i.e.n., dosent Kərimova Təranə İsa qızıAzərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin İqtisadiyyat fakültəsini bitirib.
AR Milli Elmlər Akademiyasının İqtisadiyyat İnstitutunun aspiranturasının əyani şöbəsinə daxil olmuşdur.
1994-cü ildə müvəffəqiyyətlə dissertasiya müdafiə edib iqtisad elmlər namizədi adı almışdır.
Həmin ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin «Qiymət» kafedrasında baş müəllim, sonra isə dosent vəzifəsinə təyin edilmişdir.
9 dərslik, 5 dərs vəsaiti, 2 monoqrafiya, metodik göstərişlər, 20-dən çox tədris proqramının, 100-dən artıq elmi məqalənin müəllifidir.
UNEC-in “Qiymət və qiymətləndirmə” kafedrasının dosenti,
2018-ci ildən “Sosial sferanın iqtisadiyyatı və idarə edilməsi” kafedrasının dosenti vəzifəsində çalışıb.
Hazırda UNEC-in “Sosial inkişaf iqtisadiyyatı və qiymətləndirmə”kafedrasının dosentidir.
Hazırda İqtisad Universitetinin Distant, qiyabi və əlavə təhsil mərkəzinin direktor müavinidir.
Səbail rayonu YAP Qadınlar Şurasının sədridir. 2000-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Qadınlar Şurasının sədridir.
2007-ci ildə Rusiya Beynəlxalq Sülh Fondunun xeyriyyəçiliyə və sülhməramlılığa görə Qızıl medalı ilə təltif edilmişdir.

К.э.н., доцент Керимова Тарана Иса кызы
Окончила факультет Экономики Азербайджанского архитектурно-строительного университета. После окончания университета поступила на очное отделение аспирантуры Института Экономики Национальной академии наук АР.
В 1994 году  успешно защитив диссертацию, получила ученую степень кандидата экономических наук. С указанного года была назначена на должность старшего преподавателя, а затем доцента кафедры «Цена» Азербайджанского государственного экономического университета.
Является автором 9 учебников, 5 учебных пособий, 2 монографии, методических пособий, свыше 20 учебных программ, более 100 научных статей.
Доцент кафедры «Цена и оценка» UNEC, с 2018 года работала на должности доцента кафедры «Экономика и управление социальной сферой».
В настоящее время является доцентом кафедры «Экономика и управление социальной сферой» UNEC.
В настоящее время работает на должности заместителя директора Центра дистанционного, заочного и дополнительного образования Экономического университета.
Является заместителем председателя Женского меджлиса Партии Ени Азербайджан по Сабаильскому району, с 2000 годя председателем Женского совета UNEC.
В  2007 году за благотворительность и миротворчество была награждена Золотой медалью Российского Международного фонда мира.