Əlcəzairli diplomat UNEC-də
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamı ilə ölkədə 2017-ci ilin “İslam Həmrəyliyi İli” elan edilməsi çərçivəsində görülən işlərin tərkib hissəsi olaraq UNEC-də İslam ölkələrinin diplomatik nümayəndələri ilə görüşlər davam edir.
Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasının Azərbaycandakı müvəqqəti işlər üzrə vəkili Abbes Benmoussat UNEC-in növbəti qonağı olub.
UNEC tələbələri ilə görüşdə Beynəlxalq əməkdaşlıq departamentinin direktoru Anar Kazımov bildirib ki, Azərbaycan uzun əsrlərdən bəri İslam sivilizasiyasının əsas mərkəzlərindən biri olub və İslam dininin yayılmasında, eyni zamanda, müsəlman intibahının bərqərar olmasında mühüm rol oynayıb. Bu gün də demokratik dəyərlərdən biri kimi qəbul edilən etnik-dini tolerantlıq Azərbaycan cəmiyyətinin nümunəvi normalarına çevrilib.
Abbes Benmoussatla görüşün Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasının milli bayramı – İnqilab Gününə təsadüf etməsindən qürur duyduğunu bildirən A.Kazımov əlcəzairli diplomata UNEC-in rektoru, professor Ə.Muradovun və universitet kollektivinin təbriklərini çatdırıb.
Əlcəzairin İnqilab Gününündə UNEC-in tələbə və müəllim heyəti arasında olmaqdan məmnunluğunu ifadə edən Abbes Benmoussat hər iki ölkənin dostluq münasibətlərindən, elm, təhsil və mədəniyyət sahəsindəki əlaqələrindən danışıb. Bu əlaqələrin daha da genişləndirilməsinin, təhsil və elm müəssisələri arasında ikitərəfli əməkdaşlığın qurulmasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Görüşdə diplomat təmsil etdiyi ölkənin tarixi, mədəniyyəti, təbiəti, iqtisadiyyatı və təhsili haqqında tələblərə geniş məlumat verib. UNEC tələbələrinin Əlcəzairin ali təhsil sistemi, mübadilə şərtləri, dini tolerantlığı, turizm imkanları ilə bağlı suallarını cavablandırıb.

Алжирский дипломат в UNEC
В качестве составной части мероприятий, проводимых  в рамках объявленного Президентом Азербайджанской Республики 2017 года «Годом исламской солидарности», в UNEC продолжают проходить встречи с дипломатическими представителями  исламских стран.
Очередным гостем UNEC был временный поверенный в делах Алжирской Народной Демократической Республики в Азербайджане Аббес Бенмоуссат.
Встретившийся со студентами UNEC, директор Департамента международного сотрудничества Анар Казымов отметил, что на протяжении веков Азербайджан являлся одним из основных центров  исламской цивилизации и сыграл важную роль в распространении исламской религии, в то же время в восстановлении мусульманского возрождения.  И сегодня этническая религиозная толерантность, принятая как одна из демократических ценностей, превратилась в образцовую норму азербайджанского общества.
А.Казымов, встретившийся с Аббесом Бенмоуссатом,  передал алжирскому дипломату поздравления ректора UNEC, профессора А.Мурадова и коллектива университета по случаю  национального праздника Алжирской Народной Демократической Республики – Дня революции.
Выразив удовлетворение по поводу пребывания среди  студентов и преподавателей UNEC в день революции Алжира, Аббес Бенмоуссат  рассказал о дружеских отношениях  двух стран в сфере науки, образования и культуры. Он подчеркнул о значении расширения отношений, создании двустороннего сотрудничества между учреждениями науки и образования.
На встрече дипломат дал студентам широкую информацию о  географии, богатой истории, развитии, культуре, природе, экономике и образовании представляемой страны. Были освещены вопросы студентов UNEC в связи с системой образования, условиями обмена, религиозной толерантностью Алжира.