23-24 aprel 2026-cı il tarixlərində Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) ev sahibliyi və əsas təşkilatçılığı, AR İqtisadiyyat Nazirliyi, AR Elm və Təhsil Nazirliyi, AR Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin rəsmi dəstəyi və 4SİM, Azərbaycan Beynəlxalq Bankı (ABB) və “Bir kəmər, bir yol” Elm və Texnologiya Alyansının həmtəşkilatçılığı ilə “Rəqəmsal iqtisadiyyat: müasir çağırışlar və real imkanlar” IV Beynəlxalq konfransı keçiriləcək.Konfransın əsas mövzuları:
Məqalə və xülasələrin qəbulu:
DEMCRO 2026 konfransında iştirak etmək istəyən müəlliflər Azərbaycan, ingilis, türk və rus dillərində hazırlanmış 1 səhifəlik xülasələrini müvafiq şablona uyğun olaraq [email protected] elektron ünvanına göndərə bilərlər.
Məqalələrin təqdimatı və statusunun izlənilməsi Microsoft Konfrans İdarəetmə Alətləri Dəsti (CMT) platforması üzərindən həyata keçiriləcək.
Vacib tarixlər:
Nəşr imkanları:
Qəbul edilmiş xülasələr “Tezislər toplusu”nda çap olunacaq və konfransın rəsmi saytında elektron formada yayımlanacaq. Seçilmiş məqalələrin 6–8 səhifəlik tam mətni isə Springer nəşriyyatında “Konfrans materialları” formatında dərc ediləcək. Bundan əlavə, Elm Komitəsi tərəfindən seçilmiş məqalələr UNEC Journal of Computer Science and Digital Technologies (JCSDT) jurnalında nəşr üçün dəvət ala biləcək.

On 23-24 April 2026, the IV International Conference “Digital Economy: Modern Challenges and Real Opportunities” will be held, hosted and primarily organized by the Azerbaijan State University of Economics (UNEC), with the official support of the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan, and the Innovation and Digital Development Agency under the Ministry of Digital Development and Transport, and co-organized by 4SİM, the International Bank of Azerbaijan (ABB), and the “Belt and Road” Science and Technology Alliance.
Main topics of the conference:
- Digital transformation and innovation processes in public administration
- Digital economy and sustainable development
- Digital transformation and artificial intelligence in education
- Human capital development and curriculum reforms for the digital economy
- Ethics and regulation of artificial intelligence
- Socio-economic activities
- University–industry cooperation and innovation ecosystem
- Data protection and cybersecurity
- E-commerce and digital markets
- Social and environmental impact
Submission of abstracts and papers:
Authors wishing to participate in the DEMCRO 2026 conference may submit one-page abstracts prepared in Azerbaijani, English, Turkish, and Russian in accordance with the relevant template to the following e-mail address: [email protected].
Submission of full papers and tracking of their status will be carried out via the Microsoft Conference Management Toolkit (CMT) platform.
Important dates:
- Deadline for abstract submission: 10 February 2026
- Deadline for full paper submission: 20 February 2026
- Notification of acceptance: 27 February 2026
Publication opportunities:
Accepted abstracts will be published in the Book of Abstracts and made available electronically on the official conference website. Selected papers with a full text of 6-8 pages will be published by Springer in the format of Conference Proceedings. In addition, papers selected by the Scientific Committee may be invited for publication in the UNEC Journal of Computer Science and Digital Technologies (JCSDT).