ekon_natiq_fotof.-r.e.n., dos. Şıxəliyev Natiq Şıxəli oğlu
1972-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetini (indiki Bakı Dövlət Universiteti) bitirmişdir, təyinatla Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Kibernetika İnstitutunda əmək fəaliyyətinə başlamışdır.
1981-ci ildən 1990-cı ilə kimi Bakı Dövlət Universitetinin Hesablama Mərkəzində çalışmış və mexanika-riyaziyyat fakultəsində saat hesabı müəllim işləmişdir.
1990-cı ildə orada namizədlik disertasiyasını müdafiə etmişdir və fizika-riyaziyyat elmləri namizədi elmi adını almışdır.
1990-cı ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində sosioloji tədqiqatlar labaratoriyasında baş elmi işçi vəzifəsində calışmışdır.

Родился 18 сентября 1950 года в селе Гюлабанд Уджарского района.
В 1972 году окончил Азербайджанский государственный университет (сейчас Бакинский государственный университет), по направлению начал свою трудовую деятельность в Институте кибернетики в Азербайджанской национальной академии наук.
С 1981 года по 1990 год работал в Вычислительном центре Бакинского государственного университета и на механико-математическом факультете преподавателем почасовой оплате.
В 1990 году защитил диссертационную работу и получил ученую степень кандидата физико-математических наук.
С 1990 года работал на должности старшего научного сотрудника в социально-исследовательской лаборатории Азербайджанского государственного экономического университета.