Ünvan:  Bakı şəhəri, İ.Məmmədov 17, mən.118
1967-ci ildə orta məktəbi bitirdikdən sonra elə həmin ildə D.Bünyadzadə adına Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti) Əmtəəşünaslıq fakültəsinə daxil olmuş və 1971-ci ildə institutun “Sənaye malları əmtəəşünaslığı və ticarətin təşkili”  ixtisasını bitirmişdir.
1971-ci ilin dekabrından başlayaraq D.Bünyadzadə adına AXTİ-nun “Sənaye malları əmtəəşünaslığı” kafedrasında müəllim, baş müəllim işləmişdir.
1974-cü ildə istehsalatdan ayrılmadan aspiranturaya daxil olmuş və 1981-ci ildə Moskva Kooperativ İnstitutunun ixtisaslaşdırılmış Elmi Şurasında “Polivinilxlorid əsaslı linoleumların istismar şəraitində sürtünməsi və əsas gigiyenik xassələrin stabilliyinin tədqiqi” mövzusunda dissertasiya müdafiə  edərək texnika elmləri namizədi alimlik dərəcəsi adını almışdır.
1970-1980-ci illərdə Moskva və Donesk şəhərlərində keçirilən əmtəəşünaslığın problemlərinə həsr edilmiş elmi-praktiki konfranslarda çıxış etmişdir.
tofiqb8b235f6f5c8dDSC_2241mehriban_vekilturk_0006(1)IMG_2290DSC_5146
1992-ci ildən 2000-ci ilədək Bakı Əmtəəşünaslıq Kommersiya İnstitutunda Əmtəəşünaslıq fakültəsinin dekanı, 2000-2004-cü illərdə İqtisad Universitetinin Əmtəəşünaslıq fakültəsinin dekanı vəzifəsində işləmişdir. 2004-cü ildən etibarən Əmtəəşünaslıq fakültəsinin dekan müavini işləyib. 2020-ci ilə kimi Ekspertiza və standartlaşdırma fakültəsinin dekanı olub. Hazırda UNEC-in “Mühəndislik və tətbiqi elmlər” kafedrasının dosentidir.
Əmtəəşünaslığın müasir problemlərinə həsr edilmiş 150-dən artıq məqalənin, o cümlədən 20 dərslik və 5 dərs vəsaitinin müəllifidir. Apardığı elmi araşdırmalar polivinilxloriddən olan linoleumları daha dar məqsədli təyinatını müəyyən etmək üçün onların müxtəlif aqressiv mühitin təsirinə davamlılığını müəyyən etməyə, onların çirklənməsi və təmizlənməsi metodikasının elmi əsaslarla işlənməsinə, linoleumların istismar şəraitinə maksimum uyğunlaşdırmaqla laboratoriya şəraitində sürtünməyə qarşı davamlılığının və gigiyenik xassələrinin araşdırılmasına, nəhayət polimer döşəmə materiallarının istehlak xassələrinin elmi təsnifatının verilməsinə yönəlmişdir.

Декан  факультета Экспертиза и стандартизация, кандидат технических наук, доцент Тофик Рамазан оглы Османов
Адрес:  Баку, И.Мамедов 17, кв.118
Телефон:  +(994)12 376-33-89
E-mail:  [email protected];  [email protected]
Родился в 1950 году в Кахском районе. В 1957-1967 годы получил образование в средней школе.
В 1967 году после окончания средней школу, в том же году поступил на Товароведный факультет  Азербайджанского института народного хозяйства им.Д.Буниатзаде (в настоящее время Азербайджанский государственный экономический университет), и в 1971 году окончил специальность «Товароведение промышленных товаров и организация торговли».
С декабря 1971 года работал на кафедре «Товароведение промышленных товаров» АзИНХ им.Д.Буниатзаде на должности преподавателя, старшего преподавателя.
В 1974 году поступил в аспирантуру без отрыва от производства. В 1981 году на Специализированном ученом совете Московского кооперативного института защитил диссертацию на тему «Трение поливинилхлоридной основы линолеумов в условиях эксплуатации и исследование стабильности основных гигиенических свойств» и получил ученую степень кандидата технических наук.
В 1970-1980 годы выступил на проведенном в городах Москвы и Донецка конференции, посвященном проблемам товароведения.
DSC_2241DSC_2225osman_0017 turk_0006(1)IMG_2290DSC_5146
С 1992 года по  2000 год работал на должности декана Товароведного факультета Бакинского товароведно-коммерческого института,  в 2000-2004 годы на должности декана Товароведного факультета Экономического университета. С 2004 года работал заместителем декана Товароведного факультета. В настоящее время является деканом факультета Экспертиза и стандартизация.
Является автором более 150 статей, посвященных современным проблемам товароведения, в том числе 20 учебников и 5 учебных пособий. Проведенные им научные исследования направлены на то, чтобы для определения более узкой целевой функции линолеумов, состоящих из поливинилхлоридов, определить их устойчивость к воздействию различного характера  агрессивной среды, научной разработки методики  загрязнения и очищения их, исследование устойчивости линолеумов к трению в лабораторных условиях и гигиенических свойств, и, наконец, научную классификацию потребительских свойств полимерных материалов.