Азербайджанского института народного хозяйства им.Д.Буниатхзаде и в 1988 году, окончив с дипломом отличия как «Ленинский стипендиат» Бакинский филиал Ленинградского финансово-экономического института им. Н.А.Вознесенского, получил высшее образование. В 1988 году был принят на кафедру «Хозяйственная деятельность и анализ эффективности производства».
29 декабря 1992 года в Московском государственном университете им.М.В.Ломоносова защитил диссертацию по специальности 08.00.12 «Бухгалтерский учет, статистика» и по решению Высшей аттестационной комиссии Российской федерации получил ученую степень кандидата экономических наук. В 2001 году поступил в докторантуру по специальности «Учет, анализ и аудит» Московского государственного университета им.М.В.Ломоносова, и успешно завершил докторскую диссертацию.
В 1993-2000  годах работал на должности преподавателя, старшего преподавателя, доцента на кафедрах «Хозяйственная деятельность и анализ эффективности производства», «Экономический анализ». В 2005-2006 годах работал на должности заместителя декана  по учебной работе.  04 июля  2006 года по октябрь 2015 года работал деканом Учетно-экономического факультета.
По распоряжению Президента Азербайджанской Республики от 26 сентября 2011 года №1749  награжден медалью «Прогресс».