fil.f.d. Qəhrəmanova Çinarə Məmməd qızı
2004-cı ildə Sumqayıt Dövlət Universitetinin “Azərbaycan dili və ədəbiyyat müəllimi” ixtisası üzrə bakalavriat səviyyəsini, 2006-cu ildə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin “Ümumi Dilçilik”  ixtisası üzrə magistratura səviyyəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
2014-cü ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Azərbaycan dili  kafedrasında müəllim, 2019-cu ildə baş müəllim, 2020-ci ildən isə həmin kafedranın dosenti vəzifəsində çalışır.
2015-cı ildə “S.Rəhimovun əsərlərində (“Saçlı” romanı və hekayələrinin dili əsasında) “Dialektizmlərin linqvistik xüsusiyyətləri” mövzusunda  dissertasiya  işi  müdafiə  etmiş, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almış, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Yanında Ali Attestasiya Komissiyasının 05.04.2024-cü il tarixli qərarı ilə elmi-pedaqoji fəaliyyətinə görə filologiya elmləri elm sahəsinin Azərbaycan dili ixtisası üzrə dosent elmi adı verilmişdir.
Ç.M.Qəhrəmanova 50-yə yaxın elmi məqalənin, o cümlədən 2 monoqrafiya, 2 dərslik, 3 fənn proqramının  müəllifidir.

email: [email protected]
In 2004, Chinara Gahramanova graduated with a bachelor’s degree in “Azerbaijani Language and Literature Teaching” from Sumgait State University. She continued her studies at the Azerbaijan State Pedagogical University, completing a master’s degree in “General Linguistics” in 2006 with honors.
Since 2014, she has been a lecturer at the Department of Azerbaijani Language at the Azerbaijan State University of Economics (UNEC). In 2019, she was promoted to senior lecturer, and in 2020, she was appointed as an associate professor in the same department.
In 2015, she defended her dissertation on “Linguistic Features of Dialectisms in S. Rahimov’s Works (Based on the novel “Sachli” and short stories),” earning her Ph.D. in Philology. On April 5, 2024, the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan awarded her the academic title of Associate Professor in Azerbaijani Language within the field of Philological Sciences for her academic and pedagogical contributions.
Dr. Gahramanova is the author of nearly 50 scientific articles, including two monographs, two textbooks, and three course syllabi.