f.-r.e.n., dos. Qurbanov Ələddin Əliyar oğlu1937-ci il yanvar ayının 13-də Ağstafa rayonunun Yuxarı Göyçəli kəndində anadan olmuşdur.
1944-cü ildə Göyçəli kənd 7 illik məktəbinin birinci sinfinə gedib.
1951-ci ildə həmin məktəbi bitirib qonşu Tatlı kənd orta məktəbinin 8-ci sinfinə getmişdir. 1954-cü ildə həmin orta məktəbi bitirib, sənədlərini orta V.İ.Lenin adına Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutunun Fizika-riyaziyyat fakültəsinin Riyaziyyat şöbəsinə qəbul olmuşdur.
1959-cu ildə həmin institutu bitirib fizika-riyaziyyat müəllimi diplomu almışdır.
Bir müddət Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Riyaziyyat-Mexaniki institutunun Funksiyalar nəzəriyyəsi şöbəsində kiçik elmi işçi vəzifəsində çalışmışdır.
1966-cı ildə Azərbaycan Dövlət Politexnik İnstitutunun “Riyaziyyat” kafedrasına müsabiqə yolu ilə müəllim keçmişdir.
1978-ci ildən etibarən Təhsil Nazirliyinin əmri ilə D.Bünyadzadə adına Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti) “Riyaziyyat” kafedrasına baş müəllim vəzifəsinə təyin edilmişdir.

к.ф.-м. н., доц. Курбанов Аладдин Алияр оглы
В 1951 году окончив указанную школу, поступил в среднюю школу № 8 в соседнем селе Татлы, которую окончил в 1954 году. В том же году поступил на Физико-математический факультет Азербайджанского государственного педагогического института имени В.И.Ленина.
В 1959 году окончил указанный институт и получил диплом преподавателя физики и математики.*
В течение этого периода работала в Математико-механическом институте Академии наук Азербайджана на должности младшего научного сотрудника.
В 1966 году перешел по конкурсу на кафедру «Математика» Азербайджанского государственного политехнического института на должность преподавателя.
С 1978 года по приказу Министерства образования был назначен на должность старшего преподавателя кафедры «Математика» Азербайджанского института народного хозяйства им. Д. Буниатзаде (ныне Азербайджанский государственный экономический университет).