gulnisa_foto“Qida məhsullarının texnologiyası” kafedrasının müdiri dosent Abbasbəyli Gülnisə Ağaqulu qızı
1966-cı ildə Azərbaycan Dövlət Neft və Kimya İnstitutuna (Azərbaycan Dövlət Neft  Akademiyası) qəbul olunmuşdur.
1971-ci ildə Azərbaycan Neft və Kimya İnstitutunun “Kimya Texnologiya” fakultəsinin “Kimyaçı-texnoloq” ixtisasını fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
1972-ci ildə həmin institutun aspirantı olmuş, 1974-cü ildə vaxtından əvvəl namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmişdir. Kimya elmləri namizədidir.
1974-1976-cı illərdən Kuba respublikasında ezamiyyətdə olmuşdur.
1977-ci ildən müəllim, baş müəllim, 1985-ci ildən 2002-ci ilə kimi  Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasında dosent vəzifəsində çalışmışdır.
2002-ci ildən isə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində dosent vəzifəsində çalışır.
2006-2008-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində “Çörək məhsullarının texnologiyası və sahə avadanlıqları” kafedrasının müdiri vəzifəsində işləmişdir.
2010-cu ilin iyun ayından 2017-ci ilin aprelinə kimi “Qida məhsullarının texnologiyası” kafedrasının müdiri vəzifəsində çalışıb.
3 müəlliflik  şəhadətnaməsinin, 93 elmi-metodiki  əsərlərin müəllifidir, onlardan 4 patent, respublika və xaricdə 12 dərslik və dərs vəsaiti, 30-dan çox metodiki göstəriş və proqram, 47 məqalə və tezisdir.
Bir çox ictimai işlərdə – Beynəlxalq Qadınlar klubunun üzvü, Əsgər anaları cəmiyətinin sədr müavini və s. çalışır.
DSC_0020 (1)IMG_2416DSC_50351 002DSC_0169DSC_0064
EHM tətbiqi ilə kimya suallarda və cavablarda (dərslik),   “Kimya”(dərslik);  EHM-in tətbiqi ilə ümumi kimyadan yoxlama sualları (dərs vəsaiti), Ümumi kimyadan laboratoriya işlərinin yerinə yetirilməsinə dair rəhbərlik.
I, II  hissələr (dərs vəsaiti), Abituriyent-86, 87, 89, 90, 92  (dərs vəsaitləri), “Çörək və makaron məmulatlarının texnologiyası” kursundan laboratoriya işləri (dərs vəsaiti);  laboratoriya işlərinin yerinə yetirilməsinə dair metodik göstərişlər;
“Balıq və balıq məhsullarnın texnologiyası”, “Süd və süd  məhsullarının texnologiyası”, “Qida konsentratlarının texnologiyası”, “Unlu qənnadı məmulatlarının texnologiyası”, “Qida məhsullarının ümumi texnologiyası”, “Ticarət avadanlıqları”, “Unun istehsal texnologiyası” fənn proqramları.

доцент Аббасбейли Гюльниса Агагулу кызы
В 1966 году поступила в Азербайджанский государственный институт нефти и химии (Азербайджанская нефтяная академия).
В 1971 году окончила с дипломом отличия факультет «Химическая технология» по специальности «Химик-технолог» Азербайджанского государственного института нефти и химии.
В 1972 году аспирантка указанного института.  В 1974 году раньше времени защитила кандидатскую работу. Кандидат химических наук.
В 1974-1976 годах была в командировке в Республике Куба.
С 1977 года работала на должности преподавателя, старшего преподавателя, а с 1985 года по 2002 год доцентом в Азербайджанском государственном институте нефти и химии.
С 2002 года работает на должности доцента Азербайджанского государственного экономического университета.
В 2006-2008 годах работала на должности заведующего кафедрой «Технология хлебных продуктов и отраслевое оборудование». С июня 2010 по апрель 2017 г.г. заведующей кафедрой «Технология пищевых продуктов».
Является автором 3 авторских свидетельств, 93 научно-методических трудов, из них 4 в республике и за рубежом, 12 учебников и учебных пособий, более 30 методических указаний и программ, 47 статей и тезисов.
Участвует во многих общественных работах – является членом Женского клуба, заместителем председателя Общества матерей солдат.
DSC_0020 (1)IMG_2416DSC_50351 002DSC_0169DSC_0064*
Вопросы и ответы с применением ЭВЦ (учебник), «Химия» (учебник);  контрольные вопросы по общей химии с применением ЭВЦ (учебное пособие), руководство по выполнению лабораторных работ по общей химии.
I, II части (учебное пособие),  Абитуриент-86, 87, 89, 90, 92 (учебное пособие), лабораторные работы по курсу «технология хлебных и макаронных изделий» (учебное пособие);  методические указания по выполнению лабораторных работ.
Программы дисциплин «Технология рыбы и рыбных продуктов», «Технология молока и молочных продуктов», «Технология пищевых концентратов», «Технология хлебокондитерских изделий», Общая технология пищевых продуктов», «Торговое оборудование», Технология производства  муки».