Ünvan:  Bakı şəhəri, İ.Məmmədov 17, mən.118
1967-ci ildə orta məktəbi bitirdikdən sonra elə həmin ildə D.Bünyadzadə adına Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti) Əmtəəşünaslıq fakültəsinə daxil olmuş və 1971-ci ildə institutun “Sənaye malları əmtəəşünaslığı və ticarətin təşkili”  ixtisasını bitirmişdir.
1971-ci ilin dekabrından başlayaraq D.Bünyadzadə adına AXTİ-nun “Sənaye malları əmtəəşünaslığı” kafedrasında müəllim, baş müəllim işləmişdir.
1974-cü ildə istehsalatdan ayrılmadan aspiranturaya daxil olmuş və 1981-ci ildə Moskva Kooperativ İnstitutunun ixtisaslaşdırılmış Elmi Şurasında “Polivinilxlorid əsaslı linoleumların istismar şəraitində sürtünməsi və əsas gigiyenik xassələrin stabilliyinin tədqiqi” mövzusunda dissertasiya müdafiə  edərək texnika elmləri namizədi alimlik dərəcəsi adını almışdır.
1970-1980-ci illərdə Moskva və Donesk şəhərlərində keçirilən əmtəəşünaslığın problemlərinə həsr edilmiş elmi-praktiki konfranslarda çıxış etmişdir.
tofiqb8b235f6f5c8dDSC_2241mehriban_vekilturk_0006(1)IMG_2290DSC_5146
1992-ci ildən 2000-ci ilədək Bakı Əmtəəşünaslıq Kommersiya İnstitutunda Əmtəəşünaslıq fakültəsinin dekanı, 2000-2004-cü illərdə İqtisad Universitetinin Əmtəəşünaslıq fakültəsinin dekanı vəzifəsində işləmişdir. 2004-cü ildən etibarən Əmtəəşünaslıq fakültəsinin dekan müavini işləyib. 2020-ci ilə kimi Ekspertiza və standartlaşdırma fakültəsinin dekanı olub. Hazırda UNEC-in “Mühəndislik və tətbiqi elmlər” kafedrasının dosentidir.
Əmtəəşünaslığın müasir problemlərinə həsr edilmiş 150-dən artıq məqalənin, o cümlədən 20 dərslik və 5 dərs vəsaitinin müəllifidir. Apardığı elmi araşdırmalar polivinilxloriddən olan linoleumları daha dar məqsədli təyinatını müəyyən etmək üçün onların müxtəlif aqressiv mühitin təsirinə davamlılığını müəyyən etməyə, onların çirklənməsi və təmizlənməsi metodikasının elmi əsaslarla işlənməsinə, linoleumların istismar şəraitinə maksimum uyğunlaşdırmaqla laboratoriya şəraitində sürtünməyə qarşı davamlılığının və gigiyenik xassələrinin araşdırılmasına, nəhayət polimer döşəmə materiallarının istehlak xassələrinin elmi təsnifatının verilməsinə yönəlmişdir.

Dean of the Faculty of Expertise and Standardization: Candidate of Technical Sciences, Associate Professor Tofig Ramazan Osmanov
Address:  I.Mammadov str. 17, apt 118, Baku City
Telephone:  +(994)12 564-42-49
E-mail:  [email protected];  [email protected]
T.Osmanov was born in Gakh region in 1950. Studied at the secondary school within 1957-1967yy.
He was enrolled the Faculty of Commodity Research of the Institute of People’s Economy named after D.Bunyadzade the same year after completing the school in 1967 and graduated from the Institute in “Commodity Research of Industrial Goods and Organization of Trade” in 1971.
Beginning from December of 1971, he started to work as a teaching staff and senior teacher of the Department of “Commodity Research of Industrial Goods” of AIPE named after D.Bunyadzade.
He became a post-graduate student in 1974 and received a Candidate’s Degree in Technical Sciences after defending his thesis on “Friction of PVC- based Linoleums in exploitation condition and the investigation of stability of main hygienic characteristics” in the session of Specialized Academic Council of Moscow Cooperation Institute in 1981.
He made a speech in the scientific-practical conference dedicated to the Problems of Commodity Research held in the cities of Moscow and Donetsk within 1970-1980yy.
DSC_2241DSC_2225osman_0017 turk_0006(1)IMG_2290DSC_5146
In the years of 1992-2000 he served as a Dean of the Faculty of Commodity Research at the Institute of Commodity Research and Commerce of Baku, in 2000-2004 as a Dean of the Faculty of Commodity Research of the University of Economics. From 2004 he became a Deputy Dean of the Faculty of Commodity Research. Currently He is a Dean of the Faculty of Expertise and Standardization.
T.Osmanov is the author of more than 150 scientific articles, including 20 textbooks and 5 teaching materials dedicated to the modern problems of commodity research. The research carried out was directed to determine sustainability of the more narrow function linoleums from PVC in different aggressive environment, science-based methods of their pollution and treatment, investigation of the resistance of linoleums against abrasion in laboratory conditions by matching them of maximum operating condition and hygienic properties and finally to the issue of consumption of scientific classification of polymer floor materials.