riyaz_rita_fotof.-r.e/n., dos. Sərdarova Rita Əmrah qızı
1979-cu ildə Sumqayit şəhərində 15 sayli orta məktəbin birinci sinfinə daxil olmuş, 1989-cu ildə həmin məktəbin 10-cu sinfini bitirmişdir.
1990-cı ildə Bakı Dövlət Universitetinin Mexanika-riyaziyyat fakultəsinə daxil olmuşdur. Eyni zamanda ATU-nun “Tibbi-bioloji fizika” kafedrasinda  laborant isləmisdir.
1998-ci ildən Baki Əmtəəşunasliq-Kommersiya İnistitutunun “Ali riyaziyyat” kafedrasinda baş laborant vəzifəsində calışıb.
2001-ci ildən Azərbaycan Dovlət İqtisad Universitetində assistent vəzifəsində calışıb.
2002-ci ilde AMEA-nın RMİ dissertanti olmuşdur.
2008 -ci ildə namizədlik dissertasiya işini müdafiı etmiş və Azərbaycan Respublikasinin Prezidenti yanında Ali Attestasiyası Komissiyasınin qərarı ilə fizika-riyaziyyat elimləri namizədi  alimlik dərəcəsi verilmisdir.

In 1979, she entered the first grade of secondary school No. 15 in Sumgayit, and in 1989 she graduated from the 10th grade of that school.
In 1990 she entered the faculty of Mechanics and Mathematics of Baku State University. At the same time, she worked as a laboratory assistant at the “Medical-biological physics” department of AMU.
Since 1998, she has worked as a senior laboratory assistant at the “Higher Mathematics” department of the Baku Commodity-Commercial Institute.
Since 2001, she has worked as an assistant at the Azerbaijan State University of Economics.
In 2002 she was a candidate for a degree of MMI of ANAS.
In 2008 She defended her thesis and was awarded the degree of Candidate of Physical and Mathematical Sciences by the decision of the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan.
She is currently an associate professor at the Department of Mathematics and Statistics.
She was thanked in December 2016 for her fruitful scientific, pedagogical and labour activities at UNEC.