6 oktyabr 1975-ci ildə Bakı şəhərində anadan olmuşdur.
1997-ci ildə Bakı Sosial İdarəetmə və Politologiya İnstitunun (indiki Az.Res.Prezidenti yanında İdarəçilik Akademiyası) «Sosialogiya və Sosial idarəetmə» fakültəsini Sosiologiya ixtisası üzrə fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
2005-ci ildə AMEA-nın «Qloballaşma və İnformasiya cəmiyyətinin fəlsəfi problemləri» şöbəsində dissertantlığa qəbul edilmişdir.
2011-ci ildə AMEA Fəlsəfə, Sosiologiya və Hüquq İnstitutunun nəzdindəki D.01.115 Dissertasiya şurasında müdafiə etmişdir və 2013-cü ildə Az.Res.Prezidenti yanında AAK-nın qərarı ilə fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru, elmi dərəcəsi almışdır.
1996-cı ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad İnstitutunun «Politologiya, sosiologiya və hüquq» kafedrasında 0,5 ştat laborant vəzifəsində qəbul edilib.

She was born on October 6, 1975 in Baku.
In 1997, she graduated with honors from the Baku Institute of Social Management and Political Science (now Academy of Management under the President of the Republic of Azerbaijan), Faculty of Sociology and Social Management, majoring in Sociology.
In 2005 she was admitted to the post-graduate course of the department of “Philosophical problems of globalization and information society” of ANAS.
In 2011 she defended her dissertation at the Dissertation Council D.01.115 under the Institute of Philosophy, Sociology and Law of ANAS, and in 2013 she received the degree of Doctor of Philosophy in Philosophy by the decision of the HAC under the President of the Republic of Azerbaijan.
In 1996, she was hired as a full-time laboratory assistant at the department of Political Science, Sociology and Law of Azerbaijan State Institute of Economics.
In 2001-2006 she worked as a senior laboratory assistant at the department of Political Science and Sociology.