fəl.e.n., Kərimova Həqiqət Səftər qızı1980-cı ildə Bakı Dövlət Universitetinin tarix fakültəsini tarixçi, tarix və ictimaiyyət müəllimi ixtisası üzrə bitirmişdir.
1981-1984-cü illərdə Bakı Dövlət Universitetinin fəlsəfə tarixi ixtisası üzrə əyani aspiranturada təhsil almışdır.
1984-2002-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasının “Fəlsəfə” kafedrasında müəllim, baş müəllim işləyib.
2002-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Fəlsəfə” kafedrasında dosent əvəzi, daha sonra dosenti vəzifələrində çalışıb.
2001-ci ildə namizədlik dissertasiya işini müdafiə edərək fəlsəfə elmləri namizədi elmi adına layiq görülüb.
Çoxsaylı elmi-publisistik kitabları, monoqrayifaları, 1 dərs vəsaiti, 1 metodik tövsiyəsi, 100-ə yaxın elmi publisistik məqaləsi, müxtəlif sahələr üzrə elmi monoqrafiyaları (astrofizika, tibb, iqtisadiyyat, kimya), 3 fəlsəfi poeması çapdan çıxmışdır.
«Kamaliyyə» diplomu verilməklə «Qızıl Qələm», «Məhsəti Gəncəvi» və «İnam» media mükafatları laureatı olub.
Azərbaycan dövlətçiliyinin möhkəmləndirilməsində göstərdiyi xidmətlərə görə iki dəfə Dünya Azərbaycanlı Gəncləri Beynəlxalq Həmrəyliyi Cəmiyyətinin fəxri fərmanları ilə təltif edilmişdir.

В 1980 году окончила Исторический факультет Бакинского государственного университета по специальности историк, преподаватель истории и общества.
В 1981-1984 годах училась в аспирантуре Бакинского государственного университета по специальности истории философии.
В 1984-2002 годах работала на должности преподавателя, старшего преподавателя кафедры «Философия» Азербайджанской государственной нефтяной академии.
С 2002 года исполняла обязанности доцента на кафедре «Философия» Азербайджанского государственного экономического университета.
В 2001 году защитила кандидатскую диссертацию, кандидат философских наук.
С декабря 2002 года по конкурсу избрана на должность доцента.
Автор многочисленных научно-публицистических книг, 1 учебного пособия, 1 методической рекомендации, около 100 научно-публицистических статей, научных монографий по различным сферам (астрофизика, медицина, экономика, химия), 3 философских поэм и композиторских произведений.
Главный редактор журнала «Наука и мораль», составитель и главный редактор научно-тематического сборника «Экономика, Философия, Информационные технологии».
Лауреат медиа премий «Золотое перо», «Мехсети Гянджеви», «Инам», член Азер. СМИ, Объединения журналистов республики и Объединения писателей Азербайджана.
За заслуги в усилении азербайджанской государственности впервые награждена Почетной грамотой Международного общества солидарности азербайджанской молодежи мира.